• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Oteli ihmaller zinciri yakmış!

Oteli ihmaller zinciri yakmış!

08.03.2018, 16:43 Güncelleme Tarihi: 08.03.2018,23:33

Çıkan yangında 4 kişinin ölümden kılpayı döndüğü Alican Otel’in dış cephesinin yanıcı plastik köpükle kaplı olduğu ortaya çıktı. Otelde merdiveni olarak gösterilen ikinci merdivenin ise standartlara uymadığı belirtildi

NİDA ALADAĞ

İzmir'in Konak ilçesi Basmane semtindeki Alican Otel'de çıkan ve 4 kişinin ölümden dönmesine neden olan yangının altından "ihmaller zinciri" çıktı. Elektrik Mühendisleri Odası'ndan yapılan açıklamada otelde yangın merdiveni bulunmadığı, otelin içinde yangın merdiveni olarak gösterilen ikinci merdivenin ise standartlara uymadığı belirtildi.
İzmir Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) yetkilileri de, otelin dış cephesinde kullanılan yanıcı plastik köpüğün yasak olduğunu ifade etti.
Mehmet Zeki Işık'a ait, ilk 3 katı tadilatta olan Alican Hotel'de önceki gün sabah saatlerinde yangın çıktı.
Yangının çıkış noktası 506 numaralı odada konaklayan S.S isimli erkek ile yan odada kalan ve yangında pencereden atlayarak yaralanan Belarus uyruklu Inna Vladimnova'nın ifadelerine başvuruldu.
S.S'nin şarja taktığı cep telefonunun bataryasının patlaması sonrası yatağının tutuştuğunu, buradan perdelere sıçrayan alevlerin odadaki eşyaları da etkilediğini, dış kaplamada kullanılan plastik uygulamanın alevlerin yayılmasını hızlandırdığını söylediği öğrenildi. Yangın sonrasında hastaneye kaldırılan Mediha Küçükselbes, Cihan Fidan (35) ve ve Belaruslu İnna Vladimnova taburcu edildi.

SINIRDIŞI EDİLEBİLİRLER

Vladimnova'nın ifadesinde otelin yakınındaki bir eğlence merkezinde çalıştığı iddiasını kabul etmediği öğrenildi. Yangın sırasında yan binaya geçmeye çalışırken park halindeki otomobilin üzerine düşerek hayatta kalan ancak omurgasında kırıklar oluşan Meerym Jurushbek'in ise Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki ameliyatının başarılı geçtiği bildirildi. Yabancı uyruklu iki kadının Türkiye'de çalışma izinlerinin bulunmadığı, çalıştıklarının tespit edilmesi durumunda sınır dışı edilecekleri ifade edildi.

2 MİLYONLUK HASAR

Yangında büyük hasar gören otelde hasar tespit çalışmaları başladı. Yaklaşık 2 milyon TL'lik hasar oluştuğu tahmin edilen bina, yangından sonra itfaiye ekipleri tarafından incelendi.
Soruşturmanın devam ettiği ve raporun önümüzdeki günlerde tamamlanacağı bildirildi. İZODER Başkanı Ertuğrul Şen, "Dış kaplamada kullanılan plastik uygulaması, katiyen yasak ve bizim asla istemediğimiz bir uygulama" dedi.

DIŞ CEPHE KAPLAMASI VE ÜST KATLAR KAÇAK ÇIKTI

Öte yandan otelin yangında hızla tutuşan dış cephe kaplaması ile son katının kaçak olduğu ortaya çıktı. Konak Belediyesi tarafından 8 Ocak 2015'te yapılan denetimde ruhsata aykırı olarak binanın çatı katındaki terasların kat haline getirildiği ve otele kaçak cephe kaplaması yapıldığı belirlendi.
Encümenin 19 Şubat 2015'te ruhsata aykırı yapılar için yıkım kararı verdiği, binanın sahibi hakkında da suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

Oteli ihmaller zinciri yakmış! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN