İş dünyası, projelerini rafta indirmeye başladı

Giriş Tarihi:14.10.2011, 19:54 Güncelleme Tarihi:14.10.2011, 19:54
"İzmir'in Manhattan"ı olarak isim yapan Yeni Kent Merkezi'nin imar planlarıyla ilgili hukuki sorunun çözülmesi işadamlarını heyecanlandırdı
SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

"Manhattan" projesi olarak da isimlendirilen İzmir Yeni Kent Merkezi'nde Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının imar planının yürütmesinin durdurulması talebini mahkemenin reddetmesi ve bilirkişinin hazırlanan yeni imar planlarının lehine verdiği karar, sevinç yarattı. Yıllardır bekleyen projelerin raftan indiğini belirten işadamları, İzmir'de yatırımlar için yeni bir dönemin başladığını açıkladı. Aralarında İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Tariş Pamuk Birliği, Groupama Sigorta, Küçükbay gibi dev grupların bulunduğu firmalalar da, bölgedeki inşaat projelerine başlamak için harekete geçti. İş dünyası bölgede yapılacak toplam yatırım tutarının, 2 milyar doları bulacak olan 7-8 projenin hayata geçmesinin ardından, toplam 10 milyar doların üzerine çıkacağını tahmin ediyor. Bölgede ilk etapta 20 bin kişiye iş sağlanacağı hesaplanıyor.

'BÖLGE KENDİNİ TOPLAR'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuyla ilgili olarak, "Rahmetli başkanımız Ahmet Piriştina'yla başlayan ve 7.5 senedir devam eden yeni kent merkezi planlaması bitmiş oldu. Kentimize hayırlı olsun. Herkes yatırımını yapacak. Zaten 8-10 proje yapılırsa, bölge hemen kendini toparlayacaktır" dedi. Kocaoğlu, "Bilirkişi raporu ve İdare Mahkemesi'nin kararı açıklandı. Yürütme durdurma kararını İdare Mahkemesi reddetti. Bilirkişi raporu da öğrendiğimize göre İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin planlarını destekler nitelikte. Zaten ona bağlı olarak yürütmenin durdurulması reddedildi. 5 bin dönümlük bir alandan bahsediyoruz. Alışveriş merkezleri, oteller, residanslar... Süreç içerisinde İzmir'e yatırım yapmak isteyenler için cazibeli ve tatmin edici bir alan yaratılmıştır. Bunun karşısında düşük yoğunluklu, sağlık temalı olarak İnciraltı'nda 5 bin dönümlük alanda çalışmalar yapılıyor. O da yapıldığında bir tarafta iş merkezleri diğer tarafta sağlık kompleksleri şeklinde yatırımlar yapılacak. Gediatri merkezleri, SPA'lar, termal oteller hizmete açtığımızda, buralara yatırım geldiğinde İzmir hizmet ve turizm sektörlerinde ayağa kalkacaktır" diye konuştu.

KADAYIF ÜSTÜ KAYMAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhan Özfatura da, mahkeme kararının kendisini çok sevindirdiğini belirterek, "1984'ten beri çok arzu ettiğim, uğraştığım projeydi. Çok mutlu oldum. Orası İzmir'in liman merkezi ve ihracat kapısı. Aynı zamanda ticaret ve finansman merkezi olmaya aday. O bölge çok hayati yatırım merkezi olacak. Eski Turyağ'ın orada kurulacak yat limanı da kadayıfın üstündeki kaymak olacak. Konak Pier ve diğer yat limanları ile körfez şenlenecek. İnsanlar için çok büyük iş potansiyeli olacak" dedi.

KARAR SEVİNÇLE KARŞILANDI
"Değerlendirmeye hemen başlarız"
Küçükbay Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay:

"İzmir için olumlu bir haber. Kentin önünü açtı. Bundan sonra yatırımlar hızla yapılır. Herkes hesabını, planını, programını yapar. Yürütmenin durdurulma talebinin reddi, aşağı yukarı imar planının onaylanması anlamına geliyor. Bundan sonra daha iyi olur. En kısa sürede biz de grup olarak yatırımlarımızla ilgili değerlendirmelere başlarız. Orada bizim düşündüğümüz çaptaki yatırım 50 milyon dolardan aşağıya değil. Başarı Koleji var, liman önünde de yerlerimiz var. Bakalım hangisi daha projeye uygun talep getirir düzeyde olursa onu değerlendireceğiz. Çok şükür projelerimiz raftan indi."

"Görüşmelerimiz devam ediyor"
Tariş Pamuk Birliği Başkanı Beliğ Azbazdar

"Tariş Pamuk Birliği'nin 40 bin ortağı adına Kocaoğlu'na teşekkür ediyorum. İzmir gelişimini, ekonomisini, yeni anlayışları, yeni istihdamlarını bu projeler sayesinde sağlayacak. Artık liman arkasında kalmış araziler hak ettiği değeri bulacak. Bizim de yatırımcı gruplarla görüşmelerimiz sürüyor. İzmirlilere, ülkemize hayırlı olsun."

"Binlerce kişiye iş imkanı sunulacak"
Megapol Grup Başkanı Selim Gökdemir

"Çıkan karardan çok memnunuz. Bundan sonra artık bu bölgedeki yatırımlar ardı ardına hayata geçecek. Bizim de bu bölgede toplam 230 bin metrekare alanda 3 projemiz var. Şimdi hemen bu projelere başlayacağız. Diğer yatırımların da start alması ile birlikte İzmir ekonomisinde büyük bir rahatlama olacak. Binlerce kişiye de iş imkanı yaratılacak."

Folkart Genel Müdürü Mesut Sancak
"Bölge yakından takip ediliyor"

"Bölge şantiyeye dönecek. Zaten yaklaşık 2 milyar dolarlık bir proje bekliyordu. İlk etapta en az 20 proje start alacak. Bu bölge İzmir'in yeni finans ve kent merkezi olacak. Sadece İzmirli yatırımcılar değil, ulusal ve uluslararası yatırımcılar da bu bölgeyi yakından takip ediyor. İnşaatların başlaması ile birlikte en az 10 bin kişi iş sahibi olacak. Biz de mevcut arsamızda yeni projenin çizimlerine başlayacağız."

"İnşaat sektörü canlanacaktır"
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar:

"Yeni kent merkezi kentin geleceğini değiştirecek olan son derece önemli bir proje. Gerek yatırım, gerek İzmir'in çehresinin değişmesi gerekse de 2023 hedeflerine ulaşılması açısından son derece önemli. İzmir'e yabancı yatırımcının çok geleceği bir sürecin içindeyiz. İnşaat sektörü canlanacak. İki icracı bakanımızın katkılarıyla, İzmir-İstanbul otoyolu projesi de düşünüldüğünde İzmir'in geleceği önemli bir açıklığa girmiş gözüküyor. Yeni kent merkezi için söz edilen 10 milyar dolarlık yatırım bile hiçbir şey değil aslında. Daha üstü de olur."

"İstanbul'dan firmalar gelecek"
Arkas Holding Başkanı Önder Türkkanı:

"Bundan sonra İzmir'e katkı sağlayacak projelerin olacağını göreceğiz Orada birçok proje var. İstanbul'dan birkaç grubun projeleri var. Bütün bunlar önemli gelişmeler."

"Bölge için büyük imkan"
Başak Depoculuk Genel Müdürü Cemal Öztürk:

"Bölgede Groupama Sigorta'nın 60 dönümlük yeri var. İmar planındaki belirsizliğin ortadan kalkması bütün yatırımcılar gibi bizi de sevindirdi. Dolayısıyla İzmir ve Bayraklı için çok büyük bir imkan doğdu. Yatırım planlarını yeniden gözden geçirip yeni imar planına göre pozisyon alacağız.

"Devamı gelsin"
Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu:

"Hayırlı uğurlu olsun. İzmir'in önünü açacaktır. İnşallah bunun devamı da gelir."

*Yeni İzmir'de kimler yatırım yapacak?

* Türkiye İş Bankası'nın iştiraki olan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, iki gökdelenin temelini bu yıl sonunda atacak. Firma yetkilileri, 150 milyon dolara mal olacak dev projede, İzmir'in yaşam tarzıyla modern mimariyi birleştirecek.
* Ankara Caddesi üzerine inşa edilecek 26 katlı Kavuklar Bayraklı Tower, 50 milyon dolarlık yatırımla kurulacak.
* Küçükbay Grubu, hem eski Başarı Koleji'nin yerine ve liman civarındaki arsasında alışveriş ve rezidans yatırımı yapacak. Yatırım tutarı 50 milyon dolardan az olmayacak.
* Remzi Doğan, sahibi olduğu Altınbaşak Un Fabrikası'nın 10 bin metrekarelik arsasına 24 katlı iki gökdelen dikmeyi planlıyor.
* Tariş Pamuk Birliği, eski hamyağ tesislerine alışveriş ve ticaret merkezi kurmak için İstanbul'un önde gelen bir inşaat grubu ile görüşmeler yapıyor.
* Tariş İncir Birliği, liman arkasındaki arsalarına bazı gayrimenkul şirketleriyle beraber inşaat projeleri gerçekleştirmeyi planlıyor.
* Sur Yapı, Kiğılı, Torun ve Elmas ailelerinin ortak olduğu eski Turyağ'ın arsasındaki 44 bin metrekarelik arsasına alışveriş merkezi yapacak. Alışveriş merkezinin önüne 360 yatlık marina yapılacak. Yatırım tutarının 200 milyon dolar civarında olması bekleniyor.
* Eyilik ailesi, sahip olduğu Kula Mensucat'ın arsasına ticaret ve alışveriş merkezi planlıyor.
* Bölgede 60 bin metrekarelik arsası olan Groupama Sigorta, bunları gayrimenkul projeleri ile değerlendirmek istiyor.
* Sabancı Grubu'na ait olan Bayraklı'daki eski Piyale tesislerinin çok katlı alışveriş merkezi haline dönüştürülmesi planlanıyor.
* Yaşar ailesine ait DYO'nun eski fabrikasının bulunduğu arazinin satışı için görüşmeler sürüyor. Arsaya alışveriş ve ticaret merkezi kurulması düşünülüyor.
* Folkart, 40'ar katlı ikiz kuleden oluşan ve tamamlandığında değeri 300 milyon doları bulacak Folkart Tower projesi için yatırımı sürdürüyor.
* Megapol Grubu'nun bölgede 40 milyon dolarlık Megapol Tower projesi devam ediyor. Grup bölgede yeni projeler de hazırlıyor.
* Tekfen-OZ ve Rönesans Alışveriş Merkezi de eski SEK Süt Fabrikası'nın bulunduğu alana konut, ofis ve alışveriş merkezinden oluşan çok fonksiyonlu bir yapı kuracak. Toplam yatırımın 250 milyon dolar olması planlanıyor.

"Körfezin kolyesi olacak"

Megapol İş Geliştirme Müdürü ve Şehir Plancısı Gökçe Demirci, bölgede büyük firmaların projelerinin henüz çizim aşamasında olduğunu ancak gelecekte bölgenin daha çok yoğunlukta alışveriş merkezi ve yüksek kulelerin olduğu, siluete bakınca Manhattan benzeri bir şehir haline geleceğini söyledi. Demirci, "Elbette Manhattan bir yarımada üzerinde ve daha çok iş merkezlerinin olduğu bir yer. Ancak İzmir Yeni Kent Merkezi residans ve yaşam alanlarının olduğu, insanların iş ve yaşamı birleştirdiği bir bölge olacak. Bölge yüksek yapılarla güçlendirilen ve aralarda boşlukların olduğu bir şehir olacak. Ayrıca turizm ticaret imarlı bölgeler olduğu için turizme yönelik yatırımlar da olacak. Birkaç yat limanı projesiyle bölgeyi denizle bağlamak gerekiyor. Böylece İzmir Körfezi bir kolyeye kavuşmuş olacak. İmar uygulamalarının Bayraklı ve Konak belediyelerince daha hızlandırılması gerekli" dedi.


kalan karakter 1000

ufuk dağhan ufuk dağhan

tamam herşey güzelde şu anda yetersiz olan körfeze akıtılan atık su projesini kim destekleycek kim yeni yapılan projelerin alt yapısnı oluşturcak körfezin rengi nezaman mavi olacak ne zaman {körrfezde ben giremezemde torunlarım denize girebilecek] saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.10.2011 00:26
bülent ışık bülent ışık

Alman "Die Welt" gazetesi, "İzmir, büyük bilinmeyen" başlığıyla yayımladığı bir yazıda, İzmir'i, zengin tarihine rağmen modern bir kent olarak tanıttı

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 15.10.2011 16:02
bülent ışık bülent ışık

HAYATI BOYUNCA O REZİDANSLARDA OTURAMIYACAK KİŞİLER,REZİDANSLARI YAPACAK OLANLARDAN DAHA ÇOK SEVİNİYOR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır5
cevapla 15.10.2011 15:48
Elif Şenay Elif Şenay

Habere çok sevindim umarım bu şehrin önü açılır gençlerimiz iş için İstabula Ankaraya göç etmek zorunda kalmaz. Çarpık yapılaşmaya devam diyen arkadaş şaka yapıyor heralde.... Burası muhtemelen İzmirde düzgün şehirleşmeyi göreceğimiz ender yerlerden olacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır4
cevapla 15.10.2011 14:24
egeli egeli

çarpık kentleşmeye devam..Haydi durmayın koşun kapanın elinde kalıyor.Zaten son yıllarda AVM diye tutturmuş gidiyorlar.Nerede kalacak güzelim yaşanası izmir.Yeşil fakiri İzmir daha da fakirleşecek.Hep birlikte katledin bakalım.Bugünü kurtaralım da yarına Allah kerim anlayışıdır gidiyor.Bugünü kurtarıyorsunuz aklınızca ama, geleceğe bir düğüm daha attığınızın farkında değilsiniz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır16
cevapla 15.10.2011 13:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.