• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Cepte kredi kartına taksit yasağı kalkmalı’

‘Cepte kredi kartına taksit yasağı kalkmalı’

14.01.2018, 21:12 Güncelleme Tarihi: 14.01.2018, 21:13

Başkanı Palandöken, “Cep telefonu satışında uygulanan yasak sona ermeli. Kredi kartına taksit imkanı gelirse bankalar yerine esnafımız kazanır” dedi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, cep telefonu satışında uygulanan kredi kartıyla taksitli satış yasağının kalkması gerektiğini ifade etti.
Palandöken, taksit sınırlamalarının vatandaşları faizli kredilere yönlendirdiğini belirterek, kredi kartına taksit sınırlamasının ürünlere talebi azaltmadığına işaret etti. Akıllı telefon satışlarının her yıl yaklaşık 500 bin arttığını bildiren Palandöken, 2015'te 12 milyon, 2016'da da 12,5 milyon akıllı cep telefonunun satıldığını aktardı.
Türkiye'de akıllı telefon kullanımının oldukça yüksek olduğuna dikkati çeken Palandöken, "Akıllı telefon kullananlar 2 yılda bir cep telefonu değiştiriyor. Cep telefonu satışında kredi kartına taksit imkanı sağlanırsa bankalar yerine esnafımız kazanır. Vatandaş faiz ödemez, kredi faizlerinde de azalma olur" dedi.

MAĞAZADAKİ ŞUBEYE

TESK Başkanı Palandöken şunları söyledi:

"Cep telefonu ve diğer elektronik eşyaları almak isteyen vatandaşlar, mağaza yetkilileri tarafından mağazanın içindeki mobil banka şubesine yönlendiriliyor. Bankalar da 10 dakika içinde krediyi onaylayarak kredi kartına taksit yapılmayan cep telefonu satışı için 36 ay vadeli kredi verebiliyor."

EKONOMİYE OLUMLU YANSIR

Beyaz eşya, mobilya gibi ev eşyalarıyla kuyumculuk ürünlerindeki taksit sayısının artırılmasının da ekonomiye olumlu yansıyacağını ifade eden Palandöken, özellikle evliliğe hazırlanan çiftlerin kredi çekmek zorunda kaldığına işaret etti. Palandöken, yeni evlenen çiftlerin ekonomiye milyarlarca liralık katkı sağladığına değinerek, "Elektronik eşya satışında kredi kartına taksit sayısı artmalı. Taksit sayısı artırılırsa evlenecek çiftler de satış yapan esnaf da kazanmış olur." ifadelerini kullandı.

‘Cepte kredi kartına taksit yasağı kalkmalı’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN