• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

5 milyarlık dev projede ilk adım

İZKARAY'da ihale sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, "Proje bittiğinde İzmir'in çevresi 1 saatte dolaşılabilecek" dedi

5 milyarlık dev projede ilk adım

21.09.2012, 00:00


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'in çevresinin 60 dakikada dolaşılmasını sağlayacak olan İzmir Karayolu ve Raylı Körfez Geçiş (İZKARAY) projesinin ihalesine çıktıklarını ve bu ihale sürecini tamamlamak üzere olduklarını söyledi. Yıldırım, "5 milyar TL yatırım yapacağımız İZKARAY'ın proje çalışmalarına başlamış olduk. Proje tamamlandığında İzmir'in çevresini 1 saatte dolaşacağız" dedi.

METRO BAĞLANTISI

Bakan Yıldırım, İzmir'in ulaşım projelerine büyük önem verdiklerini ve projeleri iki kapsamda ele aldıklarını söyledi. İlk olarak İzmir'in şehir içi toplu ulaşım sorununu çözecek projelerin bulunduğunu belirten Yıldırım, bu kapsamda raylı sistem projelerine ağırlık verdiklerini dile getirdi. İZKARAY projesi ile İzmir Körfezi'nin çevresini dolaşan raylı çevre yolu inşa edeceklerini belirten Yıldırım, "Şu anda İZKARAY'ın proje ihalesine çıktık. İzmir Körfez Geçişi Bağlantı Yolu projesinin tamamlanması ile İzmir'in kuzey aksından gelen araçlar kent içi trafiğine girmeyerek İzmir Körfezi'nin güneyine ulaşabilecek" dedi.
Yıldırım, karayolu ve raylı sistem olarak planlanan İzmir Körfez Geçişi'nin, İzmir Çevre Yolu ile entegre olacağını söyledi. Yıldırım, "İzmir Körfez Geçişi'nin raylı kısmı ise, metro ve banliyö raylı sistemleriyle de bağlantılı olacak. Bağlantının kuzeyde, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde, güneyde ise İnciraltı mevkiinde yapılmasını planlamaktayız" dedi. Yaklaşık 9.5 kilometre uzunluğunda planlanan Körfez Geçişi projesinin ihalesini Mayıs ayında yaptıklarını belirten Yıldırım, ihale sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

BÜYÜK TASARRUF

Yıldırım, İZKARAY'ın Mavişehir'den İzmir Çevre Yolu'na bağlanarak, sırasıyla Bornova, Otogar, Buca ve Balçova'yı takiben tekrar İzmir Körfez Geçişi'ne bağlanan bir daire çizeceğini anlattı. Mevcut çevre yolunun yaklaşık 55 kilometre olduğunu, körfez geçişinin tamamlanmasıyla eksik halkanın tamamlanacağını ve bağlantının tam bir daireye dönüşeceğine dikkat çeken Yıldırım, "Yani İZKARAY ile İzmir'in iki gerdanlığı oluyor. Bir tanesi raylı geçiş, bir tanesi karayolu. İZKARAY için 5 milyar TL'lik yatırım öngörüyoruz. Proje tamamlandığında İzmirli hemşerilerimiz zamandan ve yakıttan yılda 500 milyon TL tasarruf elde edecek" dedi.

Körfez rehabilitasyonu çalışmaları hızlanıyor

İzmir'de devam eden İzmir Körfezi ve İzmir Limanı'nın Rehabilitasyonu projesi için düzenlenen çalıştayın bugünkü kapanışına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılacağı bildirildi. TCDD'den yapılan yazılı açıklamada, İzmir ve İzmir Limanı'nın sosyo ekonomik değerini yükseltip İzmir Körfezi'nin ekolojik sistemini artıracak "İzmir Körfezi ve İzmir Limanı Rehabilitasyon Projesi"nin devam ettiği belirtilerek, TCDD'nin İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak yürüttüğü projenin, güney aksı boyunca açılacak yaklaşma kanalı (navigasyon) ve manevra dairesi, liman baseni derinleştirilmesi ve 2'inci kısım konteyner terminal alanının oluşturulması ve kuzey aksı boyunca açılacak akıntı iyileştirme (sirkülasyon) kanalı çalışmalarını kapsadığı bildirildi. Bu kapsamda İzmir'de 18 Eylül'de başlayan çalıştayda, İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon projesi tanıtılırken, projenin ekonomik ve ekolojik getirileri ele alındı. Açıklamada, çalıştayın bugün yapılacak kapanışına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katılacağı belirtildi. Öte yandan kapanışta Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da bir konuşma yapacağı bildirildi.

5 milyarlık dev projede ilk adım haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.