• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir’in 5 kıtada 130 kardeşi var

İzmir, karşılıklı anlayış, dostluk ve barışın güçlendirilmesi için bugüne kadar 130 yabancı şehir ile kardeş kent antlaşması imzalandı

İzmir’in 5 kıtada 130 kardeşi var

13.12.2014, 00:00

Belediyeler arasında ekonomik, kültürel ve sosyal işbirliğine dayalı olarak giderek önemi artan "kardeş şehir" anlaşmalarıyla uzaklar, yakın oldu. İzmir'in ilçeleriyle birlikte 5 kıtada kardeş şehir sayısı 130'u buldu. İstanbul, 160'ın üzerindeki kardeş şehriyle Türkiye'nin en çok kardeş şehri olan ili oldu. İstanbul'u, 130 kardeş şehirle İzmir, 64 kardeş şehirle Ankara, 62 kardeş şehirle Bursa izledi. Türkiye'deki belediyelerin kardeş belediye sayısı bin 100'ü geçiyor.

En son Cape Town'la kardeº olduk
İzmir'de en son kardeş şehir anlaşması geçtiğimiz günlerde yapıldı. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Cape Town ile İzmir Büyükşehir Belediyesi kardeş şehir protokolü imzaladı. Uluslararası ilişkiler terminolojisinde "sister city" adı verilen kardeş şehircilik anlayışı, 1950'li yıllardan itibaren ABD şehirleri ile dünyanın geri kalan ülkelerindeki şehirler arasında barış ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesi amacıyla ortaya çıktı ve dünyaya yayıldı.
EKREM BEKTEŞ

Büyükşehir'in kardeş şehirleri
Bakü (Azerbaycan), Plezen (Çek Cumhuriyeti), Wuhan (Çin Halk Cumhuriyeti), Odense (Danimarka), Tampa (Amerika Birleşik Devletleri), Buhara (Özbekistan), Türkmenabad (Türkmenistan), Bremen (Almanya), Gazimağusa (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti), Bişkek (Kırgızistan), Cape Town (Güney Afrika Cumhuriyeti), Köstence (Romanya), Havana (Küba), Mostar (Bosna-Hersek), İskenderiye (Mısır), Balti (Moldova), Surabaya (Endonezya), Tel Aviv Yafo (İsrail), Trablus (Lübnan), Vina del Mar (Şili), Split (Hırvatistan), Mumbai (Hindistan), Zilina (Slovakya), Simferopol (Ukrayna), Wroclaw (Polonya), Sousse (Tunus), Çimkent (Kazakistan), Long Beach (Amerika Birleşik Devletleri), Ancona-Torino (İtalya), Volgograd (Rusya), Kırcaali (Bulgaristan)

İlçe belediyelerin kardeş şehirleri
Alaçatı: Yağce (Bosna Hersek), Omiropolis-Sakız (Yunanistan)
Aliağa: Bosna Hersek (Kakanj), Eğriboz Adası (Yunanistan)
Balçova: Fonjica (Bosna Hersek), Bad Windsheim (Almanya), Ascino-Siena (İtalya), Rion (Yunanistan)
Bergama: Midilli, Naougsa (Yunanistan), Boeblingen (Almanya), Lefke (Güney Kıbrıs Rum Kesimi), Sanski Most (Bosna Hersek), Asenovgrad (Bulgaristan), Alkmaar, Geleen (Hollanda), Glenrothes (İskoçya), Alba (İtalya), Krems (Avustralya), Pietra Neamt (Romanya), Ponteise (Fransa)
Bornova: Rostuşa Mavrova (Makedonya), Novipazar (Sırbistan), Tuzla (Bosna Hersek), Mestanlı- Koşukavak (Bulgaristan), Gazimağusa (KKTC)
Buca: Makedonya (Jupa), Kosova (Lipjan)
Çeşme: Serpukhov-Moskova (Rusya), Ascino-Siena, Ancona (İtalya), Dömöş (Macaristan), Almina (Lübnan), Ionia,Voula, Sakız (Yunanistan)
Çiğli: Neulkölln-Berlin (Almanya), Ascino-Siena (İtalya), Şumnu (Bulgaristan), Tampa (ABD)
Dikili: Marsilya, Cahors (Fransa)
Foça: Paleo Fokea (Yunanistan)
Gaziemir: Volgograd (Rusya), Kirkovo, Veligrad Loznitsa ve Kırcaali(Bulgaristan), Dnepropetrovski (Ukrayna), Miskolc-Felsözsolk (Macaristan)
Güzelbahçe: Flörsheim (Almanya), Girne (KKTC)
Gümüldür: Albano Laziale (İtalya)
Karaburun: Ascino (İtalya)
Karşıyaka: Girne (KKTC), Zenica (Bosna-Hersek), Prizren (Kosava), Kutaisi (Gürcistan), Veles (Makedonya), Kavala (Yunanistan), Piran (Slovenya), Place (ABD), Kordelio (Yunanistan) Kalmar (İsveç), Üsküp, (Makedonya), Peja (Kosova)
Kemalpaşa: Kamza (Arnavutluk) Piran (Slovenya)
Konak: Bakü (Azerbaycan), Opcina Centar Serajevo (Bosna Hersek), Brooklyn (ABD), Terni (İtalya), Hamburg (Almanya) Silute (Litvanya), Konitsa (Yunanitan)
Özdere: Stadt Troisdorf (Almanya)
Selçuk: Radoviç (Makedonya), Dion (Yunanistan)
Tire: Bakü (Azerbaycan)
Torbalı: Wunsiedel (Almanya)
Yenikent: Rosaman (Makedonya)
Urla: Ghar eh mel (Tunus), Kalkandelen (Makedonya)

İzmir’in 5 kıtada 130 kardeşi var haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.