• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ateş İzmir’de yürek yaktı

31.05.2010, 20:05

FATİH ŞENDİL (HABER MERKEZİ)

İzmir ve Denizli, Cumartesi günü Şırnak'taki çatışmada yaşamını yitiren Uzman Çavuş Doğan Balduk ve komando er Muhammet Özbek'i önceki gün son yolculuğuna uğurlarken dün Hatay'ın İskenderun ilçesinden gelen bir haber yürekleri dağladı. İskenderun'da, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı İlboğa Kışlası İkmal Destek Komutanlığı'na teröristler tarafından roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda şehit olan 6 erden Kerem Oğuz Erbay ile er Serhat Aslan'ın İzmir'deki evlerine ateş düştü. Sözkonusu saldırıda Nedim Çağrı Türe da yaralandı. Aslen Mardin Kızıltepeli olan şehit er Serhat Aslan'ın annesi Hanife Aslan oğlu için Kürtçe ağıt yakarken, baba Hamit Aslan, "Bu sorunun bir an önce çözümünü istiyoruz. Biz çözümden yanayız" diye konuştu.

BABANIN METANETİ
Kerem Oğuz Erbay'ın şehit düştüğü haberi üzerine, Üçyol 340 sokaktaki yaşayan annesi Gül Makine'nın evi ve sokağı Türk bayraklarıyla donatıldı. Oğlunun şehit haberini alan anne Gül Makine sinir krizleri geçirirken, yakınları ve komşuları ise teselli için evine geldi. Yeni Asır Gazetesi Reklam Müdürlüğü'nden emekli Aysun Erbay'ın yeğeni olan Kerem Oğuz Erbay'ın babası Ekrem Erbay, cenazeyi almak için İskenderun'a geldi. Baba Ekrem Erbay, olayı televizyonlardan öğrendiği belirtirken tüm Türkiye'ye "metanet" örneği gösterdi. Baba Erbay, "Bir oğlum daha var, onu da şehit vermeye hazırım. Ağlayıp onları sevindirmeyeceğiz. Dimdik ayakta duracağız" dedi.

ANNE FENALAŞTI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı İlboğa Kışlası İkmal Destek Komutanlığı'na teröristler tarafından roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda şehit olan er Kerem Oğuz Erbay'ın, Üçyol 340 Sokakta yaşayan annesi Gül Makine'nin evi ve sokağı Türk bayraklarıyla donatıldı. Oğlunun şehit haberini alan anne Gül Makine sinir krizi geçirirken, yakınları ve komşuları teselli için eve geldi. Ege Ordusu Komutanlığı ve Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden yetkililer de sağlık görevlileriyle geldikleri evde anne Gül Makine'ye başsağlığı dileğinde bulundu. Sinir krizleri geçiren acılı anne, terör örgütüne lanet ederek, "Oğlumu vatan için verdik. Bu savaş değil terör. Teröre kurban gitti. Terörü artık lütfen bitirin" diye gözyaşı döktü.

SON GÖRÜŞMESİ

Şehit Erbay'ın, İzmir'de tekstilcilik yapan babası Ekrem Erbay ile Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nden mezun olan ağabeyi Onur Erbay, cenazeyi almak için İskenderun'a gitti. 4 aylık asker olan Erbay'ın, dün gecesaat 12.45 sıralarında kız arkadaşıyla telefon görüşmesi yaptığı, nöbete gideceğini söyleyerek telefonu kapattığı öğrenildi. Öte yandan İskenderun Emniyet Müdürlüğü binasına girişi sırasında gazetecilere açıklama yapan acılı baba Ekrem Erbay, olayı televizyonlardan öğrendiğini ve bilgi aldıktan sonra hemen ilçeye geldiğini belirterek, "Vatan sağ olsun. Bir oğlum daha var, onu da şehit vermeye hazırım. Ben de İskenderun'da askerlik yaptım. Ağlayıp onları sevindirmeyeceğiz. Dimdik ayakta duracağız" dedi.

Cenaze töreni bugün
Şehit erler Erbay ve Aslan'ın cenazelerinin, bugün Bostanlı Beşikçioğlu Camii'nde düzenlenecek törenin ardından toprağa verilecekleri öğrenildi. Aslan'ın ailesinin, oğullarını, Kadifekale Hava Şehitliği yerine Gaziemir Mezarlığı'ndaki aile kabrine defnetmek stedikledilerini belirttikleri öğrenildi.

Kendine gelince arkadaşlarını sordu
Roketli saldırıda yaralanan askerlerden Nedim Çağrı Türe'nin de ailesinin İzmir'de yaşadığı belirtildi. Şubat ayında askere giden 20 yaşındaki Türe'nin yaralandığı haberiyle annesi Özlem Okutan, hemen oğlunun tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne gitmek için yola çıktı. Nedim Çağrı Türe'nin, askere gitmeden önce özel bir şirkete bağlı taşeron firmada dağıtım elemanı olarak çalıştığı öğrenildi. Tedavisi süren Türe'nin yakınları, bilincinin açık olduğunu, sürekli şehit düşen asker arkadaşlarını sorduğunu dile getirdi. Türe'nin ailesine ilk önce oğullarının şehit olduğu bilgisi ulaştığı ardından yaralı olarak kurtulduğunun söylendiği öğrenildi.

Mardinli anneden Kürtçe ağıt

Hain saldırıda şehit düşen er Serhat Aslan'ın, yine Konak ilçesi İkiçeşmelik semti 844 sokaktaki evinden Mardin Kızıltepeli olan annesi Hanife Aslan'ın Kürtçe ağıtları yükseldi. Kürtçe, "Nasıl sana kıydılar, Hepsi sana kurban olsun" diye ağıt yakan anne Aslan'a sağlık ekipleri müdahele etti. Kemeraltı'nda çanta imalatçılığı yapan baba Hamit Aslan, oğlunun Şubat ayında askere gittiğini, acemi birliğinin ardından dağıtım iznini kullanmayarak İskenderun'da kaldığını söyledi. Oğlunu kaybetmenin acısını yaşayan ve soğukkanlılığını koruyarak ailesine sahip çıkmaya çalışan baba Hamit Aslan, "Bu bir oyun, 30 yıldır bitmiyor. Hepimiz bir oyuna kurban ediliyoruz. Türk-Kürt fark etmiyor. Aslında çözümü yok değil var. Bu sorunun bir an önce çözümünü istiyoruz, bizler çözümden yanayız" diye konuştu.

Ateş İzmir’de yürek yaktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN