• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'de Afro-Türklerden 'un öldürülmesine tepki

Kalkınma ve Dayanışma Derneği () Başkanı , Afrika asıllı vatandaşı 'un Minneapolis'te gözaltı sırasında polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin şeytani bir vahşet olduğunu belirtti.

İzmir'de Afro-Türklerden George Floyd'un öldürülmesine tepki

12.06.2020, 16:57

Ataları, Osmanlı döneminde Afrika'dan gelen ve Afro-Türkler olarak tanımlanan vatandaşlar, Konak Meydanında toplanarak ABD'deki olaylar hakkında basın açıklaması yaptı.

AFTÜDER Başkanı Mesut Mercan, açıklamasında Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesine tepki göstererek yaşanan durumun, "şeytani güçlerin dünya hakimiyeti için yaptıkları iğrenç bir mücadele" olduğunu ifade etti.

"Hakkın olduğu yerde batıl zail olmaya mahkumdur" diyen Mercan, Türk milletinin insanlık medeniyetinde ırka dayalı bir tavrı reddettiğini, mensubiyete, aidiyet hissine dayalı bir milliyetçilik ile bütün insanlara salt insan olduğu için değer verdiğini söyledi.

- "ABD'ye Kuran-ı Kerim göndermek üzere çalışma başlattık"

Mercan, Türk-İslam medeniyetinde huzurla, yüzyıllardır yaşamlarını sürdürdüklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Afro-Amerikan kardeşlerimize mağduriyetlerinin onları şeytanın arzuladığı kaosa sokmaması için Afrikalı Türkler olarak bir çağrıda bulunuyoruz. Mazlum ve mağdur Afro-Amerikan kardeşlerimiz öfkenizi sinenize gömünüz. Aradığınız huzuru, adaleti, sükunu size yönelen şeytani planın gösterdiği yollarda bulamadınız ve bulamayacaksınız. Aklın, vicdanın ve hakkın yoluna davet ediyoruz. Gelin gerçek Müslümanlığı seçin, hakka kavuşun, huzuru bulun."

Mercan, ABD'de belirledikleri bine yakın sivil toplum örgütüne Kuran-ı Kerim ve İngilizce açıklamalı mealini göndermek üzere bir çalışma başlattıklarını da kaydetti.

AA

İzmir'de Afro-Türklerden George Floyd'un öldürülmesine tepki haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA