• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Fiyasko heykeli

Muğla’nın Datça ilçesinde Sanayi Sitesi girişine konulan ‘Sanayi Ağacı’ heykelinin açılışı için düzenlenen törene esnaf katılmadı. Açılış saatinde heykelin bulunduğu alana gelen CHP’li Başkan Gürsel Uçar, büyük şok yaşadı. Uçar, açılışta yalnız kalınca töreni haftaya erteledi

Fiyasko heykeli

5.9.2021

Muğla Datça Sanayi Sitesi'ne CHP'li Datça Belediyesi tarafından Sanayi Ağacı heykeli yaptırıldı. Belediye Başkanı Gürsel Uçar, heykelin açılışı için düzenlenen törene gittiğinde kimsenin gelmediğini gördü. Yaptığı araştırmada açılıştan esnafın haberinin olmadığını öğrendiğini belirten Uçar, "Bir eksiğimiz var. Sanayi esnafının olmadığı bir şeyin açılışını ben yapmam. Benim esnafımın buradaki açılıştan haberi yok. Bu iş olmaz. Bu açılışı erteleyeceğiz. Sanayi esnafımıza da haber vereceğiz. Bu demirden de olsa, benim için altından da kıymetli. Heykelin üzerinde, her esnaf arkadaşımın günlük olarak kullandığı bir aleti var. Çok güzel bir düşünce, ayrı bir güzellik. Ancak böyle açılış olmaz" dedi.

ESNAF DAVET EDİLMEMİŞ
Öte yandan sanayi esnafına açılış için önceden bilgi verilmediği, davet de edilmediği ortaya çıktı. Datça Belediyesi'nin heykeltıraş Elbruz Denge'ye yaptırdığı 3 metre yüksekliğinde, 5 ton ağırlığında 'Sanayi Ağacı' heykelinin dallarında meyve olarak, sanayi esnafının iş aletleri tasvir ediliyor. Sanayi esnafından bazı kişiler, heykelin yapılmadan önce ve yapım aşamasında kendilerinden görüş alınmadığını söyledi. Esnaf, heykelinin yerinin de yanlış olduğunu, daha görünür bir yere yerleştirilmesi gerektiğini savundu. Heykelin açılışı 11 Eylül'e ertelendi. Esnafın 6 gün sonraki açılışa katılıp, katılmayacağı ise henüz bilinmiyor.

ÜCRETSİZ YAPILDIĞINA İNANMIYORUM'
HEYKEL ile ilgili bir tartışma da, kaç para harcandığıyla ilgili. Datça Belediyesi, heykeltraş Elbruz Denge tarafından gönüllü yapıldığını açıklarken, AK Partili Belediye Meclis Üyesi Haluk Laçin aynı görüşte olmadığını söyledi. Laçin, "Gönüllü veya ücretsiz yapıldığını sanmıyoruz. Mutlaka bedel ya da ücret ödenmiştir. Önümüzdeki günlerde konuyu araştırıp kamuoyunu aydınlatacağız" dedi.

ADEM ÜLKER

Fiyasko heykeli haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.