• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Chery için Ege Bölgesi devrede

EGEV Başkanı Temizocak, Mermerler firmasına gönderdiği yazıda yapılacak yatırım için İzmir, Kütahya, Balıkesir ve Denizli'de yer tahsis edebileceklerini ifade etti

23.02.2010, 00:00

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Çinli otomotiv şirketi Chery'nin Türkiye'de yaklaşık 500 milyon dolar yatırımla kurmayı planladığı otomotiv fabrikası için Ege Bölgesi de devreye girdi. Mermerler Otomotiv A.Ş. ile ortak kuracağı fabrikada 3 bin kişiye iş sağlayacak Chery'i çekmek için Sakarya ile Eskişehir arasında yaşanan yarışa Ege de katıldı. Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Yılmaz Temizocak, geçtiğimiz günlerde Mermerler firmasına bir yazı göndererek, Chery'nin yatırımı için Ege Bölgesi'nde 4 ilde yer tahsis edebileceklerini açıkladı.
Arazi tahsis edecekleri illerin İzmir, Kütahya, Balıkesir ve Denizli olduğunu kaydeden Temizocak, "Biz bedava arsa değil, yetişmiş insan gücü, 16 üniversitesi olan ve otomotiv yan sanayinin gelişmiş olduğu bir bölge, kolay ulaşım imkanı ve cazip yatırım ortamı sunuyoruz. Ege'nin hangi iline yerleşseler, istedikleri destek arkalarında olacak. Bugün valililerimize 'yatırım alanlarının planlarını gönderin' desek, planlar ertesi akşam elimizde. EGEV böyle bir güç" dedi.

HYUNDAİ MODELİ
Daha önce de Güney Koreli Hyundai'yi Ege'ye çekmek için bir çalışma yaptıklarını hatırlatan Temizocak, aynı yöntemi Chery için de uygulayacaklarını kaydetti. Çinli firmanın yatırım yerini belirlediği düşüncesiyle şimdiye kadar seslerini çıkarmadıklarını ifade eden Temizocak, ancak Sakarya'da bedava tahsis edilen arazinin, bataklık olduğu gerekçesiyle otomotiv yatırımına uygun olmadığını öğrendiklerini söyledi. Bunun üzerine Mermerler Otomotiv A.Ş. Başkan Yardımcısı Murat Mermer'e bir yazı gönderdiklerini açıklayan Temizocak, "Yazıda 'Gelin bu yatırımı Ege'de yapın' dedik. Kütahya'da tamamen boş duran bir organize sanayi bölgesi olduğunu, Denizli ve Balıkesir'de uygun arazilerin bulunduğunu, İzmir'de ise Kınık ve Bergama organize sanayi bölgelerinin boş olduğunu belirttik. Ayrıca Tire Organize Sanayi Bölgesi'ne bitişik geniş bir alan olduğunu ifade ettik" diye konuştu.

KATAR'A GİDECEKLER
İki hafta önce EGEV Yönetim Kurulu toplantısını İzmir'de yaptıklarını belirten Temizocak, yeni kararlar aldıklarını söyledi. Ege'nin jeotermal kaynaklarını sağlık ve enerjide değerlendirmek için Katarlı yatırımcılara davet çağrısı yaptıklarını, sonbaharda bu ülkeye gideceklerini açıklayan Temizocak, "Ege'deki bu kaynağımızı, enerji ve sağlık yatırımları açısından tanıtmak zorundayız. Katar İşadamları Derneği'ne yazımızı yazdık. Sonbaharda onları ziyaret edeceğiz. Katarlı yatırımcılar Eskişehir'de başarılı bir yatırım yapıyor. Hem dolaşmayı ve yatırım yapmayı seviyorlar hem de dünyanın ikinci büyük doğalgaz üreticisi konumundalar. Ege'ye mutlaka Katarlı yatırımcıları kazandırmalıyız" dedi.

ORTAK ÇALIŞMA
Jeotermalin tarımda kullanılması için Aydın'da seracılık kümelenmesi projesine başlayacaklarını belirten Temizocak, Hollandalılar ile ortak çalışma yapma kararı aldıklarını açıkladı. Aydınlılardan gelen teklif üzerine kümelenme çalışmasına başladıklarını vurgulayan Temizocak, şöyle konuştu: "En kısa sürede Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş ve yöre işadamlarıyla biraraya gelip sistemi saptayacağız. Hollanda hükümeti eğitim, üretim, yatırımcılarla temas, pazar ve finans konusunda bize destek verecek. Kredi ve pazar sorunumuz olmayacak. Aynı yöntemi Afyon, Kütahya ve Denizli'de de uygulayacağız".
Kütahya, Afyon, Uşak arasında yapılması planlanan Zafer Havaalanı'nın ihalesini ve havaalanı yapımını yakından takip edeceklerini belirten Temizocak, Çanakkale Köprüsü'nün yapımı için de hükümetle yakın temaslarının devam ettiğini dile getirdi.

Hava trafiğini İzmir'e kaydırın
EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak, İstanbul Atatürk Havalimanı ve Antalya Havalimanı'nın kapasitesini doldurduğunu, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın da kısa sürede dolacağını belirterek, "Geriye Esenboğa ve İzmir Atatürk Havalimanı kalıyor. İstanbul'daki kargo ve dış hatların bir bölümü İzmir'e kaydırılabilir. Türk Hava Yolları'nın elindeki uçak sayısı 200'ü aştı. Bu uçakların park yeri İzmir olabilir. Ulaştırma Bakanlığı'na gidip bu önerileri sunacağız. Gerekirse Çiğli'deki askeri havaalanının hizmete açılmasını isteyeceğiz. Bu proje uzun soluklu ama şimdiden çalışmalara başladık" dedi.


Chery için Ege Bölgesi devrede haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.