• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Soyer diyet ödemeye erken başladı ERHAN GÜLENÇ Soyer diyet ödemeye erken başladı erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 10.04.2019, 00:00

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer'i seçimler öncesinde bu köşede sık sık eleştirdik. HDP'nin CHP'den İzmir'de onlarca talipli arasından Soyer'i aday yapmasını istediğini ilk biz yazdık.
Yine Kemal Kılıçdaroğlu'nun insiyatifiyle aday olarak belirlenen Soyer'in aslında CHP-İP ittifakının değil CHP-HDP-İP ittifakının adayı olduğunu da yine ilk kez bu köşede dile getirdik. Nitekim, biz yazdıktan sonra HDP hem Eş Genel Başkanı hem de İzmir İl Başkanı'nın ağzından Soyer'e tam destek açıklaması yaptı.
Yine seçim öncesi, Soyer'in geçmişte HDP eylemlerine katılıp ateşli konuşmalar yaptığını, teröre destek veren Sur Belediyesi'ne kayyum atanmasını 'darbe' olarak nitelendirip "Asıl şimdi tankların üzerine çıkmak lazım" dediğini de burada hatırlattık. Soyer'in seçilmesi halinde HDP kontenjanı üzerinden terör örgütü PKK'yla bir şekilde ilişkili kişilerin belediye kadrolarına yerleştirilebileceği yönünde duyduğumuz endişeyi de dillendirdik.

HDP DESTEĞİYLE KAZANDI

Seçimler yapıldı ve Soyer, terör örgütünün uzantısı HDP'nin de desteğiyle seçimi rahat bir şekilde kazandı.
Açıkçası, seçimlerin ardından yeni görevinde kendisine bir zaman verilmesi gerektiğini düşünüyordum.
Neticede 43 bin nüfuslu Seferihisar'ın ardından 4.3 milyonluk İzmir'in Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geliyordu.
Artık, tüm İzmir'in görüş ve hassasiyetlerini dikkate alarak görev yapmaya mecbur olduğu gerçeğini göreceğini düşündüm.
Atatürk ve Cumhuriyetin değerlerine bağlı olan İzmirlinin hassasiyetlerini dikkate alacağını umdum.

MAALESEF YANILMIŞIM

Ancak, maalesef yanılmışım. Soyer, işe skandalla başladı. FETÖ ve PKK gibi çeşitli terör örgütleriyle iltisakı gerekçesiyle Kanun Hükmünde Kararname ile kamudan ihraç edilen öğretmenleri, belediyede zabıta olarak çalıştıracağını açıkladı.
Maalesef, Soyer'in seçilmesi halinde belediye kadrolarında tehlikeli bir yapılanmaya gidebileceği yönündeki endişemizde haklı olduğumuz ortaya çıktı.

DEVLETLE İNATLAŞMA

Yanlış anlaşılmasın kimsenin ekmeğinde kesinlikle gözümüz yok ama devletin sakıncalı bularak kamudaki görevinden el çektirdiği kişileri, yine kamusal bir göreve getirmeye çalışmak ne kadar doğru? Bu devletle inatlaşmak değil de nedir?
Bunun kanunen pek mümkün olduğunu sanmıyorum ama böyle bir şeyin düşünülmesi bile vahim.

NEDEN BÖYLE BAŞLADI?

Hem göreve yüzlerce değişik icraatla başlayabilmek varken Soyer, neden çok tepki çekeceği belli olan böyle bir adımla işe başlamayı tercih etti? Bu, kendisini o göreve seçtirenlere ödenen erken bir diyet mi? Ya da Soyer, buradan bazı odaklara bir selam mı çakmak istiyor?
Nedir yani göreve gelir gelmez ilk icraat olarak bunu açıklamanın manası?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN