• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir’de yatırım yağmuru

Türkiye daha zengin ülke olma hedefine odaklanırken, İzmir’e yönelik yatırımlardaki artış dikkat çekti. Aliağa’da & Stones firması 45 milyon, ise 5 milyon dolara fabrika kurup binlerce kişiye iş sağlayacak

İzmir’de yatırım yağmuru

12.7.2019

Türkiye, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından 11. Kalkınma Planı çerçevesinde güçlü büyüme, daha zengin ülke olma hedeflerine odaklanırken, yatırımları çekmek ve istihdamı artırmak için yeni teşvikler de devreye girecek. Yabancı ve yerli yatırımcıların son olarak İzmir ve çevresine gerçekleştireceği yatırımlar da moral verdi. 2019 yılında İzmir'in sanayi bölgeleri ile çeşitli ilçelerinde yatırım yapan yerli ve yabancı firmalar sayesinde yaklaşık 2 bin kişiye istihdam olanağı sağlandı. Sadece Aliağa'da 2019 yılında 70 milyon dolarlık yatırım yapılırken yaklaşık bin kişiye de iş kapısı açıldı.

TORBALI DA CANLANDI

İzmir ekonomisi, 2019 yılında sanayide yatırım ve istihdam atağına kalktı. Yerli ve yabancı firmaların yatırım için İzmir'i tercih etmesi, sanayi bölgelerini hareketlendirdi. Aliağa Organize Sanayi Bölgesi, özellikle yabancı yatırımcıların gözdesi oldu. Seramik üreticisi Anatolia Tiles & Stones, enerji projeleriyle adını duyuran Siemens Gamesa ile Kanada merkezli bir seramik firması yatırım için Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'ni seçti. Aliağa'da Anatolia Tiles & Stones firması toplamda 45 milyon dolarlık, Siemens Gamesa 5 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiriyor. Aliağa'da bulunan Nemrut Küçük Sanayi Sitesi'nde de yaklaşık 14 milyon dolarlık yatırım yapılacağı öğrenildi. Yatırımlarla bölgede bin kişilik istihdam yaratılacak. Aliağa'nın yanı sıra İzmir'in diğer organize sanayi bölgelerinde de canlılık yaşanıyor. Torbalı Organize Sanayi Bölgesi'nde 2018 yılında verilmiş olan çalışma ruhsatları ile faaliyete geçen üç firmaya, bu yıl 5 firma daha eklendi. Yatırım atağıyla birlikte Torbalı Organize Sanayi Bölgesi'nde büyüklükleri 5 bin ile 25 bin metrekare arasında değişen 42 sanayi parselinden 8'i daha faaliyete geçti. Böylece Torbalı'da yaklaşık 400 kişiye daha iş kapısı açılmış oldu.

CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİK

Torbalı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Dönmez, kısa sürede cazibe merkezi olan bölgede yeni yatırımların sürdüğünü belirterek, yüzde 100 doluluk oranını yakaladıklarını söyledi. Torbalı OSB'de yapı malzemeleri, tekstil, konfeksiyon, gıda, soğutma- ısıtma, klima sanayi, plastik, tıbbi tarımsal sanayi, otomotiv yan sanayi kollarının faaliyet gösterdiğini ifade eden Dönmez, "Torbalı OSB, İzmir'e 50, Adnan Menderes Havalimanı'na 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Lojistik merkez olma yolunda hızla ilerliyoruz. Torbalı OSB'ye ilgi her geçen gün artıyor" dedi.

Aliağa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan ve Yardımcısı Deniz Gündüz, "Aliağa her geçen gün sanayisiyle ve kent ekonomisine katkısıyla büyüyen bir ilçemiz. Aliağa'ya yabancı yatırımcıların gelmesi İzmir ve istihdam artışı için hayati önemde. Ülkemiz için de sevindirici" ifadelerini kullandı.

İLÇELER VE YATIRIM YAPAN FİRMALAR

TORBALI

- ÖZAKTİF SOĞUTMA
- HAYDAR İNAÇ
- EKOTEN TEKSTİL
- TDU TEKSTİL
- ŞENBAK MAKİNA OTOMOTİV
- İMS TURİZM
- HASAL TARIM ÜRÜNLERİ
- ŞAHTAŞ SERAMİK A.Ş.
(TOPLAMDA 400 KİŞİYE İSTİHDAM)

GAZİEMİR

- PURE BOYAMA TEKSTİL (10)
- LIQ8 FREE ZONE BİLİŞİM (10)

BORNOVA

- BUĞLEM BASKI KİMYA (12)
- PUNTA KİŞİSEL KORUYUCU (11)
- ZEEA KİMYA SANAYİ (11)

ÇİĞLİ

- DESMA MODA TEKSTİL (10)
- MASAL KONFEKSİYON (55)
- ROİ TEKSTİL (15)

MENDERES

- FORCES KİMYA (11)

KEMALPAŞA

- WATFA ISI TEKNOLOJİLERİ (12)
- AYTEN KUŞAKCILAR (20)

TOLGA TEKİN

İzmir’de yatırım yağmuru haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.