Kulak ve kuyruk neden kesilir ?

Giriş Tarihi:18.05.2017, 16:38 Güncelleme Tarihi:18.05.2017, 16:38

Halk arasında kulakları kesilen bir köpeğin bir kurt saldırısında asla yenilmeyeceği, daha iyi duyacağı, daha iyi saldıracağı söz konusu. Kuyruğu kesilen bir köpek ise daha iyi koşar ve yine daha iyi saldırır ve av sırasında da kuyruğu yara olmaz performansı düşmez söylentisi.
Bir kurt köpeğe saldırdığında sizce köpeğin kulağına mı saldırır? Hayır boğazına saldırırır, çünkü onun hedefi öldürmektir.

Demek ki köpeğin bu noktada kulağı değil boğazının kesilmesi lazım ki kurt oradan yakalamasın.

Aynı yara olmasın diye kesilen kuyruk gibi. Kesilen kuyruk tabi ki bir daha yara olma şansını kaybeder.

Gerçekten doğru mantık (değil). Kliniğimde bu güne kadar 100'lerce iddiada bulundum ve her kulak kuyruk kesim isteği için gelen hayvan sahibine teklif ettim. Merak etmeyin eğer ki bir kurt ile boğuşmak zorunda kalan köpeğinizin kulakları hasar görür ise şahsım olarak kulak tedavi masraflarını ben karşılayacağım.

Av köpeklerinde de çalı çırpıdan dolayı yaşanan ufak yaralanmalar sonrası yapacağınız basit bir iyot dezenfektan uygulaması yararın iyileşmesini kısa zamanda sağlayacaktır. İyileşmez bir sıkıntı çıkarsa yine tedavi masraflarını ben karşılayacağım.

2007 yıllından bu yana çok şükür daha geri dönen olmadı. Kavgada ölen vs. de olmadı.

Belki binde bir karşılaşılacak bir olay için hayvanların canına kıymaya gerek yok. Kulak kesildiği zaman sesler daha iyi algılanamaz, Kulak kepçesi olmadığı için yağmurlu havalarda içeriye su girmesine ve enfeksiyona sebebiyet verir. Kuyruk kesildiği zaman köpek dengeli bir koşu yapamaz.
Hatta yapılan bilimsel bir araştırma kesinlikle kuyruklu köpeklerin avdaki koşu performansının çok daha iyi olduğunu gösteriyor. Kulak kuyruk kesiminin neden yapılmadığını anlattığım 10 kişiden 7'si ikna oluyor ve vaz geçiyor. Ama malasef 3 kişi anlamsız bir şekilde gidiyor. Yine malasef bu 3 kişiye anlatmak yerine paralarını alma derdinde olan hekim arkadaşlarda çıkıyor. Bursa'da yaşanan yeni bir olayda zannedersem geri dönen 3 kişiden 1'i de eve gidiyor makası eline alıyor ve 2 aylık yavrunun kulaklarını kağıt keser gibi kesiyor. Kanama ile başa çıkamayınca hayvan hastahanesine başvuruyor. Yasak olmasını geçtim, hayvan haklarını da, bari günahını düşünün, o da yoksa Allah ıslah eylesin...
Sizler de kulak kuyruk kestirmek isteyen kişiye şu soruyu sorun. Neden kestirmek istiyorsunuz?

Hasta mı? Yoksa zevk için mi? Yani araba modifiye eder gibi mi? Bu soru sonrasında hayvan sahibi mantıklı ve doğru bir insan ise düşünüyor.
Düşünen hayvan sahibi iyidir... Kanunlar ile yasaklanmış olan bu durum ile ilgili cezaların arttırılması için çalışmalıyız.

Evcil dostlarınızla fotoğraflarınızı 'evcildostlar@yeniasir.com.tr' adresine gönderin gazetemizde yayınlayalım..

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.