• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Meclisi’nde ‘’ skandalı

Menemen Meclisi’nde ‘Türkçe’ skandalı
Giriş Tarihi: 12.6.2019

İzmir'in Menemen ilçesinde 31 Mart'ta seçilen yeni Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Meclis toplantısında tartıştığı üyeye sert çıktı. Meclis üyesine 'Türkçeni düzelt' diyen başkan, çıkan tartışma üzerine meclis üyesini zabıta eşliğinde salondan çıkarttı.
Menemen Belediyesi'nin Haziran ayı meclis toplantısına 'Türkçe' tartışması damga vurdu. Belediyenin Facebook sayfasından canlı yayınlanan toplantıda söz alan AK Partili Meclis Üyesi Hanifi Can, "İstanbul seçimlerinin ardından belediyeden 350 kişi çıkartılacak mı?" diye sordu.
Sorunun ardından Başkan Aksoy, Hanifi Can'ın yaptığı paylaşımların yanlış olduğunu ifade ederek, "Hanifi kardeşim, sosyal medyada '340 kişi işten çıkartıldı, 350 kişi daha çıkartılacak' diyor, sen hariçten mi bilgi aldın bilmiyorum. 350 kişi işten çıkartılmayacak ama senden de bir ricam var Türkçe'ni düzelt, böyle olmaz. Belediye meclis üyesi kalkıp da sosyal medyadan bu tarz paylaşım yapamaz" dedi.

ZABITA DIŞARIYA ÇIKARDI

Aksoy'un şaşkınlıkla karşılanan bu sert çıkışı üzerine söz alan Can, "Eğer Türkçemi düzeltmem gerekiyorsa önce siz de Türkçenizi düzeltin" dedi. Gerilimin arttığı toplantıya, Can'ın Ramazan Bayramı mesajının çıktısını getiren Başkan Aksoy, kürsüden yazım yanlışlarını gösterdi. Aksoy'un, Hanifi Can'a hitaben, "Mensup olduğun dinin adını doğru yazmayı öğren" demesi üzerine toplantıdaki gerilim arttı. Meclis üyesinin de, "Senden mi öğreneceğim" diyerek tepki göstermesi üzerine sesini yükselten Aksoy, "Otur yerine sana söz vermedim" diyerek toplantıya zabıtayı çağırdı. Bunun üzerine salona gelen zabıtalar meclis üyesini dışarı çıkarttı. Canlı yayına bir müddet sonra belediye çalışanları tarafından son verildi.

Menemen Meclisi’nde ‘Türkçe’ skandalı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN