• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

2019 yılında ne zaman? Berat Kandili’nde oruç tutulur mu?

Berat Kandili 2019 yılında ne zaman? Berat Kandili’nde oruç tutulur mu?

18.04.2019, 11:15

Müslümanlar vatandaşların mübarek Üç Aylar’ı idrak ettiği şu günlerde ’nin ne zaman idrak edileceği de merak edilmeye başlandı. Şaban ayı içerisinde yer alan Berat Kandili’nin İslam alemi için büyük önemi bulunuyor. Peki Berat Kandili’ni nasıl değerlendirmek gerekir? Hangi ibadetler yapılmalıdır.

Berat Kandili'nin 2019 yılında hangi güne denk geldiği merak edilen konuların başında yer alıyor. "Rahmet gecesi" olarak da adlandırılan Berat Kandili'nde Müslüman vatandaşlar tövbe edip, Allah'tan af dileyecekler. Berat Kandili'nde oruç tutulup tutulmayacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor.

BERAT KANDİLİ 2019 YILINDA NE ZAMAN?

Mübarek Berat Kandili Şaban ayının 14. gecesi idrak edilecek, 2019 yılında Berat Kandili 19 Nisan Cuma gününe denk geliyor.

BERAT KANDİLİ'NDE ORUÇ TUTULUR MU?

Berat Kandili 'nin içinde olduğu ay olan Şaban ayını Peygamberimiz Hazreti Muhammed hep oruç ile geçirmiştir. Ramazan ayı dışında en çok oruç tutup namaz kıldığı ay bu aydır. Berat Kandili 'ni oruçlu geçirmek önemil bir ibadettir.BERAT KANDİLİ'NDE HANGİ İBADETLER YAPILMALIDIR?

*Kur'an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
*Peygamber Efendimize (s.a.s.) salât ve selâmlar getirilmeli, O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
-Tefekkürde bulunulmalı, "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
*Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli.
*Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı.
*Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.
*Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.
*Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli, iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.
*Hayattaki manevî büyüklerimizin, hocalarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon ya da mesaj ile tebrik edilmeli, duaları istenmeli.
*Başta bütün insanlık olmak üzere kendimize ve sevdiklerimize mümkün mertebe ismen dualar etmeli.

Berat Kandili 2019 yılında ne zaman? Berat Kandili’nde oruç tutulur mu? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN