• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

“1 milyar liralık fazla gelir getirir”

“1 milyar liralık fazla gelir getirir”
Giriş Tarihi: 12.11.2018

Geçtiğimiz hafta motor hacmi 1600 cc ve 120 bin TL'nin altındaki otomobillere getirilen ÖTV indirimi sektöre hareket kazandırırken, lüks segmentte durağanlık devam ediyor. Türkiye'de lüks segmentte Mercedes ve Fransız D'S'i temsil eden Koluman Motorlu Araçlar Ticaret ve Sanayi A.Ş. Otomobil Genel Müdürü Altuğ Erciş, ÖTV indiriminin kapsamının genişletilmesi durumunda kalan 2 ayda 10 binden daha fazla lüks otomobilin satılabileceğini söyledi.

SEKTÖRÜ CANLANDIRDI
Matrah baz alınarak getirilen 15 puanlık ÖTV indiriminin kalan 2 ayda sektörü canlandıracağını belirten Erciş, "Aynı uygulama Premium segment için de sağlansaydı sektördeki canlanma katlanacaktı. 15 puanlık indirim ile 10 bini aşan lüks otomobil satışının gerçekleşme ihtimali çok yüksek. Böyle bir durumda devletimizin gelir hanesine 720 milyon- 1 milyar TL arasında bir rakam daha eklenmiş olacaktır. Bu oran indirimi olduğunda yatırımlara da devam ederiz" dedi.

DEĞIŞIM 5 YILA ÇIKTI
yılın ilk 10 ayında bir önceki yıla oranla lüks segment satışlarının gerilediğini belirten Erciş, lüks tüketicisinin 2'nci ele yönelimi olduğunu kaydetti. Premium segmentin 2'nci elinde otomobil fiyatlarının yıl başındaki fiyatlarla aynı seviyede olduğunu da sözlerine ekleyen Erciş, "Hatta bir miktar gerileme bile söz konusu. Bu segmentin tüketicisi gerek sıfır gerekse de 2'nci el otomobil satışlarında sürekli bir beklenti içinde ve alımlarını erteliyorlar. Dövizdeki hareketlilik ve özellikle banka faizlerinin yüksekliğini bu duruma en büyük etken olarak görüyoruz. Lüks segmentte model yenileme süresinin 1-3 yıl aralığından, 5 yıla kadar çıktı" şeklinde konuştu.

“1 milyar liralık fazla gelir getirir” haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA