• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Otobüs şoförünün ESHOT'a karşı zaferi

Otobüs şoförünün ESHOT'a karşı zaferi

18.09.2014, 00:00

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarına rağmen kadrolarının belediyenin şirketi İZELMAN'da olan şoförlerin açtığı davada mahkemenin işçiler lehine karar vermesinin ardından 100'den fazla şoför işten çıkarıldı. Bu şoförlerden Alper Şen, avukatı Volkan Çakır aracılığıyla İzmir 10. İş Mahkemesi'nde işe iade davası açtı. Hakim, işveren konumundaki ESHOT Genel Müdürlüğü'nce yapılan fesih kararının geçersiz olduğuna hükmederek davacı Alper Şen'in işe iadesine karar verdi.

Emsal teşkil edecek
Avukat Volkan Çakır, müvekkilinin ve aynı durumda olan diğer işçilerin ESHOT'a ait iş yerinde şoför olarak çalışmalarına rağmen işe girişinin belediye şirketi İZELMAN AŞ üzerinden gösterildiğini, bu yüzden işçilik hak ve alacaklarının eksik ödendiğini, haziran ayında açtıkları davaları kazanarak şoförlerin kadrolarının ESHOT'a geçtiğini dile getirdi. Çakır, "Kadro davalarının kazanılmasıyla, şoförler 20'şerli gruplar halinde işten çıkarılmaya başladı. 'Verimsiz çalışma' gibi haksız ve gerçek dışı gerekçeyle bugüne kadar 100'den fazla şoför işten çıkarıldı. Müvekkilimin işe iade davası, diğer işçiler için de emsal teşkil edecek" dedi.
TANSU EDİP GÖKBUDAK

Otobüs şoförünün ESHOT'a karşı zaferi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA