BİLAL DOĞAN TÜM YAZARLAR
Dolarda 3.4150 destek seviyesi olarak izlenmeli
28.8.2017 | Arşiv

Dolarda 3.4150 destek seviyesi olarak izlenmeli

bilaldoganodak@hotmail.com

EURO/USD:

Fed başkanı Janet Yellen sonrası EUR/USD paritesine yukarı yönlü tepkiler izleniyor. Jackson Hole sempozyumunda Yellen para politikasına yönelik açıklamalarda bulunmadı.Konuşma öncesi, üzerindeki baskı sürüyordu ancak konuşmasının dolarda gevşeme hareketlerine neden olduğunu görüyoruz. Konuşmanın ardından piyasalardaki baskının bir nebze de olsa azaldığını söylemek mümkün. Günün geri kalanında Jackson Hole sempozyumunda Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'nin konuşması beklendi. Euro'nun seyri açısından bunun takip edilmesinde yarar vardı.
Teknik analize göre Euro/Dolar paritesi Cuma günü 1.1770 seviyesinden aldığı destekle yukarı yönde tepki verdi. Gün içinde 1.1920 seviyesi direnç olarak takip edildi. Parite, bu seviyenin üzerinde tutunursa bu durumda 1.20 üzerine doğru hamle yapma iştahını biraz arttırabilir. Buna karşın, olası geri çekilmelerde ise 1.1845 ve 1.1770 destek noktaları önem kazanacaktır.

DOLAR/ TL:

Yellen, finansal alanda reform hareketlerinin ılımlı şekilde gerçekleşmesi gerektiğini ve krizin olup olmayacağı konusunda hiçbir zaman kesin bir görüşe sahip olamayacaklarını dile getirdi. Bununla birlikte regülatörlerin kriz sonrası tecrübe ile aldığı önlemlerin sistemi daha güvenli bir seviyeye getirdiğini sözlerine ekledi. Piyasalar tarafında genel olarak Janet Yellen'in şahin bir açıklama yapabileceği ihtimali oluşmuştu, fakat Yellen'in para politikasına değinmemesi dolar endeksinde aşağı yönlü hareketler yaşanmasına sebep oldu ve 92 seviyelerinde fiyatlanmalar yaşandı.
Dolardaki bu gevşeme ile birlikte USD/TRY paritesi 3.4567 seviyesini görerek 2017 yılındaki en düşük seviyesine ulaşmış oldu. Teknik olarak incelendiğinde 3.4375 ve 3.4150 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü toparlanmalarda ise 3.4637 - 3.4729 - 3.4783 seviyeleri direnç noktaları olarak test edilebilir. Yurtiçinde kapasite kullanım oranı ağustos ayında % 78.8 seviyesine artış gösterirken imalat güveni de 110.7 seviyesine çıktı. Diğer yandan ABD açıklanan temmuz ayı çekirdek dayanıklı malları siperişleri % 0,5 arttı. Piyasaların takip ettiği Jackson Hole sempozyumunda diğer FED yetkilileri Kaplan ve Mester'den şahin diyebileceğimiz açıklamalar geldi. Yellen'in para politikasına değinmemesi doları baskıladı. Yoğun gündemde USDTRY gün içinde 3.4750 dip seviyelerinden 3.4900 sınırına doğru toparlandı. Buradan gördüğü baskıyla akşam saatlerine doğru 3.4700 seviyelerinin altında fiyatla işlem gördü.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.