• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

artık daha güvenli

Rusya’dan aldığımız Füze Savunma Sistemi’nin ilk malzemeleri dün geldi. S-400’lerin devreye girmesiyle birlikte , hava savunması konusunda daha güvenli hale geldi

Türkiye artık daha güvenli

13.7.2019

Türkiye'nin hava ve füze savunma sistemi ihtiyacını karşılamak için Rusya'dan aldığı S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin ilk malzemeleri, ABD'nin baskı ve tehditlerine rağmen dün Ankara'daki Mürted Hava Meydanı'na getirildi. S-400'lerin devreye girmesiyle birlikte Türkiye Hava savunması konusunda daha güvenli hale gelirken, ABD'nin tehdit ve baskılarına boyun eğmediğini bütün dünyaya gösterdi. Kısa süre sonra gelecek ikinci parti malzemelerin ardından 120'nin üzerinde füzeden oluşacak üçüncü parti ise deniz yoluyla ulaştırılacak.

MÜRTED HAVA MEYDANI

Türkiye'nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik Rusya ile 11 Nisan 2017'de imzalanan S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin tedarik anlaşmasında dün önemli bir aşama kat edildi. Milli Savunma Bakanlığı, sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin Ankara'daki Mürted Hava Meydanı'na intikalinin dün başladığını açıkladı. S-400 sisteminin birinci grup malzemeleri dün Rusya'dan üç kargo uçağıyla Mürted Hava Meydanı'na getirildi. S-400 sisteminin ilk malzemeleri Mürted Hava Meydanı'ndaki hangara taşındı. S-400 malzemelerinin sevkiyatının tamamı üç parti halinde yapılacak. Kısa zamanda, S-400'ün ikinci partisinin teslimatı uçakla gerçekleştirilecek.

120'NİN ÜZERİNDE FÜZE

120'nin üzerinde füzeden oluşacak üçüncü parti ise deniz yoluyla ulaştırılacak. S-400 malzemelerinin teslimatının tamamlanmasının ardından Rus uzmanların da katılımıyla kurulum işlemlerinin yapılması bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda Türk uzmanlar Rusya'da S-400 ile ilgili eğitim aldı. Temmuz-Ağustos döneminde yaklaşık 80 Türk askeri uzmanının daha S-400 ile ilgili aynı eğitim merkezinde eğitim göreceği belirtildi.

HEDEFE 10 SANİYEDEN AZ SÜREDE TEPKİ VERİYOR

S-400 sistemi, dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak değerlendiriliyor. S-400, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlandı. S-400, çok uzun menzilli 40N6 model füzeyle 400 kilometre, uzun menzilli 48N6 model füzeyle 250 kilometre, orta menzilli 9M96E2 model füzeyle 120 kilometre ve kısa menzilli 9M96E model füzeyle de 40 kilometredeki hedefleri vurabiliyor. Kısa, orta ve uzun menzillerde füzeleri aynı anda kullanabilen S-400, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama özelliğine sahip ve saniyede 4.8 kilometre hızla füze gönderebiliyor. Sistem, hedefe 10 saniyeden daha az sürede tepki veriyor.

TÜRKİYE'NİN 3 KRİTERİ VAR

UZUN menzilli hava savunma sistem alımında Türkiye'nin üç kriteri öne çıktı. Bunlardan birincisi fiyat, ikincisi teslim tarihi, üçüncüsü ise teknoloji transferi ve ortak üretim. Başkan Erdoğan, Bosna Hersek dönüşü uçakta yaptığı açıklamada, S-400 hava savunma sistemlerinin ortak üretimi konusunda, "Putin ile bu işi ilk görüşmeye başladığımız andan itibaren bu konuda mutabakatımız var. Ortak üretime de inşallah geçeceğiz. Herhangi bir sıkıntı yok" açıklamasını yapmıştı.

ABD İLE ARAMIZDA GERİLİM KONUSU OLDU

Son dönemde Türkiye ile ABD arasındaki gerilim konularından birini S-400 meselesi oluşturdu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, Japonya'daki G-20 Liderler Zirvesi'ndeki görüşmede S-400 konusunu ele almıştı. Trump bu görüşmede, Türkiye'nin bir NATO üyesi olduğuna vurgu yaparak, Obama döneminde Türkiye'nin isteğine rağmen Patriot Hava Savunma sistemi alımına izin verilmediğini söylemişti. Trump, bu konuda Türkiye'ye adil davranılmadığının altını çizmişti. Başkan Erdoğan da S-400 nedeniyle yaptırım iddialarına Trump'ın açıklık getirdiğini belirterek, "İki stratejik ortak arasında böyle bir şeyin olması da ben söz konusu değil, olamaz diye düşünüyorum" demişti.

ABD'DEN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Ancak, bu görüşmenin ardından ABD kurumlarından farklı sesler gelmişti. Son olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, "Ankara, anlaşmayı sürdürürse çok olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalacak" açıklamasını yapmıştı.
Türkiye ile ABD arasında kritik S-400 görüşmesi
MILLI Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Vekili Mark Esper ile telefonda görüştü. Akar, "S-400 alımı tercih değil, zorunluluk" dedi. F-35 savaş uçağı projesinin kendi yolunda ilerlemesi gerektiğini vurgulayan Akar, Türkiye'nin F-35 ve S-400 sistemlerinin olası etkileşimi konusunda NATO'nun da dahil olacağı çalışma grubu önerisini hatırlattı.

Türkiye artık daha güvenli haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.