• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Planlarımız hazır bölgeyi temizleriz’

‘Planlarımız hazır bölgeyi temizleriz’
Giriş Tarihi: 11.9.2019

Çavuşoğlu'nun, 'ne yaptığı ziyaret, Rumların tepkisini çekti. Rum yönetimi, Çavuşoğlu'nun Kapalı Maraş ziyaretini BM ile AB gündemine getirme çalışması başlattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile beraber yürütülen güvenli bölge ve ortak devriye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanovic ile Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu'nda düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, ABD ile ortak harekat merkezinin kurulmasına yönelik ilk adım atıldığında bunu iyi bir başlangıç olarak gördüklerini söyledi.

KOZMETİK ADIMLAR

Çavuşoğlu, "Buna karşılık, ABD'ye uyarıları da net şekilde yaptık. Çünkü başka Münbiç Yol Haritası olmak üzere ABD maalesef bu terör örgütüyle girdiği angajmanlardan dolayı sözünü tutmamıştır" dedi. Şu anda bazı ortak devriyeler olmasına rağmen bunun dışındakilerin kozmetik adımlar olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şöyle konuştu: "ABD'nin bir oyalama sürecine girmek istediğini görüyoruz ama bizim bu konuda taviz vermemiz mümkün değil. Bu müzakerelerden netice çıkmazsa, biz her türlü hazırlığı yaptık. Nasıl Afrin ve Fırat Kalkanı Bölgesinde DEAŞ ve YPG/PKK'dan temizlediysek buraları da temizleriz" ifadelerini kullandı.

MARAŞ ZİYARETİ RUMLARI KIZDIRDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yaptığı ziyaret, Rumların tepkisini çekti. Rum yönetimi, Çavuşoğlu'nun Kapalı Maraş ziyaretini BM ile AB gündemine getirme çalışması başlattı. Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in, New York temasları sırasında görüşeceği BM Genel Sekreterine, ziyaretle ilgili rahatsızlığı aktaracağı belirtildi. Rum Dışişleri Bakanlığı da, yaptığı açıklamada Çavuşoğlu'nun ziyaret sırasında, Gazimağusa'ya konsolosluk yapılacağını açıklamasını 'bölücü bir eylem' olarak değerlendirdi. Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis de, Kıbrıs sorununun sorumlusunun Türkiye olduğunu iddia etti.

EDA IŞIK

‘Planlarımız hazır bölgeyi temizleriz’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN