• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Sözleri kulağıma müzik fısıldıyor’

Rap müziğin sert yorumcusu Kodes, “Ruh halim sözlerime yansıyor ama asıl müzik önemli. Müziği dinlerken o an bana ne hissettiriyorsa onu yazıyorum. Müzik, dili varmış gibi sözleri fısıldıyor” diyor

‘Sözleri kulağıma müzik fısıldıyor’
Giriş Tarihi: 18.5.2019

ERCAN AKGÜN

Rap müzik camiasında sert şarkıları ile bilinen Kodes, DMC müzik etiketiyle piyasaya çıkacak olan yeni teklisi "Safari"nin klip çekimini İzmir'de tamamladı. İzmir'in Gültepe semtinde doğan Kodes Buca'da büyüdü, çocukluğu pazarlarda, gençlik yılları da İkiçeşmelik semtindeki ayakkabı sektöründe geçti.
Kodes, "Hayatın asi ve asabi tarafını gördüm.
Yaptığım işlere ve büyüdüğüm ortamlara bakınca, bu kadar sert şarkılar yazmam normal. Dünyadaki sisteme ve insanlara karşı isyanım var. Adaletsizlikleri görüyorum ve isyan ediyorum. Tüm bunlar ister istemez şarkılarıma yansıyor" dedi. Rap müziğin son yıllarda dizilerle birlikte yükselişe geçmesini olumlu karşılayan Kodes, "Biz bu işin buralara geleceğini biliyorduk. Ama bu daha başlangıç, tam 'oldu' diyemeyiz. Bu sektör Amerika başta olmak üzere tüm dünyada çok güçlü. Rap müzik henüz zirvede zannedilmesin, daha o seviyede değil. Ama o süreç başladı. Rap müziğin önüne kimse geçemez, mümkün değil" yorumunu yaptı.

DİNLERKEN YAZDIM

Rap müziğe başlaman nasıl oldu?
İlkokulu bitirdikten sonra iş hayatına atılmam gerekiyordu. Acılı bir çocukluk yaşadım.
Cartel'in popüler olduğu 1995 döneminde rap müzik dinlemeye başladım.
2000'lere doğru Ceza'nın şarkılarını dinledim.
2006'da hip-hop ile ilgili bir internet sayfasında tanıştığım arkadaşım, kendisine ait bir rap müziği bana dinletti ve şarkı yazmaya çalıştığını söyledi. Müziği dinlerken söz yazmaya başladım ve farkında olmadan rap şarkısı hazırlamış oldum. Kısa sürede bir stüdyo bulup şarkıyı kaydettim, arkadaşlarım şarkıyı çok beğendi.
O günden sonra birkaç parça daha hazırladım ve kendimi rap müziğin içinde buldum. Hayranı olduğum, ulaşıp tanışmak istediğim birçok şarkıcıyla beraber sahnelere çıktım, düet yaptım, klip bile çektim.

AİLEM MÜZİSYEN

Kaç senedir müziğin içindesin?
1995'ten beri rap müzik dinliyorum. 2007 yılından beri de profesyonel olarak şarkı söyleyip stüdyo kayıtları yapıyorum. Zaten kendim de müzisyen bir aileden geliyorum, piyasaya yabancı değilim.
Babam Halit Deniz, eski yapımcılardan ve 40 yıllık bir sahne geçmişine sahip.
Özcan Deniz gibi sektöre uzun yıllar emek vermiş bir kuzenim var ve daha birçok akrabam. Ben hep müziğin içindeydim.

Bugüne kadar çıkardığın albüm sayısını biliyor musun?
15'e yakın albüm yaptım ama bunlardan sadece "Gelme", "Gecemde Kodes Var" ve "Kapak" isimli 3 albümüm plak şirketinden piyasaya sürüldü. Bireysel albümlerimin dışında Almanya'nın ünlü rap'çilerinden Masaka ile 2016'da ortak bir albüm yaptık.

Şarkı yazarken nelerden ilham alıyorsun?
Kişilerin içinde bulunduğu dönemin duygu yoğunluğuna göre değişiyor. Mesela o sıralar çok depresifsem ona göre sert parçalar çıkıyor. Tam tersi çok enerjiksem, şarkıya mutlaka yansıyor. Bir de müzik önemli. Müziği dinlerken o an bize ne hissettiriyorsa onu yazıyoruz. Müzik zaten sanki dili varmış gibi bize söylüyor, "Bu şekilde yaz" diyor.

Söz ezberlemek zor değil mi?
Öyle tabii. Bizim odak noktamız rap olduğu için zorlanmıyoruz.

SÖZLERİ UNUTTUM

Şarkı sözlerini unuttuğun olmadı mı hiç?
Oldu. Klibini çektiğimiz "Safari" şarkımı, 2 hafta önce İstanbul'da bir festivalde söyledim.
Sahneye çıktığımda da ilk kez söyleyeceğimi belirttim.
Unuttum sözlerini ama bir şekilde toparlamaya çalıştım. Bazen başımıza geliyor tabi.

Nerelisin?
İzmir'de doğdum ve büyüdüm ama artık İstanbul'da yaşıyorum.
İstanbul'u çok seviyorum.
Biraz kalabalık ve trafik yoğun ama İstanbul'da mutluyum.

Senin tarzın nasıl?
Ben diğer arkadaşlardan biraz daha sert söylüyorum.
Ses tonum da tarzım da sert.

Neden bu sert duruş?
Ben İzmir'in Gültepe semtinde doğdum, Buca'da büyüdüm.
Küçükken pazarlarda su, gevrek, boyoz satardım.
Benim gençliğim İkiçeşmelik semtinde, ayakkabı sektöründe geçti. Hayatın asi ve asabi tarafını gördüm. Alsancak'ta kulüplerde de çok çalıştım. Yaptığım işlere ve büyüdüğüm ortamlara bakınca, bu kadar sert şarkılar yazmam normal. Dünyadaki sisteme ve insanlara karşı bende biraz depresiflik ve isyankarlık da var. Zor durumları görüyorum, adaletsizlikleri görüyorum ve isyan ediyorum. Tüm bunlar şarkılarıma yansıyor.

Aşkı anlatan romantik parçalarda da sert üslupta mısın?
Tabi ki. Sonuçta ben de sevebiliyorum, duygularım ve hislerim var. Herkes gibi aşk parçası yapıyorum ama ağlayıp sızlanmadan, kendi duruşumu ve karakterimi bozmadan yapıyorum. Zaten aşkı anlatan 4-5 şarkım var.

Artık pek çok dizide rap müzik kullanılıyor. Senin şarkının yer aldığı bir dizi var mı?
Dizi için değil de Yunus Şevik'in yönetmenliğini yaptığı "Kulyas: Lanetin Bedeli" adlı korku filmi için Sound Track bir şarkı hazırladım. 10 Mayıs'ta vizyonlara girdi ve film beğenildi. Müziği 2 günde hazırladık, sözlerini yazıp stüdyoya girdik ve okudum.
Biraz aceleye geldi ama çok da güzel bir şarkı oldu.

YENİLER ÇOK YETENEKLİ

Ülkemizde yapılan rap müziği eskiyle kıyaslarsak, gidişat nasıl?
Türkiye'de yeni çıkan rapçiler çok yetenekli.
Zehir gibi beyinleri var ve genel kültürleri de çok gelişmiş. Rapçiler zaten pratik zekalı, zeki insanlardır. Şimdiki gençlerde eskiye göre kelime haznesi daha fazla. Duygular, hisler çok daha profesyonelce yazılıyor. Müzikler de epey gelişti.

Senin gerçek adın Emre Deniz.
Kodes lakabın nereden geliyor?
Ben sektöre girdiğimde bir lakap bulmam gerektiğini düşündüm. Ceza'yı çok sever ve dinlerdim. İnsanların içinde duygularını barındırdığı bir dünyası, bir kodesi vardır diye düşünüyorum. Şarkı yapacağım zaman o kodesin kapısını açıyorum, duygularımı dışarı aktarıyorum.

RAP HENÜZ ZİRVEDE DEĞİL

Rap müzik son yıllarda dizilerle birlikte yükselişe geçti. Bu gidişatla ilgili yorumun nedir?
Biz işin buralara geleceğini biliyorduk.
Ama bu daha başlangıç. Bu sektör Amerika başta olmak üzere tüm dünyada çok güçlü. Rap müzik henüz zirvede zannedilmesin, daha hiç o seviyede değil. Ama o süreç başladı.
Rap müziğin önüne kimse geçemez, mümkün değil. Eskiden ciddiye alınmadığımız yerlerde şu an el üstünde tutuluyoruz.

Bizde rap müziğin yavaş ilerlemesinin sebebi nedir?
Bizim müziğimizi genelde gençler dinliyor, yaşlılar için biraz yorucu olabiliyor.
Bizim kültürümüzde pek yaygın bir tür değil. Amerika'da insanlar rap müzikle büyüyor. Türkiye'de o nesil şu an başladı. Camiada farklı tarzda okuyan rapçiler var. Kimisi tane tane söylerken kimisi de hızlı söylemeyi tercih ediyor. Dinleyicilerin kendisine uygun olan şarkıcıları bulmaları gerekir.

İZMİR'DE RAP FESTİVALİ VAR

Yakın zamanda konser olacak mı?
25 Mayıs'ta İzmir'in Bornova ilçesindeki Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nda İzmir Rap Festivali ile konserlere tekrar start veriyoruz.
Birçok isimle birlikte aynı sahneyi paylaşacağız.
Uzun zamandır İzmir'de konserim olmamıştı, heyecanlıyım. Yeni şarkılarımı ilk kez orada söyleyeceğim.

‘Sözleri kulağıma müzik fısıldıyor’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA