• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Milyonluk makam aracına büyük tepki

Milyonluk makam aracına büyük tepki
Giriş Tarihi: 10.11.2018

Skandallarla dolu bir 5 yılı geride bırakan ’li Başkanı Dr. ’ün 1 milyon liralık makam otomobili, vatandaşları isyan ettiren uygulamalardan biri oldu

ADEM ÜLKER

CHP'li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün 1 milyon liralık makam otomobili, 2015 yılına damga vuran olaylardan biri oldu.
Gürün, fiyatı yaklaşık 300 bin euro olan Mercedes S 350 Blue- TEC model makam aracını kullanmaya başladı. Mercedes'in en üst serisi olan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün bir süre kullandığı aracın, banka promosyonuyla alındığı, dönemin CHP İl Başkanı Mürsel Alban tarafından açıklandı. Aracın sadece yakıt masrafının Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığı belirtilen aracın kullanımından tepkiler üzerine vazgeçildi.

BU NASIL HALKÇILIK?

Gürün'nün milyonluk makam aracına binmesi Muğla kamuoyunda, "Sosyal demokrat başkan konforundan taviz vermiyor.
Madem 1 milyon 140 bin liralık promosyonunuz vardı, neden bunu personeliniz ve ihtiyaç sahibi aileler için kullanmadınız?
Cumhurbaşkanı ve Başbakanın arabasından da pahalı! Bu nasıl halkçılık!" şeklinde tepki topladı.

İHALEYE ÇIKARMADAN

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile CHP'li 3 eski encümen üyesi ve 3 müdür hakkında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Görevi kötüye kullanmak" suçundan bir iddianame de halı sahanın ihale kanununa aykırı şekilde İmar ve Şehircilik Müdür Vekili'nin kardeşine verilmesiyle ilgili hazırlandı.
Muğla 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, 2010'da bir vatandaşın Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği ihbar mektubunda, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Kışla Parkı mevkisinde bulunan halı saha niteliğindeki gayrimenkulün, ihale kanununa aykırı şekilde verildiği belirtildi. Verilen ismin de ihale komisyonunda yer alan belediyenin İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Fehmi Türer'in kardeşi Fettah Türer olduğu öğrenildi.

İDDİANAME HAZIRLANDI

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin CHP'li Gürün ve adı geçenler hakkında soruşturma açılması yönünde karar vermesinin ardından iddianame hazırlandı. Şüpheliler hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, ihale kanununa göre ihaleyi yapan kişilerin yakınlarının ihaleye katılamayacakları şeklindeki yasaklayıcı hükme rağmen ihalenin, komisyonda yer alan Fehmi Türer'in kardeşi Fettah Türer'e verildiği belirtildi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, belediyenin eski encümen üyeleri Taner Taşer, Sevdiye Uysal, Ramazan Yayman, eski Yazı İşleri Müdür Vekili İlhan İzzet Ünal, Mali Hizmetler Müdür Vekili Gülsev Çulha ve Muğla Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Fehmi Türer, 'görevi kötüye kullanma' suçundan yargılanacak.

Milyonluk makam aracına büyük tepki haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN