• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Radar uyarısı telefonda

23.10.2011, 18:08

Trafikte radardan kaçmak isteyen sürücüler, 6 aydan 8 aya kadar hapis cezası ve 2 bin 500 TL'le kadar para cezası olmasına rağmen, sabit 'radar bulucu' ve telefondaki uyarı sistemlerini kullanıyor

FATİH ŞENDİL (HABER MERKEZİ)

Trafikte özellikle şehir içinde ve uzun yolda radar uygulamasından kaçmak isteyen sürücüler, 'radar bulucu' ile bu denetimden kurtulmanın yollarını arıyor.
Bırakın otomobilde bulundurmayı, ithal etmek, imal etmenin bile 6 aydan 8 aya kadar hapis cezası ve 2 bin 500 TL'le kadar para cezası olmasına rağmen, bu cihazlar internette bile rahatça satılıyor. Özellikle şehir dışına sık sık kullanan otomobil sürücüleri bu radar bulucu cihazları korkusuzca bulundurmaktan vazgeçmiyor.

TÜRKİYE VERSİYONU

Öte yandan akıllı cep telefonlarına yönelik yenilikçi uygulamalara 'Hız Radarı Bul' ile bir yenisi daha eklendi. Avrupa ve ABD'de en çok indirilen uygulamalar arasına giren trafik radarı bulma programının Türkiye versiyonu da bulunuyor.
Bir şirket tarafından geliştirilen uygulama, kullanıcının etrafındaki radar ve hız kameralarını buluyor. Apple'ın uygulama mağazası iTunes üzerinden 1.99 dolar karşılığında indirilebilen uygulama, trafikte giderken açıldığında, kullanıcının aracı radar ve hız kameralarına yaklaştığında sesli ve görüntülü uyarı veriyor. Radarın nerede olduğunu harita üzerinden gösteren 'Hız Radarı Bul' uygulaması, geliştiricinin veritabının yanında kullancıların eklediği radar noktaları ile de zenginleştirilebiliyor.

GPS UYGULAMASI

GPS uygulaması olarak da kullanılabilen yazılım, tüm Türkiye haritasını sokak isimleriyle birlikte ayrıntılı olarak sunuyor. Android Market'te de yer alan uygulamanın Nokia ve Blackberry cep telefonlarıyla uyumlu versiyonları da bulunuyor.
İPhone için uygulama üreten Trapster firması kendi ismini verdiği yazılımla kullanıcılara polis radarının yerini söylüyor. Çok ilgi görmesinin ardından Nokia ve Blackberry telefonlarada uyumlu hale getirilen uygulamanın bir milyon 345 bin kayıtlı kullanıcısı bulunuyor.

Titreşim ve sesli uyarı
Ücretsiz uygulamada kullanıcılar bulundukları yerdeki radar ve kameraları işaretliyor. Google Maps üzerinde işaretlenen bu yerlerde diğer kullanıcıların ekranında da çıkıyor. Kullanıcı o alana yaklaştığında telefon titriyor ve sesli olarak uyarı veriyor. Bu şekilde cezalardan kurtulmak mümkün ancak programın kullanıldığının tespit edilmesi halinde sürücüleri daha büyük ceza bekliyor.


Radar uyarısı telefonda haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN