• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İşbirliği ’e kazandırdı

İşbirliği İzmir’e kazandırdı

24.08.2018, 23:28

Büyükşehir Belediye Başkanı istedi, İzmir İl Başkanı devreye girdi, sorunlar çözüldü. İzmir’in Ankara’da bekleyen dosyası kalmadı

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül ve Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun geçtiğimiz günlerde Ankara'ya birlikte yaptıkları çıkarma meyvelerini verdi ve kazanan İzmir oldu. Çeşitli bakanlıklara yaptıkları ziyaretin ardından yaşanan gelişmeleri Yeni Asır'a anlatan Şengül, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerinden bulunduğu talepler konusunda Ankara'da bekleyen, bir-iki küçük işin dışında, hiçbir dosyasının kalmadığını açıkladı.

İNCİRALTI MÜJDESİ

İzmir'in çevre planı konusundaki uyuşmazlıkların aşıldığını ifade eden Şengül, yıllardır imar planı bekleyen İnciraltı için de müjde verdi. Şengül, "İnciraltı planları konusunda mutabakata vardık. Bayramdan sonra İnciraltı planlarını Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi birlikte ele alıp çözecekler" dedi. Şengül, Büyükşehir'in Karşıyaka'ya vapurların demirlemesi için bir liman yapmak istediğini, bununla ilgili sürecin de ilerlediğini ve bayramdan sonra çözüleceğini açıkladı. Şengül, "Sayın Kocaoğlu'nun İl Başkanı olduğumuzda bize sunduğu dosyada çözülmeyen sorun hemen hemen kalmadı. Ankara ziyaretinde mutabakatlara varıldı, şimdi arkasından bürokrasi çözüyor. Sayın Kocaoğlu, bundan sonra da yeter ki İzmir'e bir şey yapmak istesin, biz o izinlerini Büyükşehir adına takip ederiz. Bundan da hiçbir şekilde siyaseten şu mu denir bu mu denir diye umursamayız. Aynı süreç bizim açımızdan devam edecek" şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİR BÜROKRASİSİ

Aydın Şengül, bazı oda, sivil toplum kuruluşları ve kişilerin açtığı dava sonucu yürütmeyi durdurma kararı verilen İzmir'in mega projesi Körfez Geçişiyle ilgili de çarpıcı bir iddiada bulundu. Bu iptal kararının ardında Büyükşehir Belediyesi bürokrasisinin olduğunu savunan Şengül, "Büyükşehir Belediyesi demek sadece Belediye Başkanı demek değil.​ Büyükşehir Belediyesi'nin ciddi bir bürokrasisi var. Aziz Bey, Körfez Geçişi'ne bireysel olarak destek veriyor olabilir ama belediyenin altyapısında bürokrasinin destek verdiğine inanmıyorum. Arka planda odalarla işbirliği içerisinde olduğunu tahmin ediyorum. Böyle bir yapının olduğunu biliyorum. Çünkü sonuçta odalardaki temsilciler de Büyükşehir ya da ilçe belediyelerinde çalışıyor. Yani Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası'nın üyelerine bakın, çoğunluğu Büyükşehir veya ilçe belediyelerinde çalışıyordur. Onların bilgisi dışında odaların böyle bir şey yapması mümkün değildir. Çünkü bu mühendislerin en büyük istihdam edildiği alanlar belediyeler. Serbest çalışanlar böye işlerle ilgilenmez, işine bakar. Ama devlette çalışan bürokrat olanlar daha bağlıdır. Onlar yönetir odaları. Kastettiğim de o. Aziz Bey olmasa da altındaki kadro o. Aziz Bey kişisel olarak bu projeye destek olabilir, kendisi öyle deklare etti. O yüzden onu öyle kabul ediyoruz ama ben aşağıdaki bürokrasinin bu projeyi istediğini zannetmiyorum" dedi.

"İZMİR'DE DERİN BİR YAPI VAR"

AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül, İzmir'de derin bir yapı olduğunu söyledi. Bu derin yapının İzmir'in sahibi olarak kendilerini gördüğünü ifade eden Şengül, "Onların bakış açısı şudur: Bizim iznimiz olmadan İzmir'e bir şey yapılamaz. Siz iktidar olabilirsiniz ama İzmir'de biz ne dersek o olur diyen bir yapı var" açıklamasında bulundu. "Bu yapı içinde iş dünyasından olanlar var, belli sivil toplum örgütleri ve bazı odalar var" diyen Şengül, "Bu yapı İzmir'in gelişmesini, büyümesini çok da arzu etmiyor. Çünkü İzmir büyürse kontrollerinden çıkacağını düşünüyorlar. Çünkü ne kadar küçük kalırsa İzmir'i o kadar kolay kontrol edebileceklerini düşünüyorlar. Bunu da herkes biliyor ama çok da böyle dillendirmiyorlar" dedi. Bu yapının içinde belediyelerdeki bürokrasinin de olduğunu dile getiren Şengül, "Bir şekilde bunlar birbirleriyle bağlantılı" şeklinde konuştu.

İŞTE ÇÖZÜLEN DOSYALAR:

Aydın Şengül, çözülen dosyalarla ilgili şu bilgileri verdi:

En önemlisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 1/100 binlik çevre planı ile ilgili Bakanlık ve İzmir Büyükşehir arasında anlaşılmayan 104 nokta vardı.

Büyükşehir hepsine dava açmıştı. O konuda uzlaşıldı.

Biz Ankara'ya gittikten sonra tekrar bir toplantı oldu, Bakanlık yetkilileri İzmir'e geldi ve Büyükşehir bürokratlarıyla görüştüler, sorunlar çözüldü. Yeni planlar yapılıp askıya çıktığı zaman Büyükşehir, açtığı davaları geri çekecek.

Büyükşehir'in yapmak istediği Buca Metrosu ile ilgili izin vardı. Onun izni çıktı.

Belediyenin Hazine'den istediği ufak tefek yerler, parseller vardı. Onları da görüştük, onlar da verilecek.

Halkapınar-Otogar Metrosu zaten yatırım programına alındı o da çözüldü.

İnciraltı planları konusunda mutabakata vardık.

Bayramdan sonra İnciraltı planlarını Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi birlikte ele alıp çözecekler.

Büyükşehir Belediyesi'nin yapmak istediği sahil planlamaları vardı, onlarla ilgili mutabakata varıldı.

Onay süreci uzamıştı. Onaylandı. Büyükşehir, en son yolcu vapurlarının Karşıyaka'da demirleyeceği bir liman yapmak istiyor. Bir o kaldı onla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığıyla ilgili bir izin süreci var. Onu ben takip ediyorum. Yani herahalde bayramdan sonra onu çözdüğümüzde Büyükşehir'in bakanlıkta çözüm bekleyen hiçbir dosyası kalmıyor. Hepsini çözüyoruz.

HABER: ERHAN GÜLENÇ

FOTOĞRAF: NİDA ALADAĞ

İşbirliği İzmir’e kazandırdı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN