• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Denizli'den bütün dünyaya dil uzattı

Denizli'den bütün dünyaya dil uzattı

07.01.2013, 19:37 Güncelleme Tarihi: 07.01.2013,20:09

Safiye Tıngır, 25 farklı dilde verdiği yeminli tercümanlık hizmetiyle, Denizli ekonomisine 35 bin euro kazandırdı

HASAN DURNA (DENİZLİ)

Tekstil, konfeksiyon, mermer, traverten, kablo, cam, halı gibi birçok sektörde 2012 yılının ihracat rekorlarını kıran Denizli'den, tüm dünyaya 'Çeviri İhracatı' yapılmaya başlandı. 2003 yılından bu yana Denizli'de faaliyet gösteren 25 farklı dilde yeminli tercümanlık yapan Noterler Yeminli Tercümanı Safiye Tıngır, sahibi olduğu 'Safiye Tıngır Tercümanlık Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı' şirketiyle, 2012 yılında 35 bin euroluk 'Çeviri İhracatı' gerçekleştirdi.
Selçuk Üniversitesi Rus Dili Edebiyatı Bölümü mezunu 36 yaşındaki Safiye Tıngır, internet aracılığıyla Denizli'den tüm dünyaya çeviri hizmeti verdiklerini söyledi. Evli ve bir çocuk annesi Tıngır, üniversite yıllarında hayalini kurduğu işe sahip olmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, "İşimi büyütmek ve daha fazla kişiye istihdam sağlamak istiyorum" dedi.

'Hedefimiz 70 bin euro'

Tıngır, 2013'te 70 bin euroluk ihracat yapmayı hedeflediğini söyledi. Çeşitli internet siteleri aracılığıyla dünyaca ünlü turizm şirketlerine, acentelere, oyun sitelerine, yatırımcı firmalara, reklam ve tanıtım hizmetleri için çeviri yaptıklarını belirten Tıngır, "10 yıl önce şirketi kurduk, 2 yıl önce de çeviri ihracatına başladık. 2012'de ilimizdeki ihracata farklılık getirmek ve katma değer sağlamak için çeviriye ağırlık verdik. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerden sonra belki de ülke genelinde, hizmet sektörünün en büyük ihracatını gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.
Başta Almanya, Avusturya, İngiltere, İtalya, Macaristan, İsviçre ve ABD'de bulunan dünyaca ünlü firmaların internet siteleri için çeviriler yaptıklarını kaydeden Tıngır, şu bilgileri verdi: "Çeviri yapılacak site lingleri veya metinler mail yoluyla ulaştırılıyor. İkili anlaşmalardan sonra sitelere giriş için gönderilen şifreler aracılığıyla bilgilere ulaşıyoruz ve istenilen dillere çeviri yapıyoruz. Denizli'de sadece biz çeviri ihracatını yapıyoruz. İnternet sitemiz ve arama motorları yardımıyla dünyanın farklı ülkelerinde kendimizi tanıtıyoruz. Yeni müşteriler, yeni pazarlar buluyoruz. Bu arada TBMM Dış İlişkiler ve AB Projeleri birimleriyle ilgili çevirilere de imza atıyoruz."

İHTİYACA GÖRE DİL SAYISI ARTABİLİR
Noterler Yeminli Tercümanı Safiye Tıngır, ihtiyaca göre çeviri yapılacak dil sayısının artabileceğini belirterek, "Şimdilik 25 dildeki talepleri karşılıyoruz. Bizimle çalışmak isteyenlerin en az lisans veya lisansüstü eğitimini tamamlama ve yurtdışı deneyimi zorunluluğu var. Arkadaşlarımız yaşadıkları ülkelerin dillerine hakim olduğu için hatasız iş yapıyoruz. Bizden hizmet alan firma ve kişiler de prosüdürler konusunda işlerini rahat yürütüyor" dedi.

25 DİLDE ÇEVİRİ
Almanca, Arapça, Rusça, İngilizce, Azerice, Çince, Farsça, Fransızca, Gürcüce, İbranice, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Yunanca, Lehçe, Macarca, Norveçce, Romence, Portekizce, Ukraynaca, Bulgarca, Çekçe, Flemenkce, İşveçce ve Hintçe

Denizli'den bütün dünyaya dil uzattı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN