• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Banka borçlarının yapılandırılmasında esnafa ek süre tanındı ZEKERİYA MUTLU Banka borçlarının yapılandırılmasında esnafa ek süre tanındı zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 08.09.2011, 00:00
Daha önceki yazılarımızda Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nun (TESK), 16 ayrı banka ile imzaladığı Finansal Yeniden Yapılandırılma Protokolü hakkında bilgi vermiş, protokolden yararlanmak isteyen esnaf sanatkarlarımızın 26 Ağustos 2011 tarihine kadar müracaatta bulunmaları gerektiğini dile getirmiştik. Gelinen son noktada, TESK'in başvurusu üzerine Türkiye Bankalar Birliği, başvuru süresinin bir ay uzatıldığını, protokolden yararlanmak isteyen esnaf sanatkarların, en geç 27 Eylül Salı günü mesai saati sonuna kadar başvuruda bulunmaları gerektiğini açıklamıştır.

16 AYRI BANKA
Bilindiği gibi, Mayıs ayında TESK'in, 16 ayrı banka ile imzaladığı protokol, esnaf sanatkarlara kredi ve kredi kartı borçlarını yapılandırma imkanını kazandırmıştı. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği de gerek odalara gönderilen genelgelerle, gerekse yazılı ve görsel basın aracılığıyla esnaf sanatkarlara çağrıda bulunmuştu. Bankalara olan borçlarını yapılandırmak isteyen esnaf sanatkarlara başvuruları için bir aylık ek süre tanınması üzerine, TESK'in bankalarla imzaladığı protokolün içeriğini esnaf sanatkarlarımıza tekrar hatırlatmakta yarar görüyor, üyelerimizin bu fırsattan azami şekilde yararlanmalarını temenni ediyorum.

PROTOKOLÜN İÇERİĞİ
Müracaat süresi uzatılan protokole göre:
1- Tek başına kredi kartı borcu yapılandırılmamaktadır:

Borç yapılandırmaları ticari kredi borçlarını kapsamaktadır. Yani üyelerimiz bankaya donuk ticari kredi borçlarını yapılandırmak için müracaat edeceklerdir. Ancak üyemizin aynı bankaya donuk ticari kredi borcunun yanında kredi kartı borcu da bulunuyorsa, kredi kartı borcu da bu şekilde yapılandırma kapsamına girebilecektir. Aksi halde, bankaya ticari kredi borcu bulunmuyorsa, sadece kredi kartı borcu varsa, tek başına kredi kartı borcu yapılandırma kapsamına girmeyecektir.

2- Sadece esnaf sanatkarlar yararlanabilecektir:
İmzalanan protokol sadece esnaf ve sanatkarlara yöneliktir. Ticaret veya ziraat odalarına kayıtlı olanlar bu imkandan yararlanamayacaklardır. Bu nedenle yapılandırma müracaatlarında esnaf sicile kayıtlı olduğunu gösterir belge aranacaktır.

3- Yapılandırma 31 Ekim 2010 öncesini kapsamaktadır:
Protokol, 31.10.2010 tarihinden önceki donuk ticari kredileri kapsamaktadır. Bu tarihten sonraki borçlar yapılandırma kapsamı dışında kalmaktadır.

4- 36 aya kadar vade imkanı tanınmaktadır:
Yapılandırmada 36 aya kadar vadelerle taksitlendirme yapılabilecektir. 18 aya kadar olan vadeler için Merkez Bankası avans faiz oranının 3 puan eksiği kadar, 18 aydan uzun vadeler için ise Merkez Bankası avans faiz oranı kadar faiz uygulanacaktır.

5- Başvuru için son tarih 27 Eylül'dür :

Yapılandırma başvuruları (tanınan ek süre göz önüne alınarak) 27 Eylül 2011 tarihinde sona erecektir. Birden fazla bankaya borcu bulunanlar, her bir bankaya ayrı ayrı başvuruda bulunmalıdırlar.

6- İmza koyan bankalar:
'www.tesk.org.tr' internet adresinden tam metnine ulaşılabilecek olan protokole, Akbank, Alternatif Bank, Anadolu Bank, Denizbank, Eurobank Tefken, Finansbank, HSBC Bank, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Tekstil Bankası imza koymuştur.
Bankalara borçlu esnaf sanatkarlarımızın sunulan bu imkanı iyi değerlendirmeleri gerekmektedir. Ekonomide yaşanın sıkıntıları en fazla hisseden kesimi oluşturan esnaf sanatkarlarımızın, kendilerine ciddi kolaylıklar sağlayan protokolden yararlanmaları menfaatleri icabı olacaktır.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA