• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sinemanın korkunç çocukları

Sinemanın korkunç çocukları

18.08.2018, 17:24

Sinemada başrolünü çocukların oynadığı filmlerin çekimi zordur. Hele ki 'gerilimin' çocuklara yüklendiği 'korku filmi' senaryolarını beyaz perdeye taşımak daha da zordur! Çünkü film boyunca tansiyonu düşürmeyecek bir oyunculuk ve ifade yeteneğinin yanı sıra, canlandıracağı karaktere uygunluk gösterecek tipte 'çocuk' bulmak yönetmenleri hayli terletir. İşte bu haftaki konuklarımız, çocukluğunda dünya sinemasının en önemli korku filmlerine damgasını vuran yıldızlar.

KÖTÜ RUH (1982)

Evlerinin bir mezarlık üzerine kurulu olduğundan habersiz Freeling ailesini kötü günler bekler.
Hayaletler özel güçlere sahip evin küçük kızı Carel Annie'yi evdeki televizyon aracılığıyla kendi dünyalarına çeker. Kötü ruhların amacı, yeniden yaşama dönmek için küçük kızın güçlerini kullanmaktır.
Anne ve babasını ise Carel'i kurtarmak için çetin bir mücadele beklemektedir. Tobe Hooper'in yönettiği filmde küçük Carel'i 'Heather O'Rourke' oynuyor.

CİNNET (1980)

Yazar Jack Torrance, kışın kapalı olan Overlook Oteli'nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınır.
Jack'in doğaüstü sezgilere sahip küçük oğlu Danny, zamanla otelde yalnız olmadıklarına ve hayaletlerle yaşadıklarına ailesini inandırmaya çalışır. Kar fırtınasında otelde mahsur kaldıkları bir gün baba Jack (Jack Nicholson) doğaüstü varlıkların hışmına uğrar ve aklını yitirir. Stanley Kubrick'in yönettiği filmde hayaletler gören çocuğu 'Danny Lloyd' canlandırdı.

EVDEKİ DÜŞMAN (2009)

Doğmamış çocuklarının trajik ölümü Kate ve John'u perişan etmiş, özellikle Kate'in ruh hali iyice bozulmuştur. Kate kabusların ve geçmişinden gelen iblislerin pençesindedir.
Hayatlarını normale döndürmeye çalışan çift bir çocuk evlat edinmeye karar verir. Yetimhanede Esther adındaki küçük kıza adeta çekildiklerini hissederler ama Esther yeni uğursuzlukların başlangıcıdır.
Tobe Hooper'in yönettiği filmde korkunç Ester'i 'Isabelle Fuhrman' canlandırır.

YETİMHANE (2007)

Laura, deniz kenarında bir yetimhanede büyümüştür.
Yetimhane çalışanları ona hep ilgi ve şefkat göstermişlerdir. 30 yıl sonra kocası Carlos ve 7 yaşındaki oğlu Simon'la güzel anıları olan yetimhaneye geri dönen Laura, uzun süredir kapalı olan binayı restore ettirip engelli çocuklara yeni bir yaşam alanı sunmak ister. Ama oğlu Simon, yetimhanenin geçmişinden kalma hayaletlerin etkisindedir. Juan Antonio Bayona'nın yönettiği filmde Simson'u 'Roger Princep' oynuyor.

VİLLAGE OF THE DAMNED (1960)

Büyük Britanya'nın mütevazı kasabası Midwich'te birgün insanlar uyuyakalır ve kalktıklarında tüm kadınlar kısa sürede durup dururken hamile olduklarını öğrenirler. Ve aynı gün doğan bu çocuklar birbirine benzemektedir. Tuhaf bakışlara sahip bu sarışın çocukların bedenleri, biriki yılda on yaşındaki insan bedenine dönüşür.
Babalardan George Sanders, olayı kurcalamaya başlar... Wolf Rilla'nın filminde insanı ürküten çocukların başrolde olanını 'Martin Stephens' canlandırıyor.

GAREZ (2004)

Tokyo'ya gelen ve sosyal hizmetler eğitimi gereği yatağa mahkum bir kadına bakmakla görevlendirilen Amerikalı Karen, kaldığı evde tuhaflıklar sezer. Üst kattan duyulan ürkütücü sesler, saldıran iki ruhun dehşet verici cinayetlerine dönüşür. Karen sıradaki kurban olmadan önce bu büyüyü bozacak çareyi bulmak zorundadır. Takashi Shimizu'nun yönettiği filmde, kocası tarafından öldürülen Kayako Saeki ile oğlu Toshio'nun ölümcül ruhlarını 'Takako Fuji ile Yuya Ozeki' canlandırdı.

KORKU ÇOCUKLARI (1984)

Maine'deki küçük bir kasabada garip olaylar gerçekleşir.
Çocuklar birer şeytana dönüşür ve önlerine çıkan tüm yetişkin ve ebeveynlerini katletmeye başlar. Kasabaya yeni gelen genç bir çift de kendilerini bu olayların içinde bulur. Mısır tarlalarındaki kötülük gittikçe büyümektedir. Neredeyse 18'ini geçen kimsenin yaşayamaz hale geldiği kasabanın küçük canavarlarının başındaki Isaac Chroner'i 'John Franklin' oynuyor. Filmin yönetmeni Fritz Kiersch...

KEHANET (1976)

Amerikan Elçisi Robert Thorn'un eşi hüsranla sonuçlanan bir doğum yapar. Adam karısının acı gerçeği öğrenmesini engelleyip bir başka bebeği sahiplenmelerini sağlar. Fakat çocukları Damien Thorn büyümeye başladıkça tuhaf olaylar ortaya çıkar. Art arda gelen intihar ve ölümlerin ardından oğlunun gizemini çözmeye çalışan baba, onun Şeytan'la ilişkisine dair ipuçları yakalar.
Richard Donner'ın filminde, şeytani çocuk Damien'i 'Harvey Spencer Stephens' oynadı.

HALKA (2002)

Karanlık imajlarla dolu bir videoyu izleyen herkes 7 günde korkunç şekilde ölür. Gazeteci Rachel Keller, yeğeninin de ölümü üzerine kasetin sırrını çözmek için görüntüleri izler.
Artık kendisi ve oğlu da tehlikededir ve sadece 7 günü vardır. Ancak Rachel, kasetin ne zaman ve nasıl çekildiğine dair bir ize rastlayamaz.
Yoksa o da kötü ruh Samara Morgan'ın kurbanı mı olacaktır?
Gore Verbinski'nin filminde Rachel'ı Naomi Watts, kötü ruh Samara'yı 'Daveigh Chase'(fotoğrafta) canlandırır.

ŞEYTAN (1973)

MerrIn, Irak'ta kazılar yapan bir rahiptir. Orada Şeytan Pazuzu ile ilgili bir şeyler bulur. ABD'de ise ünlü bir sinema oyuncusunun kızı Regen MacNeil psikolojik rahatsızlıklar göstermeye başlar. Peder Damian ise annesinin rahatsızlığı ile birlikte inancını sorgulamaktadır.
MacNeil'in rahatsızlığı artarken doktorlar buna çare bulamaz ve anne Chris'e şeytan çıkarmayı önerirler... William Friedkin'in yönettiği filmde, korkunç kız Regen MacNeil'i 'Linda Blair' oynuyor.

BÜLENT GÜRLÜK

Sinemanın korkunç çocukları haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN