• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çağdaş Evliya Çelebiler

İskoçyalı tarihçiler, ünlü seyyahın Yalova’dan başlayıp Mekke’de sona eren rotasında at sırtında yol alıyor

28.10.2009, 00:00

ALİ ARASLI (UŞAK)

Osmanlı tarihine ilgi duyan bir grup İskoçyalı, Evliya Çelebi'nin hacca gittiği güzergahta yeniden yolculuk yapıyor. At sırtında seyahat eden tarihçiler her gittikleri yerde büyük ilgi görüyor. Aynı zamanda "Rüyadan İmparatorluğa Osmanlı" adlı kitabın yazarı olan İskoç tarihçi Dr. Caroline Finkel ve 5 arkadaşı Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi üzerinde yaptığı araştırma sırasında tanıştığı araştırmacılarla at sırtında gezerek ve çadırda kalarak Evliya Çelebi'nin rotasını izliyor. Gruba önderlik eden, İskoçya'daki Edinburg Üniversitesi Öğretim Üyesi, Türk tarihi araştırmacısı Finkel ve bir grup tarihçi, Yalova'dan başlayıp 35 gündür atlarla yol aldıktan sonra Uşak'ta mola verdi. Uşak'ın Susuzören köyünde atlarını dinlendiren tarihçiler, gittikleri yerlerde ya kovboy ya da define avcısı olarak görüldüklerini söyledi.
Finkel, Çelebi'nin Mekke'ye giderken izlediği yolu, hava koşulları nedeniyle Eski Gediz'de tamamlayacaklarını kaydetti. Dr. Caroline Finkel, "Bu zorlu yolculukta; Andrew Byfield, Patricia Daunt, Donna Landry, Ercihan Alari ve atlara bakım yapan Seyit Varış bana eşlik ediyor" dedi.
Finkel, Evliya Çelebi'nin 1671'de hacca gitmek için Yalova'dan başlayıp Mekke'de sona eren yolculuğunda uğradığı güzergahlardan derlenen bilgileri belgesel haline getireceklerini aktardı. ABD'li ünlü gazeteci yazar Andrew Finkel'in de eşi olan Dr. Caroline Finkel, "Kendimizi modern Evliya Çelebiler olarak görüyoruz" diye konuştu.