• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

TSK'dan 1.7 milyon dolarlık yardım

09.12.2011, 00:00 Güncelleme Tarihi: 09.12.2011, 17:23

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Gürcistan Silahlı Kuvvetlerine sağladığı eğitim ve lojistik destek kapsamında Gürcistan'a 1.7 milyon dolar değerinde askeri malzeme hibe etti. TSK tarafından Gürcistan ordusuna hibe edilen 15 kalem malzeme, Kırcanisi Askeri Eğitim Merkezi'nde bügün düzenlenen törenle Gürcü yetkililere teslim edildi.

Hibe edilen malzemeler arasında 9 adet jeneratör, 2 adet tamirhane aracı, 1 adet ambulans, 6 adet termal silah dürbünü, 166 adet el telsizi, 1 adet termal kamera ve keşif gözetleme sistemi, 21 adet sabit merkez telsizi gibi çeşitli araç ve muhabere malzemeleri bulunuyor. Gürcistan Silahlı Kuvvetlerinin kısa bir süre içerisinde NATO standartlarına ulaşmasına katkıda bulunmak amacıyla TSK'nın verdiği eğitim ve lojistik destek çerçevesinde, ayrıca TSK tarafından Gürcü Eğitim Merkez Komutanlığı Topçu Okuluna bugün açılışı gerçekleşen ''Topçu Atış İleri Gözetleyici ve Ateş İdare Merkezi Eğitim Simulatörü (TİGES) Dershanesi'' kuruldu.

Bu arada, iki ülke arasında 1996 yılında imzalanan askeri işbirliği anlaşması doğrultusunda Türkiye tarafından Gürcistan'a yapılan yardımların değeri, son yapılan yardımlarla 50 milyon doları aştı. Kırcanisi'deki Askeri Eğitim Merkezi'nde düzenlenen devir teslim törenine katılan Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Levent Murat Burhan, burada yaptığı konuşmada, Türk-Gürcü ilişkilerine değindi ve bu ilişkilerin örnek teşkil edecek düzeyde olduğunu söyledi.

Burhan, ''Gürcistan ile ilişkilerimiz her alanda gerçekten örnek tekşil edecek seviyede. Tüm bölgeye özellikle örnek olacak düzeyde'' diyerek, ister siyasi, ister ekonomik, ister ise kültürel açıdan olsun tüm bu olumlu atmosfere uygun bir şekilde askeri alanda da ilişkilerin üst düzeyde ve olumlu bir şekilde devam ettiğini kaydetti. Gürcistan'ın Avrupa Atlantik kurumlarıyla entegrasyonunu güçlü bir şekilde desteklediklerini ve bunu her platformda dile getirdiklerini söyleyen Burhan, ayrıca Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü de güçlü bir şekilde desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi. Teslim edilen askeri malzemelerin Gürcistan ordusuna hayırlı olmasını dileyen Burhan, bu işbirliğin gelecek yıllarda da çok daha güçlü bir şekilde süreceğine inandığını kaydetti.

Törende konuşan Türkiye'nin Tiflis Askeri Ataşesi Kurmay Albay Adem Yüksel, Gürcistan Silahlı Kuvvetleri'nin NATO'ya entegrasyonu, yeniden yapılanması ve Sınır Polis Başkanlığı'nın komuta kontrol yeteneğinin geliştirilmesi için sağladıkları lojistik destekten dolayı büyük memnuniyet duyduklarını bildirdi. İki ülke arasında imzalanan askeri anlaşmalar doğrultusunda 1998 yılından bu yana TSK tarafından Gürcistan'a başlatılan lojistik desteklerin devam ettiğini ifade eden Yüksel, bu destek kapsamında bugün 1.7 milyon dolar değerinde 15 kalem malzemenin Gürcü ordusuna teslim edildiğini söyledi.

Adem Yüksel, teslim edilen malzemelerle, Gürcistan Silahlı Kuvvetleri'ne hareket yeteneği kazandırılması, muhtelif ihtiyaçlarının karşılanması ve bu sayede NATO'ya entegrasyon için katkıda bulunulmasının amaçlandığını kaydetti. Yüksel, ''Türkiye, Gürcistan'ın güçlü ve modern Silahlı Kuvvetleri'nin bölgenin barış ve güvenliğine önemli katkı sağlayacağına inanmaktadır'' dedi. Gürcistan Savunma Bakan Yardımcısı Nodar Kharşiladze ise, Gürcistan ile Türkiye arasında mevcut olan bu tür faaliyetlerin, aralarındaki ilişkileri daha da ileriye götüreceğini belirterek, ''Bugün gerçekleşen devir teslim faaliyeti ise, iki ülke arasında devam eden ilişkilerin bir göstergesidir'' dedi. Savunma alanında Gürcistan'ı ilk destekleyen ülkelerden birinin Türkiye'nin olduğunu söyleyen Kharşiladze, bugünkü yardımın ise bunun bir örneği olduğunu belirtti.

Dünyadaki ekonomik krize rağmen Türkiye'nin Gürcistan ordusuna yardımlarını sürdürmeye devam ettiğini söyleyen Kharşiladze, ''Bu tür yardımlar ve destekler hiç bir zaman unutulmuyor. Biz unutmayacağız'' dedi. Daha sonra getirilen araç ve gereçlerin tutanağı iki taraf yetkililerince imzalandı.