• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Başkan Erdoğan'ın Afganistan mesaisi

Başkan Erdoğan’ın Afganistan mesaisi

22.8.2021

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birer telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmelerde Afganistan'daki gelişmeler ve göçmen konusu başta olmak üzere bölgesel konular ile ikili ilişkiler ele alındı. Erdoğan, ilk görüşmeyi Rus lider Putin ile yaptı.

KABİL'DEKİ SON DURUM
Görüşmede Afganistan'daki son durum ele alındı. Başkan Erdoğan, Kabil Havaalanı'nın güvenliği ve işletilmesi sorumluluğunu, uygun şartların oluşması halinde gelecekte de devam ettirebileceklerini dile getirdi. Afganistan'da urulacak yeni hükümetin de Afgan halkının çeşitliliğini yansıtacak şekilde kapsayıcı olması gerektiğini söyleyen Erdoğan, Kabil'de Taliban ve Cumhuriyet liderleri arasında barış, güvenlik görüşmelerinin başlamasının ümit verici olduğunu ifade etti. Erdoğan, bu süreçte Taliban'la diyalog kanallarının açık tutulması, kademeli bir angajman izlenmesi gerektiğini kaydetti. Erdoğan, Taliban'ın verdiği ılımlı mesajları şimdilik müspet karşıladıklarını ancak sözlerin değil eylemlerin önümüzdeki sürecin şekillenmesini sağlayacağını belirtti. Afganistan'da kurulacak hükümetle geliştirilecek ilişki hususunda da eşgüdüm içinde olma noktasında mutabık kalan iki lider, geçen hafta Kahramanmaraş'ta yangına müdahale ederken düşen Rus uçağında hayatını kaybeden Türk ve Rus mürettebat için karşılıklı başsağlığı diledi. Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de Afganistan'daki gelişmelerin ele alındığı bir görüşme yaptı.

SIĞINMACI MESAJI
Görüşmede Afganistan ve İran'da gerekli tedbirler alınmazsa yeni göç dalgasının kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Erdoğan, bu insanlara acilen Afganistan ve komşu ülkelerde yardım sağlamanın şart olduğunu kaydetti.
Suriyeli sığınmacıların getirdiği yükün yanı sıra Afganistan'da yaşanan gelişmelerin kamuoyundaki hassasiyeti artırdığını ifade eden Erdoğan, 18 Mart Mutabakatı tüm unsurlarıyla tatbik edilmeden AB'nin Türkiye'den daha fazla beklenti içerisine girmesinin gerçekçi olmadığını vurguladı.
Erdoğan son olarak, Irak Başbakanı Kazımi ile görüştü. Görüşmede, Türkiye-Irak ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

Başkan Erdoğan'ın Afganistan mesaisi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.