• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Skandalcıbaşı Uygur!

Göreve geldiği günden bu yana attığı her adımla gündem yaratan ve tepkilerin odağı olan Başkanı , 4 ayda 450 işçiyi tasarruf tedbirlerini gerekçe göstererek işten çıkardı. Aynı Uygur, 24 yaşındaki üniversite öğrencisi oğlu 'u TORBEL AŞ'de müdür yardımcısı, özel şoförü 'nu ise süper yetkilerle belediye başkan yardımcısı yapmaktan çekinmedi

Skandalcıbaşı Uygur!
Giriş Tarihi: 5.8.2019

CHP'Lİ BELEDİYELERDE EŞ, DOST, AKRABA SKANDALLARI (1) - NİDA ALADAĞ

31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra CHP'den seçilen başkanlar seçimin üzerinden sadece 4 ay geçmişken skandallarla gündeme gelmeye devam ediyor. Başta İzmir olmak üzere Ankara, İstanbul, Karabük, Edirne, Kocaeli, Tekirdağ, Eskişehir, Ardahan, Bilecik, Yalova, Çanakkale, Antalya, Hatay, Muğla, Aydın, Balıkesir, Adana, Bolu ve Bilecik'te büyük skandallara imza atan CHP'li başkanlar hizmet verme aşamasına geçemedi. Seçim öncesi 'kimse işinden, aşından olmayacak' vaadiyle milletten oy isteyen CHP ve HDP'li belediyelerde seçim sonrası resmen işçi kıyımı başlatıldı.

İŞÇİLERİ FİŞLEMİŞ
Birçok belediyede binlerce çalışan ekmeğinden edildi. Çalışanlara yönelik sendikal baskıların da arttığı belediyelerde, kendini müdür olarak atayan başkandan, işçilerin fişlenmesine kadar onlarca vukuat yaşandı. CHP'nin skandal belediyeciliğini konu alan yazı dizimizde söz konusu kararların analizi yapılacak.

TASARRUF DEYİP ATTI
Belediye başkanı seçildiği 31 Mart'tan bu yana asgari ücretli 425 işçiyi 'tasarruf' gerekçesiyle işten çıkartan CHP'li Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur'un, 24 yaşındaki oğlunu müdür yardımcısı kadrosuyla 7 bin lira maaşla işe alması geçtiğimiz günlerde ülke gündemine bomba gibi düştü. Uygur, oğlu Efe Uygur'u belediye şirketi TORBEL'e müdür yardımcısı olarak atadı. SGK kayıtlarına göre Efe Uygur, 28 Haziran 2019 tarihinde belediye şirketi TORBEL'de işe başladı. Kayıtların ortaya çıkmasının ardından tepkiler çığ gibi büyürken Uygur, kendisini yine skandal sözlerle savundu.


Efe Uygur, gelen tepkiler üzerine babası tarafından görevden alınınca sosyal medyadan adeta kin kustu.

REZALET SAVUNMA
Açıklamasında oğlunun üniversite son sınıf öğrencisi olduğunu belirten Başkan Uygur, "Ben oğluma iş kuramayacak biri değilim. Buradaki iş tamamen 5-6 aylık, gerekirse 1 yıllık geçici görevlendirme niyetindedir" dedi. İşe alımlarda uygulanması gereken liyakat ilkelerini görmezden gelen CHP'li Başkan, "Şirket düze çıktıktan sonra tekrar kendi yaşamına dönecektir. Atama kararı tamamen güven ve çalışma esaslıdır" sözleriyle pes dedirtti. Uygur, tepkilerin artması üzerine durumu kurtarmayınca oğlunu görevden almak zorunda kaldı. Başkan Uygur'un, belediye şirketi TORBEL'e genel müdür yardımcısı olarak atadığı üniversite öğrencisi 24 yaşındaki oğlu Efe Uygur ise, yaşananların ardından sosyal medyadaki açıklamasıyla rezalete devam etti. Kamuoyundan gelen haklı eleştirilere küstah sözlerle karşılık veren Uygur, "Allah'a şükür sizin gibi hırsız da değiliz, sizin gibi köpek de değiliz..." ifadelerini kullandı. Efe Uygur'un hıncını çıkarmaya çalışırcasına kullandığı bu ifadeler büyük tepki çekti.


ENGELLİ KADROSUNDA OLANLARI BİLE İŞTEN ÇIKARDI
BAĞIRSAK kanseri tedavisi gören ve iki senedir Torbalı Belediyesi'nin engelli kadrosunda çalışan Akif Akbudak, "Belediye yönetimi bağırsağım dışarıda olmasına rağmen, enfeksiyon riskimi görmezden gelerek beni temizlik işlerine verdiler. Buna rağmen pes etmeyip ekmeğimin peşinden koştum. Bu haksızlık ve adaletsizliktir" diye konuştu. Beyninde tümör olduğu için belediyenin engelli kadrosunda çalışan Yaşar Alavurt da, "Önceden otoparkta çalışıyordum, sonra arşive, ardından da kültür merkezine alındım. Son olarak da işime son verildi. Oğluna 7 bin TL maaş veriyor ama bizim gibi garibana 2 bin TL maaşı çok görüyor. Bu haksızlık" diye konuştu. Mağdur işçilerin yanı sıra Uygur'un CHP'den ihraç edilmesi için Change. org'ta "Oğlunu 7000 lira maaşla müdür yapan Uygur CHP'den ihraç edilsin" başlığıyla kampanya başlatıldı.


ŞOFÖRE SÜPER YETKİ

KENDİSİNE 1.3 milyon liralık makam aracı alan Uygur, 7 yıllık özel şoförünü de süper yetkiyle başkan yardımcısı yaptı. Başkan Yardımcısı, Özel Kalem Müdürü, Zabıta Amiri ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü yaptığı Ali Yakupoğlu başkandan sonra en yetkili "ikinci isim" konumuna geldi. Lise mezunu bir gençken, 27 yaşında Uygur'un şoförü olarak girdiği belediyede hızla yükselen Yakupoğlu'nun belediyeye ait hal, işletme, tesis, depo, park, bahçe, şantiye, bina vb. yerlerde bekçilik görevi yapan görevlilerin sevk ve idaresinden de sorumlu olduğu öğrenildi.


"OĞLUNA VAR DA BİZE YOK MU?"

TASARRUF gerekçesiyle 425 işçiyi bayram öncesi işten çıkartan CHP'li Uygur, mağdur işçiler tarafından Torbalı Belediyesi önünde protesto edildi. 'Torbalı Emek ve Dayanışma İçi Platformu' adı altında bir araya gelen işçiler konuyla ilgili, "Bizi istihdam fazlalığından işten attı. 10 gün sonra 202 personel ile oğlunu işe aldı" dedi. Ellerinde, 'Hani her şey çok güzel olacaktı', 'Martın sonu açlıkmış', 'Söz namustur' dövizleri taşıdı, 'Oğluna var da bize yok mu?' sloganı atan işçiler adına konuşan Koray Koç, "Yeni belediye yönetimi tarafından baskıya, zulme ve sürgüne maruz kaldık. Verilen her görevi kabul ettik. Buna rağmen, iş kanununun 18. maddesine göre işimize son verildi. Torbalı halkının gözü önünde işçi çıkarmayacağınıza dair söz vermiştiniz" dedi. İşçiler, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun belediyelerinde işten çıkarma yapılmayacağına dair açıklamalarını da barkovizyondan izletti.


YARIN: AİLE BELEDİYESİ KARABURUN

Skandalcıbaşı Uygur! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA