• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Son dakika: 'li Papaz Brunson davasında karar verildi mi? Rahip Brunson davasında ne kadar verilecek?

Son dakika haberine göre, ve ile bağlantılı olduğu ve ajanlık yaptığı nedeniyle tutuklanan 'li Rahip Brunson'un davasında karar çıktı. Mahkeme rahip Brunson için 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verirken, daha önce cezaevinde geçirdiği süre gözaltına alınarak tahliyesine de hükmetti. Ayrıca daha önce Brunson hakkında verilen ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı da kaldırıldı.

Son dakika: ABD'li Papaz Brunson davasında karar verildi mi? Rahip Brunson davasında ne kadar verilecek?

12.10.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 12.10.2018,17:01

2016 yılındaki darbe girişiminin ardından FETÖ ve PKK gibi örgütlerle bağlantılı olduğu ve ajanlık yaptığı iddiasıyla tutuklanan ardından hakkında ev hapsi cezası verilen ABD'li rahip Brunson hakkında mahkemeden karar çıktı. Mahkeme Brunson'un tahliyesine karar verirken, hakkında daha önce verilen ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasaklarını da kaldırdı.

CANLI YAYIN

RAHİP BRUNSON DAVASINDA KARAR BELLİ OLDU!

Rahip Brunson hakkında mahkeme 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına hükmetti. Bu kararın ardından Brunson'un tahliye edilmesine karar verildi. Rahip Brunson hakkında daha önce verilen yurt dışı yasağı ve ev hapsi kararları da kaldırıldı.

ABD'li Rahip Brunson serbest bırakıldı


BRUNSON: "MASUMUM, TÜRKİYE'Yİ SEVİYORUM, BERAATIMI İSTİYORUM"

FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla 35 yıl hapis istemiyle yargılanan ABD'li Rahip Andrew Craig Brunson'un duruşmasında mahkeme, kararın açıklanması için ara verdi.

Bu arada Brunson'un eşi, Papaz Brunson'un yanına gitti.

ABD'li Papaz bu sarılma karşında hıçkırarak ağladı. Mahkeme Brunson'a, "Ek savunma yapacak mısınız?" diye sordu. Brunson, "Ek savunmam avukatım tarafından yapılacak. Ben masum bir adamım. İsa'yı seviyorum, Türkiye'yi seviyorum. Beraatımı istiyorum" dedi.

Rahip Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavut'tan ilk açıklamaKARAR AÇIKLANACAK

ABD'li Rahip Andrew Craig Brunson'un duruşmasında, dosyanın genişletilmesine gerek olmadığı belirtilirken, savcı birazdan esas hakkında mütalaasını açıklayacak.

Duruşmada ara karar açıklanması bekleniyor..

DURUŞMADAN İLK BİLGİLER: MİLLİ SPORCU TANIK OLARAK DİNLENDİ

Duruşmada kamu tanığı olarak dinlenen ve iddianamedeki Fowler çifti ile tenis kulübünden tanışan milli sporcu B.Ü. doktor olan Fowler çiftinin yaralı PKK'lılara yardım edip etmediğini bilmediğini, kendileriyle kulüpte menejerlik de yaptığı için tanıştığını, bunun dışındaki bilgilere hakim olmadığını ifade etti.

ABD'li papaz Andrew Brunson içi kritik gün! Brunson serbest bırakılır mı?

TANIKLAR YÜZLEŞTİRİLDİ

Duruşmada tanıklar yüzleştirildi. Balıkesir'den bir tanık uzaktan erişim yöntemiyle mahkemeye bağlantı.

BRUNSON'UN TANIĞI DA DİNLENDİ: ONU KİLİSE'DEN KOVDUĞUMUZ İÇİN...

PKK'lıların kilisede ağırlandığı iddiasının sahibi olan Serhat isimli tanığı önce İzmir sonra da Manisa kilisesinden huzursuzluk çıkardığı gerekçesiyle kovdukları için kendisinin düşmanlık besleyerek bu ifadeleri verdiğini belirten Brunson'un tanığı, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Gözlerin bugüne çevrildiği kritik davada Rahip Brunson duruşması başladı. Hakkında önemli iddiaların bulunduğu Brunson'un davası resmen başladı.

SABAH ERKEN SAATLERDE ADLİYEYE GETİRİLDİ

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan, PKK ve FETÖ'ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan rahip Andrew Craig Brunson, kritik duruşma için sabah saat 05.30 sıralarında ev hapsinde bulunduğu İzmir'deki dairesinden polis araçları eşliğinde alındı. Rahip, İzmir'den Aliağa'ya götürüldüğü esnada özel harekat polisleri de eskort görevinde bulundu..

YOĞUN ÖNLEM VARDI

Brunson, ardından da davanın 4. duruşmasının görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne saat 06.45 sıralarında getirildi. Kritik dava öncesi, yoğun güvenlik önlemlerinin alınması dikkat çekti. Brunson'un gelişini de ulusal ve uluslararası çok sayıda basın mensubu takip etti..

Ajan Brunson adliyeye böyle getirildi Ajan Brunson adliyeye böyle getirildi

EŞİ DURUŞMA SALONUNA GELDİ

Türkiye ile ABD arasında gerileme neden olan ABD'li papaz Andrew Craig Brunson, 4. kez hakim karşısına çıkmaya hazırlanırken, Brunson'ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne geldi.

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan PKK ve FETÖ'ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan papaz Andrew Craig Brunson, kritik duruşma için sabah erken saatlerde davanın 4. duruşmasının görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne getirilirken, saat 10.00 itibariyle de Brunson'ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne geldi. ABD Büyükelçiliğine ait zırhlı ciplerle kampüse gelen Brunson'un eşi ve Hovenier, yapılan aramanın ardından içeriye alınarak duruşmanın yapılacağı salona geçti.

AVUKATIYLA GÜNLERDİR HAZIRLIKLAR YAPIYOR

Öte yandan, ajan Brunson'un hakim karşısına çıkacağı dava, saat 10.00 sıralarında başlayacak. Dünya'nın gözünün çevrildiği dava öncesi ABD tarafından da üst üste açıklamalar yapılırken, son olarak ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de Brunson'u evinde ziyaret etti.Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavurt da, aldığı izinle papazın ev hapsindeki dairesine giderek, duruşmadaki talep ve savunmalar için hazırlık yaptı. Duruşmaya, ABD tarafından da bir takım temsilcilerin katılması öngörülürken, özelikle yabancı basın mensuplarının da davaya ilgisi dikkat çekiyor.

AVUKATLARI 4 TANIĞIN DİNLENMESİNİ İSTEYECEK

Casuslukla suçlanan Ajan Brunson bugün hakim karşısına çıkacak. Ajan Brunson'un avukatları 4 tanığın dinlenmesini isteyecek.

İDDİANAMEDE HANGİ SUÇLAMALAR VAR

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla 9 Aralık 2016'da tutuklanan ABD'li ajan Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, Brunson'un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı belirtildi. Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği de iddiaları da iddianamede yer aldı.

Son dakika: ABD'li Papaz Brunson davasında karar verildi mi? Rahip Brunson davasında ne kadar verilecek? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA