• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Yarıyıl tatili ve çocuklarımız ERKİN USMAN

Yarıyıl tatili ve çocuklarımız

Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 25.01.2015, 00:00
Yarıyıl tatilinin, teknolojik gelişme içinde büyüyen çocukların doğa ile bir araya gelmesi için güzel bir fırsat olduğunu belirten İzmir Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, "Zihinsel, fiziksel ve manevi sağlığımız için çocuklarımızla doğa arasındaki zedelenmiş bağı onarmaya ihtiyacımız var" diyor.
Yrd. Doç. Koçer, yarıyıl tatillerinin eğitim-öğretim dönemi boyunca sabah erken kalkan, servise yetişme telaşı yaşayan, beslenmelerini kısıtlı zamanlara sığdıran öğrencileri yeniden öğrenmeye ve araştırmaya hazırlayan, enerjilerini tekrar kazanmaya yönelten zamanlar olduğunu söyledi. Yarıyıl tatilini değerlendirmek için ailelere önerilerde bulunan Koçer, "Doğadan gün geçtikçe uzaklaşan ve teknolojiye gittikçe bağımlı hale gelen çocuk ve gençlerin doğaya dönme ve hayatı tanımları açısından yarıyıl tatilleri iyi bir fırsattır" değerlendirmesinde bulundu.

Zihindeki doğa felaketlerle özdeş

"Doğadaki Son Çocuk" kitabının yazarı Richard Louv'un "Şehirlerin ve çevrenin fiziksel yapısı ile kültürel tutumlar farkında olmadan çocukların zihninde doğayı felaketlerle özdeşleştiriyor, doğanın sevinç duygusuyla ve dinlenmeyle olan ilişkisini yadsıyor, bu nedenle çocukların fiziksel ve ruhsal duyuları köreliyor, deneyimlerimiz giderek fakirleşiyor" saptamasını aktaran Yrd. Doç. Dr. Koçer, Howard Gardner tarafından geliştirilen Çoklu Zeka kullanımı yeteneği için mutlaka doğa ile bir araya gelinmesi gerektiğini vurguladı. Koçer sözlerini şöyle sürdürüyor:
"Yaratıcılığı geliştirmesi, arkadaşlığı, işbirliği, ekip çalışmasını öğretmesi, matematik ve fizik kurallarını gözlemleyebilmesi ve deney yapabilmesi için doğa çocuklara sonsuz bir laboratuvar sunar. Okul bahçelerinin özelliklerinin yaratıcılığa etkileri üzerine yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki yeşil alanlar ve yapay oyun alanları karşılaştırıldığında, çocukların yeşil alanlarda daha yaratıcı oyun formlarına yöneldiği, doğal anaokulundaki çocukların daha dikkatli, bedenlerini kullanmada daha becerikli ve kendi oyunlarını yaratmaya önemli derecede daha yatkın oldukları, doğal ortamlarda çocukların odaklanma yeteneklerinin daha fazla olduğu da bulunmuştur."

Çocukluğunuzu unutmayın
Ailelere, doğa ve çocuk ilişkisinin geliştirilmesi, çocukların yenilenmesi ve enerji depolaması açısından yarıyıl tatili için doğayla baş başa olunabilecek, keşif, gözlem, deney yapılabilecek birkaç öneride bulunan Neslihan Koçer, şunları aktardı:
"Çocuklarınıza kendi çocukluğunuzdan, doğayla ilgili gittiğiniz bir gezideki neşeli anılardan başlayarak konuya giriş yapabilirsiniz. Sizin anıyı yaşadığınız yeri merak edecek ve görmek isteyecektir. Oraya tekrar gitme olasılığınız yoksa bile benzer bir ortama götürerek merak duygusu ile doğa etkinliklerini sevdirmeye başlayabilirsiniz."

10 hayvan bulun
"Uzun yürüyüşlere çıkabileceğiniz doğa gezilerinde "on hayvan bulma" oyununu oynayabilirsiniz. Fırsat eğitimi için de uygun bir ortam olacaktır. Kuşlar, yüzen hayvanlar, memeliler, böcekler ve bitkiler gibi oyun konunuzu seçip bunları sınıflandırabilir, özellikleri hakkında konuşabilirsiniz."


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA