• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Oy kullanmama cezası ne kadar? Ceza nereye nasıl ödeniyor?

23 Haziran için milyonlarca seçmen sandıklara gidiyor. Bazı seçmenler ile kimi sebeplerden ötürü sandığa gidip oy kullanamayacak. Vatandaşlık görevi olan sandığa gitme ve oy kullanma görevini yerini getiremeyenler 'Oy kullanmama cezası ne kadar?' sorusunun yanıtını arıyor. İşte merak edilenler...

Oy kullanmama cezası ne kadar? Ceza nereye nasıl ödeniyor?

23.06.2019, 12:52

Milyonlarca seçmen bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimi için sandıklara gidiyor. Kimi seçmeler ise çeşitli sebepler ile oy kullanamayacak. Kimi sebeplerden ötürü vatandaşlık görevini yerine getiremeyecek olan seçmenler 'oy kullanmama cezası ne kadar? ' oy kullanmama cezası nereye, ne zaman ödenir?' sorusunun yanıtını arıyor. İşte merak edilenler...

OY KULLANMAMA CEZASI NE KADAR?
Her seçmenin oy kullanması zorunludur. Ancak kimi sebeplerden ötürü bazı seçmenler oy kullanmayacak. Oy kullanmamanın cezası ise Yüksek Seçim Kurulu tarafından 2017 yılında 22 TL olarak belirlenmiştir. Seçim günü saat 17.00 saatine kadar, kendi için belirlenen yerden oy kullanmayan kişiler para cezasına tabii tutulacaktır.

OY KULLANMAMA CEZASI NEREYE ÖDENECEK?
Oy kullanılmaması halinde kişiler gelen cezanın ödemesi; Maliye Bakanlığı'na gerçekleştirilecektir. Oy kullanma cezası ile ilgili tebligat elinize ulaştığı zaman ödeme yöntemleri bu pusula üzerinde yer alacaktır. Maliye Bakanlığı, PTT gibi kurumlar bu cezanın ödemesinin yapılacağı esas yerlerdir.

Oy kullanmama cezası ne kadar? Ceza nereye nasıl ödeniyor? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA