• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Menemen’de bir ‘

Menemen’de bir ‘İmece Köy’

15.09.2018, 21:20

İzmir'in Menemen İlçesi'nde Dumanlıdağ mevkiindeki Turgutlar Köyü'nün ilerisinde, 2011 yılında temelleri atılan ekolojik köy, İsmail Yenigün tarafından kuruldu. Tarım, gıda, elektrik, deterjan, boya gibi ürünleri doğal yollardan kendileri üreten imece evi sakinleri, doğayla insanın uyumlu yaşayabileceğini gözler önüne seriyor. Ekonomilerini ürettikleri doğal ürünlerin şehirdeki dostlarına satılması ile sağlayan İmece Köy sakinleri hayatlarını ufak bütçe ile daha eğlenceli ve daha ekolojik olarak geçiriyor. Kendisine ait elektrik ve su kaynağı olan köyde, geleneksel yöntemler modern bilimle doğal üretim yapılıyor. Dünyanın her yerinden insanların belirli dönemlerde ziyaret ettiği İmece Evi'nde, şu an yedi kişi yaşıyor.

YENİ BİR HAYAT

Yaşamak isteyen herkesin gidip yeni bir hayata başlayabileceğini söyleyen İsmail Yenigün, "Köyümüze gelip, burada yaşamak isteyen herkesi ailemiz olarak kabul ediyoruz. Burada yaşayacak herkesin belirli görevleri var. Sabah ne iş varsa bölüşüp çalışmaya başlıyoruz" diye konuştu. Evlerini taştan veya Çukurköy'den getirilen toprakla samanı karıştırarak elde ettikleri kerpiçten inşa ettiklerini belirten Yenigün, "Geçen sene yangından yıkılan evimizi yeniden inşa ediyoruz. Ziyaret edip çadırda kalamayan özellikle çocuklu aileler için yaptığımız misafirhanemiz de var" dedi.

TEMEL, KAZ DAĞI'NDA

Doğayla uyumlu ve kolektif yaşam kurma özlemi ile bir araya gelip 2007 yılında Kaz Dağları'nda kiraladıkları alanda ekolojik köyün temellerini attıklarını söyleyen İsmail Yenigün, "İmece Evi'nin bulunduğu bölge terkedilmiş bir köy. Eski kuyuyu buzdolabı olarak kullanıyorduk.
40 sene önce kurulmuş olan bu köyü yeniden kuruyoruz" dedi.

Menemen’de bir ‘İmece Köy’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN