Rus tekstil devi İzmir'e geliyor

Giriş Tarihi:31.07.2012, 18:33 Güncelleme Tarihi:31.07.2012, 18:33
İlk etapta 3 milyon dolarlık yatırım yapacak olan Ruslar, tamamen ihracata yönelik üretim yapacak. Birkaç ay içinde faaliyete geçecek olan fabrikada 200 kişi çalışacak

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Tekstil ve konfeksiyon sektöründe teknoloji ve altyapı yönünde büyük adımlar atan İzmir, dünya devi firmaları çekmeye devam ediyor. Ege Serbest Bölgesi'ne Alman Hugo Boss ve Roy Robson'dan sonra Ruslar da geldi. Rusya ve Türk Cumhuriyetleri'nde çok sayıda fabrikası olan Rus tekstil devi Soley Group, Ege Serbest Bölgesi'nde fabrika kuracak.
Dünya çapında yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağlayan Soley Group, Türkiye'de kurduğu Nordia Tekstil firması aracılığı ile Ege Serbest Bölgesi'nde 4 bin metrekarelik yer satın aldı.

CİDDİ PAZARLARI VAR
İlk etapta 3 milyon dolarlık yatırım yapacak olan Ruslar, üretimi tamamen ihracata yönelik gerçekleştirecek. Kısa süre önce faaliyet ruhsatı alan, birkaç ay içinde de faaliyete geçecek fabrikada 200 kişi çalışacak.
Tekstil-konfeksiyon sektörünün yetkilileri, Rus firmanın Türkiye'deki ilk yatırımı olduğunu belirttiler. Firmanın ESBAŞ'ta konfeksiyon alanında faaliyet göstereceğini belirten yetkililer, "Soley Group dünya çapında çok büyük bir kuruluş. Rusya'da, Türk Cumhuriyetleri'nde tesisleri var. Dünya tekstil sektöründe de ciddi pazarlara sahipler. Ege Serbest Bölgesi'ni seçme sebepleri ise yetişmiş insan gücü. ESBAŞ'ta Hugo Boss, Roy Robson gibi tekstil devleri faaliyet gösteriyor. Tekstil konusunda bilgili insan gücü firmayı buraya getirdi. Ayrıca bölgenin lojistik avantajları da tamamen ihracata yönelik çalışmayı düşünen bir firma için çok önemli. İzmir'in tekstil-konfeksiyon sektöründeki çeşitliliği ve zenginliği yatırımcılara cazip geliyor" dediler.

"Türkiye lojistik merkez oldu"

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Emre Kızılgüneşler, tekstil ve konfeksiyon sektörüne yönelik yeni yatırımların kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "Türkiye işgücü ve lojistik açıdan tekstil ve konfeksiyon sektöründe de bir üs haline geliyor" dedi.
Bugün Türk konfeksiyon sektöründe problem yaşanmadığını ifade eden Kızılgüneşler, aksine Türkiye'nin ön plana çıktığını vurguladı. Çin'de işgücünün pahalılaştığını, Çinli üreticilerin iç piyasaya yöneldiğini açıklayan Kızılgüneşler, "Bu ortamda hem işgücü hem de lojistik açıdan en mantıklı ülke olarak Türkiye ve İzmir öne çıkıyor. Türkiye'ye her türlü ithal kumaş gelip burada işlenebiliyor. Ardından Avrupa'ya dağıtılıyor. Örneğin yine Ege Serbest Bölge'de Hugo Boss'un uyguladığı model de bu. Yeni yatırımların gelmesini de çok önemsiyoruz" diye konuştu.


kalan karakter 1000

Gözde Gözde

Hayırlı olsun bende çalışmak isterim görüşmeler nasıl yapılacak bilgi verirmisiniz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.09.2017 22:00
Şennur korkmaz Şennur korkmaz

Hayırlı olsun sun bende makina cıyım çalış makisterim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.07.2017 21:32
Sibel kacmaz Sibel kacmaz

İzmirimize hayırlı uğurlu olsun nezaman faliye gecicek bilen varmı ekiplide vaya ara kontrol uzmanı olarak tamdonanımlı baş vurmak istiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.09.2016 19:40
fadime fadime

Izmirimize Hayırlısı olsun Ne Zaman faliyete geçiyor bilen varmi

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 03.07.2016 15:48
fadime fadime

Hayirlisini diliyorum ve müthiş olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.07.2016 15:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.