• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Cuma namazında haçlı katliamı

Cuma namazında haçlı katliamı
Giriş Tarihi: 16.3.2019

’da Müslüman dünyasına yönelik vahşi bir katliam yapıldı. Türk ve Müslüman düşmanlığını, sosyal medyada yayınladığı bir manifestoyla duyuran katil, 2 camiye silahlı saldırı düzenledi

Müslümanlığa karşı çirkin nefretin son kanlı örneği dün Yeni Zelanda'nın Christchurch kasabasında yaşandı. Bir cani, Yeni Zelanda'da iki camiye korkunç bir saldırı düzenleyerek, 49 kişiyi silahla tarayıp öldürdü, 48 kişiyi yaraladı. Aracıyla gelen saldırgan Brenton Tarrant, kafasına taktığı kamera ile saldırının öncesi ve sonrasını kaydedip sosyal medyada paylaştı.
Dünya, vahşeti son dakika haberi olarak yayınladı.

200 KİŞİ İBADET EDİYORDU

Christchurch kasabasının Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırgan Brenton Tarrant tarafından ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi.
El Nur Camisi'ndeki görgü tanıkları, saldırgandan kaçıp, canlarını kurtarmaya çalıştıklarını anlattı. Silah seslerinin, Linwood Mahallesinde bulunan bir camiden daha duyulduğu belirtildi. Görgü tanıkları siyah giyimli uzun namlulu bir saldırganın camiye girdiğini art arda ateş etmeye başladığını söyledi. Cuma namazı için camiye giden Bangladeş Kriket Milli Takımı saldırıdan son anda kurtuldu.

CANLI YAYIN YAPTI

Saldırıdan önce ve sonra sosyal medyadan canlı yayın yapan Tarrant, katliamı Christchurch'ün yaklaşık 30 kilometre güneybatısında bulunan bir kasabadaki camiye yapmayı planladığını belirtti. Fakat bu Al Noor ve Linwood camilerinin kiliseden dönüşürüldüğünü fark edince, bunun bir saygısızlık olduğunu düşündüğü için buraya yaptığını açıkladı.

"TERBİYESİZ, ADİ, ALÇAK SEN KOLAYI SEÇTİN"

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, saldırının ardından Twitter'dan Türkçe ve İngilizce paylaştığı mesajında şunları kaydetti:

"Yeni Zelanda'da Nur Camii'ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Maalesef dünyada yükselmekte olan ırkçılık ve İslam karşıtlığının yeni bir örneği olarak yaşanan bu acı hadiseden dolayı İslam dünyasına ve Yeni Zelanda halkına ülkem ve şahsım adına başsağlığı diliyorum."

"BOMBA OLSAN NE YAZAR!"

Başkan Erdoğan, Gaziantep mitinginde ise saldırganın yayınladığı manifestosundaki açıklamalarına sert tepki gösterip şöyle konuştu: "Neymiş, Boğaz'ın batısına geçmeyecekmişiz. Yoksa ne olurmuş, İstanbul'a gelir bizi sürer, Ayasofya'yı minarelerden kurtarırlarmış. Be hey gafil, önce şunu bil. Ben niye girdim içeri? Bir şiir okumuştum;
Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker... Sen hangi milletle konuşuyorsun neyi konuşuyorsun? Senin her yerin bomba olsa ne yazar? Terbiyesiz, adi, alçak sen kolayı seçtin. Birileri de hala bizim ezan ve bayrak hassasiyetimiz çarpıtmaya çalışıyor."

Başkan Erdoğan, Yeni Zelanda Devlet Başkanı Dame Patsy Reddy'i telefonla arayarak terör saldırısını lanetlediğini bildirdi. Erdoğan'ın talimatıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Yeni Zelanda'ya gidecek.

Öte yandan Başkan Erdoğan, terör saldırısında 3 Türk'ün yaralandığını, ancak yaralıların hayati tehlikelerinin olmadığını açıkladı.

4 KİŞİ GÖZALTINDA

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern 4 kişinin gözaltına alındığını söylerken, "Biz nefretin kucak açtığı bir yer değiliz. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin ideolojisinin en sert şekilde lanetleneceğinden emin olabilirsiniz. Şu anda gözaltında olan kişilerin güvenlik-istihbaratın takip listesinde olan kişiler değil" dedi.

DİKKAT ÇEKEN ŞARKI VE YAZILAR

Tarrant'ın silahına yazdığı isimler arasında tarihte Osmanlılara karşı savaşmış Lazar Hrebeljanovic, Milos Obilic, Baja Pivljanin, Novak Vujosevic gibi Sırp figürler yer alırken, saldırıdan önce araçta çalan Sırpça şarkının sözlerinde "Bosna Kasabı" olarak bilinen savaş suçlusu Radovan Karadzic'e yönelik övgü dolu ifadeler duyuluyor. Yazılarda,1. Kosova Savaşı'nda Sultan Murad'ı şehit eden Milos Obilic'in yanı sıra Osmanlılara karşı mücadele eden Sırp prens Lazar Hrebeljanovic, Osmanlılara karşı ayaklanan Baja Pivljanin ve yine Sırp ayaklanmalarına önderlik eden Novak Vujosevic ve Marko Miljanov yer alıyor.

MANİFESTODA TÜRKLERE TEHDİT

İskoç bir aileden gelen ve Avustralya'da doğan Brenton Tarrant'ın, YouTube sayfasından 70 sayfalık bir manifesto yayınlandığı ortaya çıktı. Tarrant'ın manifestosunda Türklerle ilgili bir bölüm de yer alıyor. "Türklere" başlığının yer aldığı bölümde şu ifadelere yer verilmiş:

"Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz'ın Doğu yakasında. Ama Boğaz'ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa'ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. Konstantinopolis'e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak."

"SALDIRI EMRİ LONDRA'DAN"

Terör ve Güvenlik Uzmanı, Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, saldırının yapılmak istenen yeni Haçlı Seferi'nin bir kıvılcımı olduğunu belirterek, bu saldırı için düğmeye Londra'dan basıldığını ifade etti. Saldırının asıl amacının Türkiye'nin Suriye'de elde ettiği başarılı operasyonlara gem vurmak olduğunu dile getiren Başbuğ, saldırının ayrıca ABD'nin Suriye'den geri çekilme planının da durdurmak için yapıldığını düşündüğünü dile getirdi. Başbuğ, "Türkiye, çok açık ve tehlikeli bir operasyonla karşı karşıya. Bu saldırı tamamen Türkiye'ye mesaj vermeye yönelik bir olay. Yeni Zelanda Avusturalya neresi, İstanbul neresi" dedi.

YENİ ASIR'A KONUŞTU

Saldırıda bacağından yaralanan Konya Akşehir nüfusuna kayıtlı Mustafa Öztaş, telefonla Yeni Asır'a konuştu. Ameliyata alınan Öztaş, "Caninin gözü dönmüştü, saldırı sırasında sanki kimseyi duymuyor gibiydi. Camiye katliam için hazırlıklı gelmişti" dedi.

FATİH ŞENDİL

Cuma namazında haçlı katliamı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN