• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

- otoyolu bayram öncesi açılıyor

ile arasını 3,5 saate düşürecek Türkiye’nin en büyük projesi dev otoyol 8 Ağustos tarihinde hizmete girecek. Yüzde 94’ü tamamlanan otoyol 1,5 ay içerisinde tümüyle kullanıma açılacak

İstanbul-İzmir otoyolu bayram öncesi açılıyor
Giriş Tarihi: 19.6.2019

İstanbul ile İzmir arasını 3,5 saate düşürecek ve 10 milyar dolarlık yatırımla Türkiye'nin en büyük projesi olan İstanbul-İzmir otoyolunda sona gelindi. 29 Ekim'de hizmete girmesi planlanan dev proje, çalışmaların beklenenden önce tamamlanmasıyla Kurban Bayramı öncesi 8 Ağustos'ta açılacak. AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, otoyol inşaatındaki son durumu yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Esgin, "Artık sona yakın olduğumuzu gördük. Çalışmalar 2011 yılında başlamıştı. 2020 yılında bitmesi planlanıyordu. Şu anda projenin yüzde 94'ü bitmiş durumda. 1,5 ay içerisinde otoyolumuzun tamamı açılmış olur" dedi.

BÜYÜK KISMI DEVREDE

Kamu ile özel sektör ortaklığı ile gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyetinin en büyük otoyol projesi İstanbul-Bursa- İzmir otoyolunda çalışmalar son hızıyla sürüyor. Kurban Bayramı öncesinde hizmete girmesi ve böylece bölgede yaşanacak sıkışıklığın ortadan kaldırılması planlanıyor.
İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu, yap-işlet-devret projesi 384 kilometre otoyol ve 42 kilometre bağlantı yollarıyla toplam 426 kilometre uzunluğunda.
Bu zamana kadar toplamda 201 kilometre otoyol ve 33 kilometrelik bağlantı yolu hizmete açıldı. Bursa Batı Kavşağı-Balıkesir Kuzey arasındaki 97 kilometrelik otoyol, 3.4 kilometrelik bağlantı yolu ve Balıkesir Kuzey Kavşağı ile Akhisar Kavşağı arasındaki 87 kilometrelik otoyol ile 5.6 kilometrelik bağlantı yolunun ise bayrama kadar tamamlanması planlanıyor.

"36 VİYADÜĞÜN 32'Sİ BİTİRİLDİ"

Ülke genelindeki otoyollardaki en uzun tüneller olan Orhangazi tüneli ile Selçukgazi ve Belkahve tünelleri hizmete girdi. Ayrıca otoyol üzerinde bulunan 36 viyadüğün 32'si tamamlandı.
Kalan 4 viyadükte ise çalışmalar sürüyor. Proje kapsamında yer alan Osmangazi Köprüsü, 2 bin 682 metre uzunluğu, 252 metre kule yüksekliği, bin 550 metre orta açıklığı, 566 metre yan açıklığı ile dünyanın en uzun 4. asma köprüsü olma özelliğine sahip.
Ancak, mermi başlıklarıyla birlikte 333 metre kule yüksekliğine sahip Çanakkale Köprüsü'nün tamamlanıp, dünyanın en uzun asma köprüsü özelliğini kazanmasıyla birlikte, Osmangazi Köprüsü sıralamada beşinciliğe düşecek.

DİĞERLERİ GİBİ BAŞARI ÖYKÜSÜ

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, otoyoldaki çalışmaları yerinde inceledi. Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir ile birlikte Karacabey'e kadar incelemede bulunan Esgin, "İstanbul-Bursaİzmir otoyolu, Türkiye Cumhuriyeti'nin yakın tarihteki en büyük projelerinden biri. Artık sona yakın olduğumuzu gördük. İstanbul ile İzmir'i entegre edecek bu proje Bursa'yı da kavşak noktası haline getiriyor" dedi. Esgin, "İstanbul ile Bursa arasındaki bölüm 2 yıl önce bitmişti. Otoyol kentin ticaretini, turizmini hatta tarımını olumlu etkiledi. İstanbul ile Bursa bir entegrasyon süreci içerisine girdi" görüşünü dile getirdi. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda İçişleri Bakanı ile bölgede çalışmalar yaptıklarını ifade eden Esgin şunları söyledi: "Bayramda yoğunluk çoktu. Ekipler Kurban Bayramına yetiştirmek için yoğun çalışıyor.
Viyadükler ve inşaatların yapım aşamasında yolun son durumu yüzde 94'lere geldi. Bir buçuk ay içerisinde otoyolumuzun tamamı açılmış olur. İstanbul - İzmir Otoyolu projesi diğerleri gibi tam bir başarı öyküsüdür."

İstanbul-İzmir otoyolu bayram öncesi açılıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA