• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'’e ikinci çevreyolu şart'

Mevcut çevre yolunun, yapılaşmanın sürekli arttığı şehrin trafik yükünü kaldıramadığını söyleyen İzmirli STK başkanları gündeme oturan bir çağrıda bulundu: İkinci çevreyolu hemen yapılmalı

'İzmir’e ikinci çevreyolu şart'
Giriş Tarihi: 13.8.2019

İzmir-İstanbul Otoyolu'nun ardından, şehir trafiği yükünün azaltılması için İzmirli sivil toplum kuruluşu başkanlarından ikinci çevreyolu çağrısı geldi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİ- AD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı: İzmir'de çevreyolunun şehrin içinde kalması büyük sorun. Kente ikinci çevreyolunun yapılacağını, projelerinin hazırlandığını geçen yıl AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ açıklamıştı. İzmir-İstanbul Otoyolu'nun ardından, İnciraltı- Çiğli arasına yapılacak Körfez Geçiş Projesi ile ikinci çevreyolunun hayata geçirileceğini ümit ediyorum.

KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar: İzmir'e ikinci çevreyolu olmazsa olmaz. İzmir-İstanbul Otoyolu açıldı, oradan da yoğunluk var ancak İzmir'in son yıllarda aldığı göçle büyüdüğünü göz önünde bulundurursak, ikinci çevreyolu büyük gereklilik.

İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt: İzmir aldığı göçlerle hızla büyüdü. İstanbul'un başta trafiği ve zorlu yaşam koşulları insanları İzmir'e yönlendirirken, bu dalgayı gören inşaat firmaları da toplu konutlar için İzmir'i tercih ediyor. Bayraklı'daki yüksek yapı yoğunluğu, Ankara Caddesi'nde trafik sıkışıklığını normalleştirdi. Çevreyolu da kent içi ulaşımın bir enstrümanı. Büyük sorunlar yaşamamak için yeni bir çevreyolu gerekiyor.

BAYRAKLI'DAKİ YOĞUNLUK

KESİAD Başkanı Haluk Meriç: İzmir'in en büyük ihtiyacı açık ara ikinci çevreyolu. Bayraklı'daki yüksek yapı yoğunluğunun yanında kentin hızla ve büyük projelerle genişlemesi, ikinci çevreyolunu zorunlu hale getirdi. Kent büyürken, her gün trafiğe yeni araçlar çıkarken, yollarımızın aynı durmasının yanında, çevreyolunun artık kentin içinde kalması, ciddi bir trafik ve yol ihtiyacı sorunumuz olduğunu ortaya koyuyor.

TÜGİAD Ege Şubesi Başkanı Can Yavaş: İzmir'in bir numaralı sorunu trafik. Bunun en önemli sebebi kentin çeperlerinde hızla büyük konutların hayata geçirilmesi. Şehir kuzeyde Çiğli sırtları ve Menemen'e doğru genişlerken, güneyde Narlıdere- Urla aksı hızla şehir merkezine dahil oluyor. Gaziemir de hızla büyüyor. Buca zaten trafik problemiyle öne çıkan bir ilçe. Böylesi bir kentsel büyümenin yükünü bir tek çevreyolu kaldıramaz.

İZİKAD Başkanı Huriye Serter: İkinci çevre yolu artık büyük bir ihtiyaç haline geldi. Trafik İzmir için ciddi bir sorun ve çevre yolu artık kentin ana arterlerinden birine dönüştü. Bu yüzden şehrin trafik yükünü alacak, kenti transit geçecek ya da kent dışına çıkacak, özellikle liman trafiğini de düşünürsek araçların hızla kentin dışına taşınmasını sağlayacak bir çevre yoluna ihtiyaç var. Şu anda kentin yapılaşmasının ve trafiğinin yükünü mevcut çevre yolu çekemiyor. İkincisi yapılmalı.

DESTEĞE HAZIRIZ

İzmir
Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener: İzmir sürekli göç alan bir şehir. Buna paralel olarak nüfusu ile araç sayısı da sürekli artıyor. Kentin en önemli gündemi arasında yer alan trafik sorununa da bir an önce çözüm bulunması önem arz etmektedir. Bu kapsamda geçen yıl kente ikinci çevre yolunun yapılacağı ve projelerinin hazırlandığı açıklanmıştı. Biz de, Oda olarak bu projeyi destekliyor ve kentimize ikinci çevre yolunun bir an önce kazandırılacağına inanıyoruz.

'İzmir’e ikinci çevreyolu şart' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA