İcralık gayrimenkul alırken riskleri göze almalısınız

Giriş Tarihi:07.11.2009, 16:04 Güncelleme Tarihi:07.11.2009, 16:04
Emlak piyasasında 100 bin TL'lik bir evi, icra sonrasındaki ihalede 30-40 bin TL'ye kadar almak mümkün. Ticaret değil, ihtiyacı olanlar için önerilerde bulunan avukat Haydar Gültekin anlattı
CEYDA DİNÇBAKIR

İcralık mallar; menkul (ev eşyaları, araba veya çeşitli mallar) ve gayrimenkul olarak ikiye ayırılıyor. Menkullerin satışı gün geçtikçe azalıyor. Ancak son zamanlarda icralık olan gayrimenkullerin satışları yükseldi. Belli bir kesim, icralık gayrimenkul ihalelerini izleyerek ev sahibi olma yolunu seçiyor. Bazıları açık artırmanın keyfini yaşamak bazıları da ticaretini yapmak için...

Ahlı mallar değil
Piyasada çok yüksek fiyatlarla alıcı bulan evler, icralık olduğunda çok düşük fiyatlara satılabiliyor. Hal böyle olunca işi ticarete döken bir kesim; icralık olan gayrimenkullerin ihaleyle satışını izleyerek alım satım yapmaya başladı. Halk arasında "ahlı mallar" olarak nitelendirilen icralık gayrimenkullerin ticaret amaçlı değil de kullanmak, evde oturmak için alınması gerektiğini düşünen Avukat Haydar Gültekin ile bu hafta icralık gayrimenkul alım şartlarını, risklerini, dikkat etmek gereken hususları ve daha fazlasını konuştuk.
Gündemi oluşturan gayrimenkullerde oturmak için 100 bin TL'lik bir icralık evi, ihale sonucunda 30-40 bin TL'ye almak mümkün. Peki nasıl? Geçtiğimiz yıla nazaran gayrimenkul satışlarında yüzde 50'den fazla artış olduğunu söyleyen Haydar Gültekin, satışa çıkan gayrimenkullerin de arttığını ve daha artacağını çünkü borçların iyice artıp ödenemediğini belirtti. Gültekin, özellikle Narlıdere, Güzelbahçe ve Bostanlı'daki evlerin ihale ile satışının kollandığına ve arsa ihalelerinin kalabalık olduğuna dikkat çekti.

Dört ayı buluyor
Senet, çek ya da herhangi borç nedeniyle icraya verilen evler için hukuki işlem yapıldığını anlatan Haydar Gültekin, "Devlet gücünü yani haczetmeyi kullanıyoruz. Borçlu, ödeme yapamazsa, gayrimenkulün satışını istiyoruz. 100 bin TL'lik bir borcu, bir kişinin evindeki işyalarla çıkartamazsınız. Gayrimenkul araştırmasına giriyoruz. Alacağımız için İcra Müdürlüğüne haciz işlemi istiyoruz. Borçluya ve alacaklıya bildirim yapılıyor. Bu bildirime rağmen ödemezse satış talebinde bulunuyoruz. Talepten itibaren yasal süre iki ay içerisinde açık artırmayla satıyor. İcralık mal olarak İcra dairesinde ihaleyle satışa çıkıyor. Talep üzerine bilirkişi marifetiyle bu gayrimenkule değer tespiti yapılıyor. Bu gayrimenkul üzerinde başka kimsenin hakkı yoksa satış talep süreci işliyor. Bir gayrimenkulün atışı 3-4 ayı buluyor" dedi.
İcra Dairesi tarafından gazetelerin ilan köşelerine bildirim yapıldığını söyleyen Gültekin, ilanda ihalenin yapılacağı yerin, saati, bedeli, gayrimenkule ilişkin özel bilgiler yazıldığını belirterek şöyle konuştu:
"İhaleye, yüzde 20 teminatını yatıran herkes katılabilir. İhale sonrasında teminatı geri alabilirsiniz. Bunun garantisi vardır. Muammen bedel üzerinden 100 bin TL'lik ev için 20 bin TL yatırmak zorundasınız. İlk ihalede en az yüzde 60 ve masrafları veren kişi, yani 100 bin TL'lik ev için 60 bin TL ve icra masraflarını veren evi alıyor. Ama ihaleye katılanlar daha üzerine pay sürebilirler. Almaya kararlıysanız artırabilirsiniz. Ancak ilk ihalede yüzde 60'a pek giren olmaz. Eğer yüzde 60'ın üzerinde veren birden fazla kişi varsa en fazla arttırana ihale edilir. Herkes en düşük değere almaya çalıştığı için ikinci ihaleye kaldığında daha düşük bedele alabilirsiniz. 10 gün sonra da ikinci ihale yapılır. İkinci de ise yüzde 40 ve masraflar olarak ihale açılır."

Alıcı yoksa satış düşer
Genelde çek senet, borçları olan gayrimenkulleri icraya vermek mahkeme masrafları ile birlikte 2-3 bin TL'yi bulduğunu belirten Haydar Gültekin, ihalelerin herkese açık olduğunu ve ev almak için parası olanların ihaleleri takip etmesini önererek ihaleler sonucunda alıcı olmadığı taktirde ise satışı düştüğünü belirtti. Gültekin sözlerini şöyle bitirdi:
"İhalelerde sık sık giren belli kişiler var. Bunu meslek edinenler de var. Ticare bir kazanç edinme var. Ancak yasal anlamda şartları yerine getiren herkes girebilir. Ahlı olunca alınmaz olarak görüyor bizim insanlarımız. Bu bir ticari iştir. Borcunu bedelle ödemek zorunda, ahlı ya da vahlı olarak.

İhaleye girecek kişilerin dikkat etmese gerekenler
-Gazete ilanını dikkatle inceleyin. İlanda yazılan gayrimenkulün özelliklerini iyi okuyun. Hissesi satılıyor olabilir. Üzerinde rehin olabilir.
-Ev veya arsanın dosyasını inceleyin. Bilirkişi raporlarını inceleyip fotoğraflarını görebilirsiniz hatta adresini öğrenebilir, dışarıdan yer tespiti yapabilirsiniz.
-Riski seviyorsanız ikinci ihaleyi bekleyin. İlk ihalede yüzde 60'a kimse girmek istemez. İkinci ihalede belki de daha düşük fiyata alabilirsiniz.
-İkinci ihalenin riskini göze alın. Birinci ihaleye girmeyip ikinci ihalede daha fazla kişi varsa ve siz evi almak istiyorsanız, açık artırmada kapışabilir ve ilk ihaledeki fiyattan bile yüksek fiyata evi alabilirsiniz. Bu yüzden aç gözlü olmadan, evi almak istiyorsanız risk almadan ilk ihalede evi satın alabilirsiniz.
-İhaledeki açık artırma heyecanına kapılmayın. Açık artırmada diğer kişilerin fiyat artırımlarına mantıklı yaklaşarak fiyat yükseltin ya da çekilin. Yoksa kendinizi kaybedip muammen bedelin de üstünde evi alabilrsiniz.

kalan karakter 1000

çiğdem karadaş çiğdem karadaş

9 martta icardan bir ev aldık. ev sahibi icinde oturuyormuş ve itiraz etti 2 ay sonraya gün verdiler 2 ay sonra ev bize verildi. sonra tekrar mahkemeye verdi. bize mahkemeden verilen bilgide 20 gün ile 3 ay içerisinde belli olur. 3 ay doldu bu mahkeme ne zaman sonuçlanır nereden öğreniriz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.08.2017 13:26
Mine Mine

İcradan bir ev aldım yüzde 11 oranında tahsil varmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.05.2017 21:30
Sondelikanl1 Sondelikanl1

Ben sürekli ihale katılımcısı olarak diyebilirimki tamam riski var fes davasıda cok aılıyor ama fiyat bazen çok güzel bedellerle gidebiliyor hatta bazen piyasa fiyatından yukarı cıktıgı bile olabiliyor.tabi herşeyin riski var ama hayat bu riski almadan bir şey yapılmıyor.bu arada millet oranın kurtları var bende ilk girdigimde bana beni terslemeye başladılar kendilerini mafya gibi göstererek sözde gövde gösterisi yapmak istiyorlardı ama kafalarına vura vura benim kola bir lokma olamayacagımı gördüler şimdi ise her ihalede gelip selam verir oldular çünkü piyasayı en hızlı şekilde fiyat artıran bendim girsin herkez girsin bu ihalelere çünkü herkez girdikce malı satılan adamında günahına girilmemiş olacak..

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 10.06.2017 18:29
ayfer ayfer

ben yatırım için değil bizzet oturmak için ev istiyorum fakat bu icra yolu ile satılanları ancak alabilirim bu yüzden bunu kovalamaya başladım başka şansım yok çünki . ama bi yandanda korkmuyor deilim icra mallarını gösteren bir site var oldukça bilindik onlarla adım atsammı diyorum ama endişeliyimde açıkcası .ihale günlerini nereden takip edebilirim bana bir akıl verin lütfen

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 07.05.2017 18:08
murat murat

Hanımefendi e-devlet üzerinden Türkiye'deki tüm ihale ilanlarına Adalet Bakanlığı uyap vatandaş portalı üzerinden ulaşabilirsiniz. Ancak beğendiğiniz bir daire olduğunu düşünseniz bile ihaleden almanın bazı riskleride var. Karşılaşılan en büyük risk ihale alıcısı olduğunuz halde ve tüm ihale bedelini yatırdığınız halde İhalenin İptal Davası açılabilir ve yaklaşık bir yıl (dahada fazla uzayabilir) ihalesini kazandığınız gayrimenkule sahip olamaz paranızı dava sonuna kadar geri alamazsınız. Davayı kaybedecek olursanız yatırmış olduğunuz parayı küçük bir faiz ilavesi ile geri alırsınız. İhale salonunu dolduran esnaflar da en büyük engeli teşkil ederler ki hesap da ucuz almayı arzuladığınız bir gayrimenkul fiyatı oldukça yüksek bedellere çıkabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 19.05.2017 00:04
ismail kara ismail kara

aslında 1 kişi ihaleye 3 ayda bir girmelidir nedenmi orada büyük şirketlerin adamları var sıradan insanları orada barındırmazlar meydan boş kalır arpayı kendileri yerler her şeyde bir hile var nedenmi müslümanız ya ondan benim yaşadıgım adamın biri ihaleye giriyor o ihaleye girerken kimse giremiyor çünki onu n güçlü oldugunu bildikleri için girmiyorlar istersenin gidin 3 5 kere olaya tanık olun

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır6
cevapla 04.05.2017 00:17
ismail kara ismail kara

icradan sıradan insanlar mal mülk alamaz alır ama piyasa degerinde alır onun içinde icradan almaya gerek yoktur çünkü orada devamlı ihalelere giren çakallar vardır bunlar en az 7 8 9 10 kişiden oluşur seni orda barındırmazlar 100 bin degerinde olan daireyi 120 bine kadAR ÇIKARLAR O DAİREYİ KENDİLERİ ALIRLAR sen orada barınamazsın barınamadıgın için 100 bin liralık daireyi 50 bine alırlar çünki meydan boştur bu olayı yaşadım 1 daİRE ALDIM O DA çok tuzlu oldu bir daha işim olmaz her yerde güçlü olan kazanır

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır4
cevapla 04.05.2017 00:07
YILMAZ YILMAZ

SIRADAN BİR VATANDAŞ KESİNLİKLE BULAŞMAYIN. İCRA MÜDÜRLÜKLERİ ve TÜM İLGİLİLER SİZE KARŞI VE ZORLUK ÇIKARTIYOR. PARANIZLA REZİLLİK. HER ŞEYİ AŞSANIZDA 1 YIL SÜREYLE DAVA AÇILABİLİYOR: VE SİZ DE KUSURUNUZ OLMASA DA DAVALI OLUYORSUNUZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 14.06.2017 15:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.