• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Promosyonlu ölüm

Ayvalık’ta batan ölüm teknesine binen mültecilerin, insan tacirlerine kişi başı 1200 dolar, iki çocuğa ise bir kişi ücreti ödediği ortaya çıkt.ı Bir çocuğun ise çete tarafından ‘’ olarak tekneye ücretsiz bindirildiği öğrenildi

Promosyonlu ölüm
Giriş Tarihi: 8.5.2019

FATİH ŞENDİL

Balıkesir'in Ayvalık ilçesi Güneş Adası yakınlarında Afgan uyruklu 16 göçmenin bulunduğu botun batması sonucu, 6'sı çocuk, 3'ü yetişkin olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetmişti.
Facianın ardından operasyon için düğmeye basan polis 1'i çocuk 5 yaralının ifadesini aldı. Alınan bilgiler doğrultusunda harekete geçen Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri İzmir ve Balıkesir'de seri operasyonlarla ölüm tacirlerinin peşine düştü.
Balıkesir Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek'in koordinesinde yapılan ve Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekipleri tarafından yapılan operasyonların ardından yakalanan Suriye uyruklu Tevfik Ali (31) ve araçla önden öncülük yapan Sertan Gürtekin (25) ile organizatör oldukları değerlendirilen Eren Akgül (36), Turgay Yegane (26) ve Yasin Metin (37) isimli 3 kişi gözaltına alındı.

BASMANE'DEN GELMİŞLER

Ayvalık KOM Grup Amirliği görevlilerince 5 organizatörün çapraz sorguları devam ederken, zanlıların ölüme sebebiyet vermek ve insan ticareti suçlamalarından hakim karşısına çıkarılacağı belirtildi. Bu arada ölüm çetesinin mültecileri kaçırmak için uyguladığı ücret tarifesi de belli oldu.
Zanlıların İzmir Basmane'de bir otelden alıp götürdükleri mültecilere iki farklı tarife uyguladıkları ifade edildi.

2 ÇOCUK BİR MÜLTECİ

Buna göre zanlılar, 9'u çocuk, 7'si yetişkin 16 göçmenden toplam 13 bin 200 dolar aldı.
Mülteci başına alınan ücret ise 1200 dolardı.
Çetenin çocuklardan da tam ücret yerine yarım ücret aldığı iki çocuktan bir büyük mülteci parası tahsil ettiği tespit edildi. Çetenin 9 çocuktan 4 tam mülteci parası aldıkları bir çocuktan da tek olduğu için ücret almayarak 'promosyon' uyguladıkları belirlendi.

KAPTAN SURİYELİ OLABİLİR

Facianın yaşandığı botun kaptanı ve 2 Afgan uyruklu çocuk olmak üzere 3 kişinin cesedi denizde yapılan tüm aramalara rağmen bulunamazken, kurtarılan mülteciler botu kullanan kaptanın uyruğunu bilmediklerini ancak çok iyi derecede Arapça konuştuğunu söyledi. Bu durum, kaptanın Suriye uyruklu olabileceği değerlendirmelerini getirdi. Bu arada mültecileri İzmir'den getirdiği tespit edilen 35 ML 0030 plakalı araç sürücüsü Tevfik Ali ve ona öncülük eden ticari 10 T 3946 plakalı araç şoförü Sertan Gürtekin ilk yakalandığı operasyonda el konulan taksinin de trafikten belirli bir süre men edildiği öğrenildi.

Promosyonlu ölüm haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA