• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'un sahibi kim? Dardanel kimin?

'un sahibi sosyal medya ve arama motorlarında yoğun olarak araştırılıyor. Türkiye'nin ilk konserve ton balığı üreticisi olarak kurulan Dardanel Ton'un sahibi kim, kaç yaşında? Dardanel şirketi nerede? İşte detaylar...

Dardanel Ton'un sahibi kim? Dardanel kimin?

23.02.2021, 16:54

Dardanel Ton'un sahibi ve markanın fabrikasının nerede olduğu merak ediliyor. 1984 yılında kurulan ve Türkiye'nin ilk konserve ton balığı üreticisi olan Dardanel Ton'un araştırmaları yoğunlaştı. İşte Dardanel'in sahibi ve merkezi...

DARDANEL TON'UN SAHİBİ NİYAZİ ÖNEN KİMDİR?
1950 senesi Çanakkale'de dünyaya gelen Niyazi Önen, evli ve iki çocuk babasıdır. Dardanel adlı ton balığı firmasını kuran Niyazi Önen her zaman ilginç yaşam hikayesi ile dikkatleri üzerine çekmiş biridir. 1960'lı yıllarda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde okurken bol olaylı günler geçirmiş; propagandalar, çatışmalar ve boykotların yapıldığı yıllarda okula devam etmiştir.

İktisat Fakültesi'nin sosyal demokrasi derneğinin başkanlığını yapmış ve o dönemlerde üniversitede asistan olarak kalmayı düşünmüştür. Siyaset ile iş adamlığı arasında tercih yapan ve işi seçen Önen, babasının yanında her işi öğrenmiştir. Üniversite hayatı sonunda Turgut Özal iktidarı döneminde ekonomik sistemin etkisiyle su ürünleri pazarı işine girmiştir.

1984 senesinde Ziraat Bankası'ndan tarımsal sanayi kredisi almış ve Çanakkale'de ilk fabrikasını açmaya karar veren Önen şirketin adını
Çanakkale'nin mitolojik unsurlarından olan Dardanel'den almış ve Dardanel Gıda ile yurtdışına meyve ihraç etmiştir. Şirket dondurulmuş hamsi ve sardalya ile başlayıp orkinos ve balık konservesi işi ile büyümüştür. Halen konserve ve dondurulmuş balık işinde sayılı firmaların başında gelmektedir.

Ticarette ve yöneticilikteki bir çok ödül almıştır. Bunlardan; Cumhurbaşkanlığınca verilen Devlet Üstün Hizmet Madalyası, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in verdiği Şükran Plaketi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nin verdiği Fahri Doktora Payesi başlıcalarıdır.

DARDANEL TON FABRİKASI NEREDE?
Dardanel Önentaş Gıda San. A.Ş., Türkiye merkezli bir gıda şirketidir. Şirket, 1984 yılında Niyazi Önen tarafından kurulmuş olup Türkiye'nin ilk konserve ton balığı üreticisidir. Şirketin merkezi ve fabrikası Çanakkale'de yer almaktadır.

Dardanel Ton'un sahibi kim? Dardanel kimin? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.