• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Tek isteğim bolca konser vermek’

Yeniden sahnelere dönen Af grubunun solisti , “Benim dünyamda artık mega konserler, mega ödül törenleri, uzun soluklu turneler kalmadı. Bende sürreal hayaller kalmadı. Artık, bolca konser vermek istiyorum” dedi

‘Tek isteğim bolca konser vermek’
Giriş Tarihi: 14.7.2019

90'lı yıllarda genç kızların ilahı olan Af grubunun solisti Asrın Tuncer yaşamını İzmir'de sürdürüyor. 2000'li yılların ortasında müzik piyasasından uzaklaşarak İzmir'e yerleşen Asrın Tuncer, kaza geçirdi, ölümlerden döndü ama asla pes etmedi. Herkes unutuldu sanarken 'Gamlı Baykuş' ile döndü. Asrın Tuncer, yeni şarkısı Gamlı Baykuş'un öyküsünü Yeni Asır'a anlattı.

HAYATIMIN BİR ÖZETİ GİBİ

Yeni albümünüz çıktı ve yakın bir tarihte klip çalışması da tamamlanarak yayınlandı. Çıkış parçanız olan Gamlı Baykuş'un hikayesini bize biraz anlatır mısınız?
Gamlı baykuş aslında benim 23 yıllık profesyonel müzik hayatımda yaşadıklarımın bir özeti gibi... Ve ben bu şarkıda yüreğimden geçen birçok şeyi, hayatımın müzik geçmişini, bireysel yaşantımı, ilişkilerimi, gelecekte yapacaklarımı anlatmaya çalıştım. Tuhaf gelebilir ama bir yalnızlık şarkısı diyebiliriz... Başka bir açıdan bakıldığında post-modern toplumların ilişki yaşayışına eleştirel bir bakış da diyebilirim buna. Evet yaşamadım mı, yaşadım ama doğru muydu? Pek değil..

Asrın, 90'lı yıllarda büyük başarılara imza atmıştın. Çeşitli talihsizlikler yaşadın, kaza geçirdin, ölümlerden döndün ve asla pes etmedin. Seni hayata bağlayan neydi?
Aslında tek bir şey değildi, ben genel anlamda pozitif bir insanım ve şansılıyım. İnsan sevgime hep karşılık buldum, dolasıyla hiç ama hiç yalnız kalmadım. Bir taraftan sahne, bir taraftan şov dünyasının konjonktürel ilişkileri beni siyah ya da beyaz arasında kalmaya itti. Ya hayatta kalacaktım ya küsüp madde kullanacaktım, ben birinciyi tercih ettim...

KALİTELİ VAKİT AYIRIYORUZ

Müziğe yeterince zaman ayırabiliyor musunuz?
Şöyle bakalım meseleye; 'kaliteli' zaman ayırıyoruz. Tabii yöneticilerimiz tarafından kasıtlı olarak daraltılan bir pazarda hem talep yaratmak hem de hibrit hale gelmiş magazin medyasında paylaşımlarını duyurabilmek çok zorlaştı. Bu mealde hepimizin farklı meslekleri de var. Arta kalan tüm zamanlarımızı gerek beyinsel gerek fiziksel olarak müziğe ayırıyoruz. Zaten üretimin bu kadar kolaylaştığı bir dönemde bulunduğumuz platformda 'ayırdığımız zaman' yeterli oluyor .

Gamlı Baykuş'un klibini nerede çektiniz?
İzmir Atel Towers 26. kat... Biraz soğuktu. Donduk.

Müzik dünyası nankör mü gerçekten? Dünya nankör. Globalleşen ve geniş aile yapısından çekirdek aile yapısına evrilen ekranlara sıkışıp kaldığımız dünyada zaten yalnızız. Şahsım adına ben kimseden nankörlük görmedim çünkü insani bir şey de beklemedim. Bunun, müzik dünyası, tıp dünyası gibi kategorize edilmesinden çok hoşlanmıyorum. Bence 'insanlar ikiye ayrılır. İyi insanlar ve kötü insanlar... Ben, kötü kriterlerime yakın birini hissettiğimde mümkün mertebe uzaklaşmayı tercih ediyorum.

Mutlaka bir hayaliniz vardır. Öğrenebilir miyiz?
Sanatçı üretirken tek hedefle yola çıkar bana göre. Kendini doğru ifade edebilmek ve bunu insanlarla paylaşmak. Benim en büyük hedefim yürek süzgeçimden geçirdiğim her tınıyı sevdiklerime ulaştırabilmektir. Uzun lafın kısası bahsettiğim dünyada mega konserler mega ödül törenleri uzun soluklu turneler kalmadı. Bende sürreal hayaller kalmadı. Bolca konser vermek istiyorum.

GENÇLER UMUT VERİYOR

Pop-rock müziğin Türkiye'de gidişatını nasıl görüyorsunuz?
Rock müzik, çevresindeki elitist yazar ve tüketicilerden uzaklaştığı günden beri zincirlerinden kurtulmuş agresif kaplana benzedi. Tehdit gördüğü her şeyi yok ediyor. Tabiki de doymakta ister. Benim rock müziğe bakışım bu. Soru pop-rock olduğuna göre Türkiye'de pop-rock için kırılma noktası olarak değerlendirebileceğim 2-3 isim var. Tabiki en önemlileri Barış Manço-Cem Karaca. 80'li yılların küresel bazdaki durgunluğundan sonra Türkiye'de tabi ki Af.. Bizden sonra Athena, Duman, Mangalarla devam eden bir süreç oldu. Ben yeni yapılmışa yalansızca bir şeyler katan genç müzisyenlerin hepsinden mutlu ve umutluyum. Bu mealde 'bir köşeye çekilip 'manzarayı seyredecek değilim.

COĞRAFYA ELVERİŞLİ

Türkiye'de müziğe meraklı onlarca genç var. Onlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Biz üretebilmek için çok elverişli bir coğrafi avantaja sahibiz. Akademik ve metodik çalışmalarla desteklersek bu işe gönül koymuş biri dünya çapında biri haline gelebilir.

Popüler olmak mı, profesyonel olmak mı zor?
Ben 2 kavramı da en uçta yaşamış ve yaşamaya devam eden biri oldum. İkisinin de kendisine göre zor yanları var...

'HER ŞEY ÇOK BOZULDU ABİ'CİLERDEN DEĞİLİM

- Müzik piyasasında gerçekten bir kısır döngü var mı?
Evrilme var... Oturduğu yerden 'her şey çok bozuldu abi'cilerden olmadım. Bana göre ucu açık ve üzerine saatlerce konuşulabilecek bir konu bu... Gitar çok tek düze, toplasan 6 teli var demek kadar dar bir kalıp.

SÜRPRİZLER OLACAK

- Düet yapmak isteseniz kimlerle yapardınız?
Gerçekleştirmiş olduğum proje var (Kibariye ile düet). Yeni projemiz ise geçtiğimiz günlerde Deniz Arcak ile biraraya geldik... Bakalım sürpriz..

MERT ALPDÜNDAR

‘Tek isteğim bolca konser vermek’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA