• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yüksek yargıya kadın başkan

Yüksek yargıya kadın başkan

18.07.2013, 19:33

Meslekte 20 yıl şartı nedeniyle başkan seçmekte zorlanan Danıştay'da kriz dün çözüldü. Zerrin Güngör, 143 üyenin 80'inin oyuyla Danıştay'ın 3'üncü kadın başkanı oldu

Danıştay'da krize dönüşen başkanlık seçimleri kadın aday Zerrin Güngör'ın seçilmesiyle sonlandı. Güngör, Danıştay tarihinde üçüncü kadın başkan oldu. Yargıtay ve Danıştay üyesi seçilebilmek için meslekte 20 yıl geçirmiş olma şartı getiren yasa nedeniyle krize dönüşen Danıştay Başkanlığı seçimlerinde dün sonuç alındı.
Daha önce iki gün toplanan ancak seçimi gerçekleştiremeyen Danıştay Genel Kurulu dün de yine seçim gündemiyle toplandı. Seçimlerin öğleden önceki bölümünde yine sonuç alınamadı. Seçim için 79 üyenin oyu gerekli olmasına rağmen tek aday Zerrin Güngör'e dün ilk turlarda en fazla 76 oy çıktı. Bu oy miktarı seçimin sonuçlanacağı yönünde önemli sinyal verdi. Çünkü geçen hafta yapılan turlarda Göngör'e 143 üyenin sadece 43'ü oy vermişti. Bu tabloyu gören Danıştay başkan vekilliği seçimlere devam kararı verdi ve dün öğleden sonra da seçim için toplanıldı.

79 oy gerekiyordu
Öğleden sonraki turlarda Güngör'e 79 oy yetecekti. Öğleden sonra ilk turda bu kez seçilmek için yeterli olan oydan bir fazlası, yani 80 oy çıkınca Danıştay yeni başkanını belirlemiş oldu. Güngör, Danıştay'a seçilen üçüncü kadın başkan oldu. Danıştay'ın ilk kadın başkanı Füruzan İkincioğulları 1994-1998 tarihleri arasında bu görevi yürütmüştü. 2006-2008 yılları arasında da Sumru Çörtoğlu ikinci kadın başkanı olarak görev yapmıştı. Danıştay Başkanlığı seçimleri devam ederken Güngör, bir yüksek yargı mensubunun çocuğunun düğününe katılmıştı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Güngör'ü çevresindekilere "Müstakbel Danıştay Başkanımız" sözleriyle takdim etmişti.
Üyeler, Danıştay Başkanı seçilmesinin ardından, Güngör ile tek tek tokalaşak tebriklerini iletti. Güngör, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Genel Kurulumuzun sevgili üyelerine, kıymetli meslektaşlarıma güven ve destekleri için çok teşekkür ediyorum. Kurumumuz için ülkemiz için milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

4 yıl başkanlık yapacak
Halen 58 yaşında olan Güngör, 65 yaşında emekli olacağı gözönünde bulundurulduğunda 4 yıllık başkanlık süresini emekli olmadan tamamlayacak. Evli ve iki çocuk annesi olan Güngör, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden 1976 yılında mezun olduktan sonra mesleğe Maliye Bakanlığı Vergiler Temyiz Komisyonu Raportörlüğü'nde başladı. Ardından Bolu ve Ankara Vergi Mahkemesi üyeliği görevlerinde bulundu. Güngör, 1985 yılında Danıştay Tetkik Hakimi, 1999'da Danıştay Savcılığı'na atandı. Danıştay üyeliğine 12 Haziran 2008'de seçilen Güngör, 12 Haziran 2012'den bu yana Danıştay başkan vekilliği görevini yürütüyordu.

Yüksek yargıya kadın başkan haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN