• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Otoyol geldi, arsa ve konut fiyatları uçtu

-Menemen- Aliağa-Çandarlı Otoyolu projesinin güzergahındaki bölgelerde, konut ve arsa fiyatlarını araştıran Gayrimenkul Değerleme, İzmir’in ilçelerinde Türkiye genelinin üzerinde fiyat artışları gerçekleştiğini tespit etti

Otoyol geldi, arsa ve konut fiyatları uçtu
Giriş Tarihi: 26.7.2019

EVA Gayrimenkul Değerleme İzmir Bölge Müdür Filiz Akkaya, 2017 yılında inşasına başlanan İzmir-Menemen- Aliağa-Çandarlı Otoyolu projesinin Çandarlı-Aliağa-Menemen hattında özellikle arsa ve konut fiyatlarında son üç yılda ciddi artışlara sebep olduğunu kaydetti. Menemen'de en yüksek değer artışının Koyundere ve Asarlık mahallelerinde olduğunu söyleyen Akkaya, yüzde 10 fiyat artışı görülen Koyundere'de, orta gelire hitap eden binalarda 3+1 dairelerin 250 bin lirayla 350 bin lira arasında satıldığını, aylık kira değerinin ise 800 ile 1300 lira civarında olduğunu kaydetti. Otoyol bağlantısının bölgedeki arsa fiyatlarını ise 3 yılda ortalama yüzde 39 civarında artırdığını belirten Akkaya, "Bu mahallede ortalama konut imarlı arsa metrekare birim fiyatı bin 250 lira civarında. Koyundere, Ulucak mahalleleri başta olmak üzere Seyrek-Villakent ile Egekent Toplu Konut bölgeleri 2020 yılında da prim yapmaya devam edecek" dedi.

ALİAĞA'NIN AVANTAJI

Aliağa bölgesinin 2021 yılında tamamlanması beklenen otoyolla birlikte önemli bir lojistik avantaja sahip olacağını vurgulayan Akkaya, "Otoyol, dünyanın en büyükleri arasına girecek Çandarlı Limanı ve Türkiye'nin en büyük özel sektör yatırımlarından biri olan Star rafinerisi gibi önemli projeleri de İzmir merkezine hızlı ve konforlu bir şekilde bağlayacak" dedi. Bu projelerin Ege'deki birçok sanayi bölgesini yurtdışındaki yatırımcılar için daha ulaşılabilir ve daha yatırım yapılabilir kılacağını anlatan Akkaya, şöyle devam etti: "Yatırımların, çevredeki istihdam sayısına ve bu nedenle nüfus artışına önemli etkisi ise gayrimenkul fiyatlarını doğrudan etkileyecek nitelikte. Ekim 2018'de hizmete başlayan Star rafinerisi, inşaat sürecinde 19 bin, işletme sürecinde ise bin 100 adet istihdam oluşturarak bölgeye önemli bir nüfus artışı sağladı. 2015 yılından 2018 yılına kadarki olan 3 yıllık bir süre içerisinde Aliağa'nın nüfusu yüzde 9 civarında büyüyerek aynı dönemdeki büyüme oranı yüzde 3 olan İzmir ve yüzde 4 olan Türkiye'yi geride bıraktı. Bu da 3 yılda gayrimenkul fiyatlarında yüzde 50'lik bir artışa neden oldu." Akkaya, Aliağa'da Siteler, Yeni Mahalle ve Kurtuluş mahallelerinin konut satışlarının yoğun olduğu ve talep gören bölgelerin başında geldiğini ifade etti. Siteler Mahallesi'nde 3+1 yeni dairelerin metrekare birim fiyatlarının 2 bin 400-2 bin 800 lira civarında olduğu bilgisini veren Akkaya, "Kurtuluş mahallesi civarında yeni konutların metrekare fiyatları 2 bin 200-2 bin 500 lira arasında. Kültür Mahallesi'nde ise 2 bin 500 lira ile 3 bin lira arasında değiştiği görülüyor" dedi. Akkaya, ilçede ticari imarlı arsalarda artış görülmezken, sanayi arsalarında yüzde 15 civarında artış söz konusu olduğunu belirtti.

ÇANDARLI'DA HIZLI ARTIŞ

Son bir yılda ülke genelindeki durağan konut piyasasına rağmen Çandarlı'daki konut fiyatlarında yüzde 9 civarında artış kaydettiğine dikkat çeken Akkaya, "2016 yılından bugüne bakıldığında ise liman ve otoyol gibi büyük projelerin etkisinde yüzde 93 oranında değer artışı yaşandı. Aynı dönem içinde İzmir genelinde nominal konut fiyat artışı yüzde 30 civarında gerçekleşti" diye konuştu.

Otoyol geldi, arsa ve konut fiyatları uçtu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA