• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Kent içi ulaşımın sorunları İzmir'de masaya yatırılacak ZEKERİYA MUTLU Kent içi ulaşımın sorunları İzmir'de masaya yatırılacak zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 31.01.2013, 00:00
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Şubat ayında düzenlenecek Toplu Taşımacılık Türkiye Konferansı'na ilişkin son hazırlıklarını tamamlamaktadır. Üç büyük kurumun işbirliği içinde yürüttüğü çalışmalar sonucu gerçekleştirilecek konferansta, toplu ulaşım konusunda Türkiye'ye örnek olacak sonuçlara ulaşılması beklenmektedir.

TOPLU TAŞIMACILIK
Dünyanın toplu taşımacılık alanındaki en büyük organizasyonu olan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP), konferansı İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği ve ESHOT Genel Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde düzenleyecektir. 21-22 Şubat 2013 tarihlerinde düzenlenecek Toplu Taşımacılık Türkiye Konferansı'nda kent içi ulaşımın sorunları masaya yatırılacaktır. Konferansın ana temaları, "Kent içi Ulaşımda Ücret Yönetimi: Ücret Politikaları, Yasal Düzenlemeler, Ücret Yapısı, Teknoloji ve Operasyon" olarak belirlenmiştir. Konferans programı 21 Şubat'ta teknik gezi ile başlayacaktır. 22 Şubat'ta gerçekleştirilecek oturumlarda ise, kent içi ulaşımdaki tüm modlara ilişkin ücret yönetimi, ücret politikaları, regülasyon, ücret yapısı, entegrasyon, teknoloji ve operasyon gibi son dönemde sektör açısından büyük önem taşıyan konular masaya yatırılacaktır.

UITP'E ÜYELİK
İzmir Birliği'nin büyük önem verdiği Toplu Taşımacılık Türkiye Konferansı'nda, otobüs, raylı sistem, deniz ulaşımı, taksi ve minibüslerle ilgili ücret yönetimi konularında mevcut sorunlar da ortaya konulup, çözüm yolları üzerinde yerli ve yabancı uzmanların da katılımıyla istişarelerde bulunulacaktır. Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren meslek odalarının temsilcileri ile ulaşım argümanlarının katılacağı konferansa, 300'e yakın yerli ve yabancı uzmanın katılması beklenmektedir. İESOB, ulaşım sektöründe çatısı altında topladığı 28 odası ile, yolcu ve yük taşımacılığında gerek İzmir'de gerek Türkiye'de önemli bir konuma sahiptir. İESOB, aynı zamanda Türkiye'de UITP'ye üye olan ilk esnaf kuruluşudur. İzmir'de günde 1 milyon sekiz yüz bin kişi toplu ulaşımdan yararlanmaktadır. Üyelerimiz de, şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığındaki işlevlerinin yanı sıra, kent içi ulaşımda da önemli görevler üstlenmişlerdir.
Esnaf teşkilatı, günde 600 bin kişinin ulaşımını sağlamaktadır. Bu rakamlar, esnaf teşkilatının kentteki ulaşım faaliyetlerinin yaklaşık üçte birini üstlendiğini göstermektedir. (Bu durum, servisçisiyle, öğrenci-personel taşımacısıyla, minibüsçü, taksici esnafı ve ilçe araçlarıyla esnaf teşkilatının kentteki ulaşım faaliyetlerinin yaklaşık üçte birini üstlendiği anlamına gelmektedir.) Dolayısıyla söz konusu toplu ulaşım olduğu zaman, esnaf teşkilatının yapılacak her etkinliğin ve çalışmanın içerisinde, merkezinde yer alması bir zorunluluktur.
İESOB, bu sorumluluğunun bilinci içinde, kentimiz için büyük önem taşıyan bu konferansı ESHOT ve UİTP ile birlikte düzenlemektedir. Bu konferansta alınacak neticelerin, başta İzmir olmak üzere Türkiye'nin diğer şehirlerine de örnek kararlar oluşturacağına inanıyoruz.

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) nedir?
Toplu taşımacılık sektörünün dünyadaki en büyük kuruluşu olan UITP, 1885 yılında kurulmuştur. UITP'in üyeleri, dünya genelinde 3 bin 400'ün üzerinde kurumdan oluşmaktadır. Kurum üyeleri, 92 ayrı ülkeden toplu taşımacılık işletmecileri, bakanlıklar, yerel yönetimler, endüstri kuruluşları, araştırma merkezleri, akademisyenler ve danışmanlardan meydana gelmektedir. Merkezi Brüksel'de bulunan UITP'nin; Dubai, Moskova, İstanbul, Roma, Sao Paulo, Abidjan, Bangalore, Johannesburg, Hong Kong ve Canberra'da da ofisleri bulunmaktadır. UITP'nin İzmir'deki üyeleri arasında ise İESOB'nin yanısıra, ESHOT, Kentkart, İzmir Metro A.Ş, BMC gibi köklü kuruluşlar da yer almaktadır.Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN