Hayatı "Koşar" adım yaşıyor

Giriş Tarihi:03.12.2010, 17:57 Güncelleme Tarihi:04.12.2010, 09:53

İş dünyasındaki başarısı kadar sosyal hayatın da renkli siması olan Arif Koşar, Türkiye Futbol Federasyonu üyeliğiyle de spor dünyasında adından söz ettiriyor

ALİ FİLİZKAN (MANİSA)

Manisa'nın son 20 yılına damgasını vuran kişiler sayıldığında ilk sıralarda adı geçecek olan Arif Koşar, kente ilkleri kazandırmadaki iddiasını sürdürüyor. İş yaşamındaki renkli kişiliğini, spor camiasında da etkili olarak gösteren Koşar, Manisa Ticaret Borsası Başkanlığı görevinin yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkan Yardımcısı olarak da tanınmışlığını yöresinin sınırlarından öteye taşıyor. Kendi firması AK Tarım'ın yanı sıra oğluna da ticaret hayatında ufuklar açan Koşar, küçük yaşlardan itibaren çalışıp hayatını çizdiğini söyledi.

YIPRANDI, YIPRATMADI

Ticaret hayatında kısa zamanda başarılı olduğu için yıpratıldığını da belirten Koşar şöyle dedi: "Eğer Manisa'ya başka bir şehirden gelseydim, bana 'ne kadar alim, ne kadar akıllı' derlerdi. Yani Manisalı olmak mı günahım. Sakıp Sabancı hamallıktan geliyor. Koç, Ankara'da teneke ile gaz yağını sokaklarda satarak bugünlere geldi." Zahire çarşısında ticaret hayatına başladığını belirten Arif Koşar, kendisini hemen hemen bütün Manisalıların tanıdığını belirtti. Koşar, "Ben geçmişimin her safhasında gurur duyarak bugünlere geldim. Öncelikle halkın içinden gelen, halkla en iyi diyaloğu kuran biriyim" dedi. Müteşebbis ruh taşıyan Koşar, belki de bu yüzden dünyanın her yerini gezmek, görmek arzusunu taşıdığını da belirtti. Ticari hayattaki şansının, 1988 yılında Manisa zahireciler çarşısında eski Pınar Çırçır işletmesiyle değiştiğini kaydeden Arif Koşar, Manisalı birçok zenginin de buradan geçtiğini hatırlattı. Manisa'da hep ilklere talip olan Koşar, ilk angus sığırlarını da Türkiye'ye getiren kişi oldu. Güneş Amerika'dan 4 yıl önce ithal ederek getirilen angusların geliştirilmesi için ücretsiz eğitim verdiklerini anlatan Arif Koşar, "Pilot il ve ilçelerde damızlık hayvanlar dağıtıp hayvancılığın gelişmesine katkı sağladık. Şimdi sırada başka tür var, bunda da ilk olacağız" dedi.


Mutlu bir evlilik ve iki çocuk

Eşi Nurdan Koşar ile evliliğinin 26. yılına 30 Kasım'da giren Koşar, İzmirli eşi ile 13 Ekim'de nişan, 30 Kasım 1984'te de düğün yaparak bekarlığa veda etmiş. Koşar çiftinin bu evlilikten iki çocuğu olmuş. İsmail ve Eda bugün ailenin her kararında etkili iki genç isim. Koşar, angus çiftliği ile İsmail Koşar'ın ilgilendiğini belirterek, "İsmail hayvancılık konusunda ustalaştı. İsmail, Manisa Gündem gazetesi ile de Manisa'ya renk katacak" dedi.
Koşar'ın adına, Eda Organik Tarım Ltd Şirketi kurduğu kızı Eda ise CBÜ Ziraat Teknisyenliği Bölümü'nde okuyor. Aile içinde kararlar demokratik olarak veriliyor.
BORSA'DA ALTIN DEVİR

Manisa Ticaret Borsası'na büyük bir hareket getirdiklerini anlatan Arif Koşar, söyle devam etti; "Ben arkadaşlara liderlik yapmaya çalışıyorum. 14 çalışma arkadaşımın gayretleriyle borsaya altın devrini yaşatıyoruz. Göreve geldiğimizden beri özetle, sağık ocağı açtık, üyelere adreslerinde sağlık taraması yapıldı, çiftçi ile üreticiyi Korbey'de buluşturduk, tüccar ve ihracatçı ile koordineyi sağladık. Kentliyle kucaklaştık. Tam donanımlı ambulansı Sağlık Müdürlüğü'ne hediye ettik, üyelerimize İngilizce kursu açtık, borsa kahvesini kazandırdık. Kantarı elektronik hale getirip tüm çiftçilerimizin hizmetine sunduk. Eğitime önemli bütçe ayırıyoruz. En önemlisi Manisa ya Ege'nin en modern canlı hayvan borsasını kurduk."

"Manisalı ortak iş üretemiyor"
Manisa'da sevgi, saygı eksikliği olduğunu söyleyen Arif Koşar, "Bu nedenle Manisalı ortak iş üretemiyor. İki kişi birlik olunca üçüncü kişi bu ortaklığı bozmaya çalışıyor" dedi. 10 bine yakın üniversiteli gencin İzmir'e gönderilmesinin de yetersizlikten kaynaklandığını kaydeden Koşar, şöyle konuştu: "6 yıl önce başlattığımız birlikte ticaret yapma projesi istismar edildi.

Arif Koşar kimdir ?
Arif Koşar, Ocak 1960'da İsmail Koşar'ın üç kız çocuğundan sonra ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1982'de babası ile çiftçilik ve ticarete atıldı. 1988'de çırçır işine başladı. 1986'da politikaya atıldı. 1988'de ANAP Merkez İlçe yönetiminde başkan oldu. 1994 seçimlerinde çocukluk arkadaşı Adil Aygül'e belediye başkanlığı önseçimlerinde haksızlık yapıldığını iddia ederek ekibi ile birlikte yönetimden ayrıldı ve Aygül'ün yaında yer aldı. Koşar, Manisa Genç İşadamları kurucu üyeliği, Emniyetspor'da yöneticilik, Mesirspor Kulübü kuruculuğu, vaıf yöneticiliği yaptı. 1985'den 2008'e kadar Manisaspor yöneticiliği ve Manisaspor Asbaşkanlığı, 1988'de borsa üyesi, 1999'da ise Borsa Meclis Üyesi olan Koşar, ayı mecliste Yönetim Kurulu Başkanlığı'na da seçildi. Koşar, Manisa Ticaret Borsası'nda üç dönemdir başkanlık yapıyor. Koşar, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Ticaret Borsaları Konsey Başkan Vekili, İstanbul Manisalılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, CBÜ Vakıf Başkan Yardımcısı, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve kendi şirketi olan AK Tarım'da yönetim kurulu başkanlığı yapıyor.
kalan karakter 1000

06 06

Ankaragücüne verilen puan silme cezasını, Manisaspor'un almasını engelledin Çek ellerini futboldan diğer işlerinle ilgilen ..kimsenin ahını alma.....İNADINA BAŞKENT

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 23.01.2016 23:32
murat sarı murat sarı

arif abi çok iyi samimi bir insan bakanlık başbakanlık yapacak bir insan halkın içinden

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 06.07.2014 19:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.