• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

En büyük mutluluğu istihdam yaratmak

Uğursan Denizcilik’te önemli taşımacılık operasyonlarına imza atan Gözde Demir, şimdi de 5 milyon euro yatırımla, çoğu kadın 34 kişinin çalıştığı analiz laboratuvarı kurdu

En büyük mutluluğu istihdam yaratmak

29.04.2012, 00:00


SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Dünyanın en büyük bankalarından Amerikalı Goldman Sachs'daki kariyerini 4 yıl önce bırakıp İzmir'e dönen 27 yaşındaki Gözde Demir, tam bir yatırım aşığı. 500 kişinin çalıştığı aile şirketi Uğursan Denizcilik'te Türkiye'nin önemli taşımacılık operasyonlarına imza atan Gözde Demir, şimdi de çoğu kadın 34 kişinin çalıştığı bir analiz laboratuvarı kurdu. Üstelik denizcilik şirketinin ofisinde bir tek erkek çalışan yok.

"İYİ Kİ DÖNDÜM"
TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Latin Amerika Yürütme Kurulu Üyesi, Brezilya Adana-Hatay Fahri Konsolosu ve JCI (Genç Liderler ve Girişimciler Derneği) İzmir Başkanı olan Gözde Demir, "En büyük hazzı yeni bir istihdam yarattığım zaman alıyorum. Her zaman için iyi ki Amerika'dan döndüm diyorum" diye konuşuyor. Demir, 2015 yılında 4 bin genç girişimciyi JCI Avrupa Konferansı kapsamında İzmir'e getirmek için çalışıyor. Gözde Demir'in kendi adını taşıyan bir gemisi de var.
* Bize özgeçmişiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Tarsus Amerikan Koleji'nden mezun oldum. Sonra Amerika'ya Syracuse Üniversitesi'ne devam ettim. Hayalim büyükelçi olmaktı. Babam da uluslararası ticaret okumamı istiyordu. Ancak New York'ta tedarik zinciri yönetimi ve uluslararası ilişkiler okudum. İki ana daldan da mezun oldum. Böylece hem kendi arzumu hem babamın isteğini gerçekleştirmiş oldum. Orada uluslararası öğrencilerin sözcüsü seçildim. Bir çok sivil toplum kuruluşunda yer aldım.
* Okuldan sonra nasıl bir yol çizdiniz kendinize?
Okulu 3.5 yılda bitirdim. İlk stajımı dünyanın ikinci büyük limanı olan Singapur Limanı'nda yaptım. Okula devam ederken Japonya'nın en iyisi olan sigorta grubu Tokyo Marine'nin New York Ofisi'nde işe başladım. Bu dönemde Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs'ın yetkilileri okula geldi. O sırada babam yeni bir gemi alacaktı. 10 milyon dolara ihtiyacı var. Bana 'Sen oralardan da kredi bak' dedi. Ben de Goldman Sachs yetkilisine gittim. Herkes cv'sini gösterirken, ben adama 'Biz gemi alacağız, bana 10 milyon dolar verir misiniz?' dedim. Adam da 'Sen bana cv'ni ver. Staj için başvuracağına da söz ver. Ben de sana 10 milyon doları alacağın birkaç bankacıyı bulayım' dedi. Böylece Goldman Sachs da çalışmaya başladım. İkinci yılın sonunda bana bankanın CEO'su Lloyd Blankfein'in asistanlığını teklif ettiler.
* Kabul ettiniz mi?
Hayır. Bu aşamada babam Amerika'ya geldi ve benden Türkiye'deki işlerin başına dönmemi istedi. Ben de ertesi hafta döndüm. Amerika'da ne yaparsanız yapın, bir şirkette çalışansınız. Kendi işinizi kuracak bilgi ve birikime de sahip olamıyorsunuz. Hiçbir şekilde sosyal hayatınız kalmıyor. Sonuçta gemicilik ve lojistik bizim işimizdi, büyütmemiz gerekiyordu. Ayrıca ülkemde rol model olmak istiyordum. 2008'de Türkiye'ye döndüm. Döndüğümde 24 yaşındaydım. Ama iki üniversite mezunuydum. Türkçe, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Arapça olmak üzere 6 dil biliyordum.
* Lojistik işini büyütmek için hangi adımları attınız?
Biz 42 yıldır liman işletmeciliği yapıyoruz. TIR, gemi, tren, acentecilik, gümrük ve liman olmak üzere entegre bir lojistik şirketiyiz. Benden 3 yaş büyük ağabeyim ile Türkiye'ye bir çok yenilik getirdik. Bir çok ticari geziye katıldık. O zaman Devlet Bakanı olan Kürşad Tüzmen ile beraber Mısır'a gittik. Ardından Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile gezilere katıldık. Çok sayıda işadamı ile tanışma fırsatımız oldu. Gezilerde iş dünyasının ihtiyaçlarını öğrendik. İşadamları 'Keşke Ankara'dan Mersin'e tren olsa?' deyince hemen harekete geçiyoruz. Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nden Aliağa ve İzmir limanlarına tren ile konteyner taşımacılığı projesini geliştirdik. Lojistik köyü işlettik. Ankara OSTİM'i Mersin Limanı'na bağlayacak projeyi hayata geçirmek için çalışıyoruz.
* Bir de laboratuvar yatırımı yaptınız değil mi?
Biz liman işi yaptığımız için kimin daha çok iş yaptığını, daha fazla para kazandığını biliyoruz. Sürekli kapıda olduğumuz için geleni geçeni görüyoruz. İşte Deppo adını taşıyan laboratuvar projesi de bu aşamada gelişti. İnsanların laboratuvara ihtiyacı olduğunu gördük. GDO analizleri çıkınca ithalatçı ve ihracatçı laboratuvar sıkıntısına düştü. İki yıl önce başladığımız bu işte 5 milyon euroluk yatırım yaptık. 34 kişiye iş imkanı sağladık. Burada gıda analizlerinden toprak analizlerine kadar çok geniş bir yelpazede analizler yapıyoruz.

"Siyasetin içinde ezilmek istemem"
* Önümüzdeki dönemde odalarda seçimler var. Sizin odalarda yer alma düşünceniz var mı?

Gençler odalara mutlaka girmeli. Bu şehirde bir şey yapmak istiyorsanız, İzmir Ticaret Odası'nda olmak zorundasınız. Bir gün başkan da olmak isterim ama o hedef çok uzak. Siyaset için de teklif geliyor. Ama siyaset için henüz erken. Koltuk kavgaları içinde ezilmek de istemem.
* Kadın veya genç olduğunuz için sıkıntı yaşadığınız zamanlar oldu mu?
Yaşımdan, kadın olduğumdan dolayı sıkıntı yaşadığım zamanlar oluyor. "Senin daha yaşın var" diyorlar. "Sen daha piş bakalım" gibi bir tavır var. Birazcık daha pişmek gerektiğini ben de biliyorum. Şu anda da durmuyorum. Birçok kurumda çalışıyorum. Bu görevler beni geliştiriyor ve eğitiyor. Fırsatlar insanın ayağına geliyor. Önemli olan fırsat geldiği zaman hazırlıklı olmak.

Dünya düğünlerini kaçırmıyor
En büyük hobisinin seyahat etmek olduğunu belirten Gözde Demir, diğer ülkelerdeki JCI üyesi arkadaşlarının düğününü kaçırmıyor. Demir, "Görmediğim ülke sayısı çok sınırlı. Örneğin Arjantin'i görmedim, o ülkeyi de gelecek hafta göreceğim. Fotoğrafçılık hobim de gezdikçe gelişti. Farklı ülkelere gittiğimde yılbaşı, milli günler gibi özel kutlamalara katılıyorum. Arkadaşlarımın düğünlerini kaçırmıyorum. Guatemala'daki düğünü hiç unutmam. Gerçekten 40 gün 40 gece sürüyor. Örneğin Brezilya'da bütün düğün masraflarını kadın yapıyor. Çok şaşırdım. Onlar da bana "Ama düğün kadının hayali" dediler. Ben de "Biz hayallerimizi gerçekleştirecek erkekleri bulabiliyoruz" yanıtını verdim. Dans etmeyi, halay çekmeyi seviyorum. Latin danslarına yönelik ilgim de var. Kanun da çalıyorum" diye konuştu.
Demir, "Bir kadın olarak işe alımda pozitif ayrımcılık yapıyor musunuz?" sorusunu ise şöyle yanıtlıyor; "Genç olarak, yatırımlarımızda hep gençlere öncelik veriyoruz. Stajyer kadrosunu oldukça geniş tutuyoruz. Kadınlara da öncelik tanıyoruz. Limanda ağır işlerde çalışan arkadaşlarımızın hepsi erkek. Bu nedenle merkez ofisimizde tamamen kadın çalışan istihdam ediyoruz. Ben kadın çalışanlardan çok memnunum. Çok azimle çalışıyorlar. Olaya odaklanabiliyorlar. İşin hakkını vermeye çalışıyorlar."En büyük mutluluğu istihdam yaratmak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.