• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Büyükşehir'e tazminat şoku

Büyükşehir'e tazminat şoku

06.12.2014, 00:00 Güncelleme Tarihi: 06.12.2014,12:51

İzmir'de belediye iştiraki şirket kadrosunda çalışan belediye otobüslerinin şoförleri, toplu ulaşım hizmetini sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü kadrosuna alınmaları yönündeki davayı kazanmalarının ardından "farkın tanzim edilmesi" davasını da kazandı. Şoförlerin avukatı Volkan Çakır, gazetecilere yaptığı açıklamada, belediyenin şirketi İZELMAN kadrosunda belediye otobüslerinde toplu taşıma hizmeti veren müvekkilleri Erhan Sarıbacak, Sinan Çınarlı, Mehmet Barış, Nihat Tanrıverdi ve Mustafa Yüksel adına açtıkları "ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde kadroya alınmaları" davasının ardından "farkın tanzim edilmesi" davasını da kazandıklarını belirtti.

Müvekkillerinin İZELMAN kadrosunda gösterilmeleri nedeniyle Belediye-İş Sendikası'na üye olamadıklarını ve "Toplu İş Sözleşmeleri"nden istifade edemediğini bildiren Çakır, "müvekkilerinin ESHOT kadrosundaki işçilerle aynı hak ve alacaklara sahip oldukları, bu kadrodan gösterilmedikleri için hak ve alacaklarının eksik ödendiği, bunun 'eşitlik ilkesi'ne aykırı olduğu' gerekçeleriyle farkın tanzimi davası" açtıklarını söyledi.

Volkan Çakır, işçiler için ücret farkı, gece çalışması, fazla çalışma ücreti, genel ve hafta sonu tatili ücretleri ile diğer yan ödemelerin tahsili talebinde bulunduklarını ifade ederek, müvekkillerinin her biri için ayrı iş mahkemesinde açtıkları alacak davalarının sonuçlandığını ve mahkemelerin 10 ile 17 bin lira arasında değişen tazminata hükmettiğini belirtti. Mahkemenin İZELMAN ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT arasındaki ilişkiyi tespit ederek "aldatma kastı içeren muvazaalı işlem" olduğu yönünde karar verdiğini ifade eden Çakır, "Müvekkillerim, daha az maaş ödenmek için bu şekilde çalıştırılmış. Verilen tazminat miktarları az. Toplu iş sözleşmesi nedeniyle de alacakları var. Bu yönden hepsini temyiz ettik. Ödenmesi gereken kişi başı 30 ile 40 bin lira arasında. Davaları devam eden yüzlerce işçi var. Sonuçlanan bu davalar, diğer davalara da emsal olacak" diye konuştu.

Büyükşehir'e tazminat şoku haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA