• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Türkiye’nin ilk jeoparkı Kula’da kısa bir mola

Eşsiz görsel güzelliği ve büyüleyici atmosferi ile her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Kula ilçesindeki peri bacaları ve volkanik oluşumlar turizmin yeni gözdesi olma yolunda ilerliyor

Türkiye’nin ilk jeoparkı Kula’da kısa bir mola
Giriş Tarihi: 10.8.2019

2013 yılında UNESCO Global Jeoparklar listesine giren ve UNESCO belgesi almaya hak kazanan ve Türkiye'nin ilk jeoparkı olan UNESCO Kula-Salihli Global Jeoparkı sahasındaki peri bacaları nadir görülen bir doğa olayının sonucu olarak hem turistlerin hem de Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen yer bilimcilerinin ilgisini çekiyor. Peri bacaları, volkanik özellikli jeolojik yapıya sahip bir yapıya sahip olan Kula'ya 6 km uzaklıkta Burgaz köyü civarında yer alıyor. İzmir-Ankara karayolunun 56. kilometresinde bulunan bu nadir doğal güzellik, görsel ve akarsu çökellerinin koruyucu bir şapka altında direnç farkına göre farklı oranlarda aşınmaları sonucu oluşmuş. Peribacalarının oluşum süreci ise hala etmekle birlikte fazlaca aşınanlar yıkılırken yerine yenileri luşuyor.

KULA-SALİHLİ JEOPARKINDA NELER GÖRECEKSİNİZ?

Kula Divlit Volkanik Park
Kula Peri Bacaları
Çakırca Bazalt Sütunları
Gediz Grabeni
Kurşunlu Kaplıcaları
Kurşunlu Çayı Vadisi
Kurşunlu Şelalesi ve Aktüel Traverten oluşumu
Tmolos Depoları
Çamur Hamamı
Sardes ve Artemis Tapınağı
Bintepeler
Kısık (Mağara) Deresi Antik Taş Ocakları
Tabak Deresi Dev Kazanları
Gölmarmara
Üfürük Jeotermal Kaynağı
Tmolos Depoları Üzerinde Hidrotermal Alterasyon

Türkiye’nin ilk jeoparkı Kula’da kısa bir mola haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA