• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tekstilden sonra mobilya

09.10.2011, 00:00


10 yıl önce Marks & Spencer için 50 adet mobilya üreten Yonga Mobilya, bugün 55 bin parça ile İngiliz markanın dünyadaki en büyük tedarikçisi haline geldiUFUK SOYHAN (DENİZLİ)

Denizli'de 10 yıl önce dünyanın sayılı markalarından Marks & Spencer için 50 adet mobilya üreten Yonga Mobilya, bugün 55 bin parça ile İngiliz markanın dünyadaki en büyük tedarikçisi haline geldi. Tekstilin ardından mobilya sektöründe de Denizli'nin adının duyulmasını sağlayan Yonga Mobilya'nın tesadüf eseri Marks & Spencer'la tanışıp ürünlerinin kalitesini gösterdikten sonra markanın Çin ve Tayvan'daki fabrikalarını kapattırmaya varan başarı hikayesi örnek oldu.
parmak ısırttı.

37 YILLIK DENEYİM

Tatil köyü, kooperatif ve otel gibi binaların mobilya tefrişini yapmak için 37 yıl önce Denizli'de kurulan Yonga Mobilya, aralarında Antalya Sheraton, İstanbul The Marmara, Pamukkale ve Beyoğlu Richmond Otel ve Bodrum Sea Garden gibi önemli tesislerin bulunduğu 100'ün üzerinde tesisin mobilya üretimini ve dekorasyonunu yaptı. Yonga Mobilya, 2001'de İngiltere'de Marks & Spencer'a mobilya üreten bir fabrikaya ahşap parça tedarik etmeye başladı. Bir süre sonra Yonga Mobilya'nın parça sattığı İngiltere'deki fabrika, maddi zorluklar içerisine girdi. Bunun üzerine Marks & Spencer, Yonga Mobilya'ya kendileri için mobilya üreten fabrikaya parça üretmek yerine, mobilyaların tamamını yapma teklifi sundu. Teklife sıcak bakan Yonga Mobilya, Marks & Spencer'a o yıl 50 parça mobilya üretip sattı. Yonga'nın kalitesini gören Marks & Spencer, her yıl Denizli'den mobilya alım kapasitesini artırdı. Yonga, 10 yıl içerisinde Marks & Spencer'ın dünyadaki en büyük tedarikçisi haline gelerek yıllık 55 bin parça ürün ihraç etmeye başladı.

250 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Marks & Spencer'a yıllık 15 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Yonga Mobilya'nın sektördeki başarısı Çin ve Tayvan'daki 2 fabrikanın kapanmasına neden oldu. Yonga Mobilya'nın ürün kalitesi ve zamanında mal yetiştirmesini gören Marks & Spencer, Çin ve Tayvan'da bulunan tedarikçi fabrikalarını kapatıp buradaki üretimin tamamını Denizli'ye kaydırdı. Denizli'de 25 bin metrekare alanda 250 işçi ile çift vardiya çalışan Yonga Mobilya, üretiminin yüzde 95'ini Marks & Spencer için yapmaya başladı. Yonga Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Dalaman, bu başarının yadsınamaz olduğunu söyledi. Marks & Spencer için vitrin, büfe, yemek masası, mutfak ve banyo dolabı gibi ev mobilyası ürettiklerini kaydeden Dalaman, tamamen ihracata yönelik çalıştıklarını, sektörde kalite ve zamanın çok önemli olduğunu belirtti. Marks & Spencer'a ürün vermenin yanında kendi markalarını yaratmak için de çalışmaların sürdüğünü ifade eden Dalaman, "Teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Çevreci üretim sertifikasına da sahibiz" dedi.
Turgut Dalaman, haftalık 8-10 konteyner ihracat yaptıklarını belirterek, "Kapasitemizin yüzde 95'ini Marks & Spencer'a için ürettiğimiz mobilyalar oluşturuyor. Ayrıca İngiltere'deki hastanelere antibakteriyel dolaplar yapıyoruz. Ustalarımızın yaklaşık 20 yıllık deneyimi var. Üretimde sadece makineler değil el işçiliği de kullanılıyor. Bu nedenle ürün kalitemiz ve zamanında teslimat yapmamız en büyük avantajımızı oluşturuyor" diye konuştu.
Yonga Mobilya Fabrika Müdürü Gökhan Sertemir ise, Marks & Spencer'ın gerektiğinde fabrikaya uzman gönderip eğitim verdirdiğini, birbirlerinin eksikliklerini tamamladıklarını söyledi.

"Dünya vitrinine çıktık"

Denizli'de son yıllarda mobilya sektöründe hizmet veren 190 firmanın bir çoğu yurtdışı bağlantılı çalışmalar yapmaları ile dikkat çekiyor. Uluslararası fuarlarda boy gösteren ve buralarda müşteri portföyünü genişleten Denizlili firmalar artık önemli markalara da mobilya yaparak adından söz ettirmeye başladı. Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, Denizli'nin tekstil, mermer, kablo üretiminin yanı sıra mobilya sektöründe de önemli bir yeri olduğunu söyledi. Özer, "Dünya vitrinine çıkan mobilya sektörümüzün bundan sonra tasarımlarını, özgün yanlarını ürünlerine daha fazla yansıtmaları gerekiyor. Ayrıca markalaşmaya da ayrı önem verilmeli. Böylece hem istihdam kaynağı olan hem de ekonomik anlamda ciddi katkılar sağlayan mobilya sektörü, ilimizin lokomotif sektörleri arasında yer alacaktır" dedi. Denizli'nin önde gelen mobilya firmalarından İncegür mobilya'nın sahibi Ünal İncegür ise, yurtdışında özel tasarımlar yaptıklarını söyledi.

Tekstilden sonra mobilya haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.